… Для Польщі не має значення прізвище Президента України

На думку колишнього міністра закордонних справ Польщі Адама Ротфельда, для Польщі не має значення хто виграє в другому турі президентських виборів в Україні.

«Головне, політика України щодо Польщі і чи вибере проєвропейську та проатлантичну орієнтацію чи згодиться з тим, що є країною, залежною від Росії» - сказав Ротфельд у інтерв’ю польському радіо TOK FM.

Попередні результати українських виборів Ротфельда не здивували. «Здивуванням було б, якби люди після п’яти років повірили тим, хто їх розчарував. Політична еліта була більше зайнята собою, аніж вирішенням проблем» – зазначив дипломат.

На запитання чи зміна на посту Президента України означатиме зміну польської політики стосовно України, колишній міністр закордонних справ РП відповів, що це не так. – У політиці ніколи не варто робити ставку на одну партію, бо закордонна політика не повинна бути партійною, а має бути державною.

Нинішній розрив між Януковичем і Тимошенко у понад 10% голосів на думку головного редактора польського тижневика «Форум» Яцка Мойковского зменшує її шанси на перемогу. Але це не означає, що вона попрощається з вагомим статусом в українській політиці. За припущеннями журналіста, президентська кампанія може завершитись тим, що Юлія Тимошенко залишиться прем’єром. «Якщо Янукович стане президентом, він матиме надзвичайно сильного політика в опозиції. Буде змушений боротись з Тимошенко, як Ющенко. Відтак, може краще було б домовитись і дати їй посаду прем’єра?» –припускає головний редактор видання «Форум».

«Польща мусить поважати будь-якого президента, якого вибере український народ» – зазначив голова фракції польських народників у Сеймі РП (Polskie Stronnictwo Ludowe) Станіслав Желіховскі. Також додав, що не вірить у те, щоб Янукович, у разі перемоги у виборах, схилився б у сторону Росії. На його думку, українські олігархи не зацікавлені тим, щоб «свою національну валюту замінити на російські рублі».

На думку політика, як Янукович, так і Тимошенко будуть продовжувати політику зближення з ЄС. – Політика, це не справа сентиментів, а користі. У інтересах самих українців є об’єднання з Заходом, а не Сходом. Оцінюючи позицію нинішнього Президента Ющенка, зазначив, що він залишиться вагомим для багатьох середовищ авторитетом і може стати корисним як політичний радник.

Експерт Центру Східних Досліджень (Ośrodek Studiów Wschodnich) Павел Воловскі оцінює, що Юлія Тимошенко у першому турі отримала вражаюче добрий результат і має дуже великі шанси на перемогу в другому турі. За його прогнозами, кампанія в другому турі буде дуже цікавою, надзвичайно динамічною, а може й гострою, і пані Тимошенко збереже дуже високі шанси на перемогу в другому турі – зазначив Воловскі, додаючи, що незважаючи на те, хто остаточно стане Президентом, Україна буде продовжувати політику зближення з ЄС «шляхом, визначеним попередниками».

У свою чергу, Богуміла Бердиховска, публіцист, яка спеціалізується у новітній історії України та польсько-українських стосунках, вважає, що не зважаючи на те, хто стане Президентом України, ця держава не потрапить у російську сферу впливів.

Коментуючи попередні результати, Бердиховска відзначила, що досвід української незалежності підказує, що незважаючи на те, з якими гаслами кандидати йшли на вибори, перемігши, вони реалізували державницьку політику. На її думку, основний вплив на результати президентських виборів в Україні матимуть „коаліційні здатності” обох кандидатів, які увійшли до другого туру.

На запитання щодо перспектив польсько-українських відносин після виборів, Бердиховска відзначила, що у разі перемоги Януковича „з великою долею вірогідності можна говорити, що значення позиції Польщі для української політики зменшиться”. „Відправною точкою для Янукович все ж є Росія, ЄС в цілому чи США. Це була б передбачувана політика, яка б підтримувала наші взаємини”.

На думку Бердиховскої, ймовірна перемога Януковича, не загрожуватиме головному здобутку помаранчевої революції: завдяки ній Україна остаточно відкинула російську політичну модель, при якій попередник визначає свого наступника, а виборці лише формально це підтверджують.

 


КОМЕНТАРІ

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Завантаження...
RedTram