Андрій Мохник: Якби результати виборів були іншими, дамба була б збудована вже у 2015-му

У 2017-му році Дніпро від окупованого Криму повністю закриє дамба, яка будується на Північно-Кримському каналі. Дамбу почали будувати у 2015-му, але проект її побудови був виготовлений ще у 2014-му, коли весною російські війська вторглися до півострова.

Північно-Кримський канал є найбільшою в Європі гідротехнічною спорудою. Головне його призначення – транспортування води для зрошування та водозабезпечення Херсонщини і Криму. Проте, вже кілька років дніпровська вода на півострів не надходить. До того ж, Крим не розрахувався за вже подану на його потреби воду. На 85% Україна забезпечувала Крим водою з Північно-Кримського каналу. Від цього каналу протягом останніх років зрошувалося понад 460 тис. га сільгоспугідь, з них майже 102 тис. га – у Херсонській області, і близько 360 тис. га – у Криму.

Як будівництво дамби може вплинути на ситуацію з водою в Криму та чому затягували час із її спорудженням? Про це кореспондент «Вголосу» поспілкувався із міністром екології та природних ресурсів України у 2014 році Андрієм Мохником.

Як будівництво дамби може вплинути на ситуацію з водою в Криму?

Насправді в Крим вода сьогодні не подається. Є дамба, чи немає дамби. Питання дамби – це питання, власне, безпеки каналу і надійності постачання води нашим аграріям у Херсонській області. У нас є одна проблема. У нас не було перегородок, які стоять сьогодні на каналі - одна є у Херсонській області, десь 70 км від адміністративного кордону з Кримом, а друга є в же в Криму, безпосередньо на адміністративному кордоні - їх треба було зробити - спочатку тимчасову, а потім, коли в зимовий період подача води по каналу припиняється, то капітальну. Це так було на момент 2014-го року. Але оті 70 км, там є розподіл води для херсонських аграріїв, тобто, відвідні канали.

Коли було ухвалено рішення зупинити подачу води до півострова?

У 2014-му році було ухвалено рішення, що ми воду у Крим не подаємо. Тобто, власне, Міністерство екології, у віданні якого було Держагентство водних ресурсів, ухвалило рішення про те. Хочу наголосити, що канал працює тільки з квітня по жовтень місяць. Далі він не працює. Йдуть на ньому роботи і потім запускається знову з весни. Оскільки у квітні ми вже мали анексію Криму і проблеми на Донбасі, хоча ще повномасштабних військових дій не відбувалося, було ухвалено рішення, що ми у Крим воду не подаємо.

Спочатку ми закрили повністю постачання на тій перегородці, про яку я говорив (Північно-Кримський канал) у Херсонській області. Але, коли з’ясували ситуацію, ми трохи води дали нашим селянам, фермерам, щоб їхній врожай не пропав. Вони цю воду розібрали. Ну і незначна частина дійшла до Криму. На сьогодні, як я вже наголошував, вода не постачається.

У 2014-му році ми розробили проект постанови Кабінету міністрів про те, щоб збудувати оту дамбу. Практично, документ був на виході, адже там є певна процедура узгодження, підписи, візи і т.д. Він уже був направлений до Кабінету Міністрів, але в цей час відбулися вибори. Політична ситуація змінилася. І, відповідно до регламенту Кабінету Міністрів, оці всі погодження треба було робити знову. От власне, я розумію, це все тривало ще два роки. 

У 2014-му, наприкінці року, вони знову цей процес мали запустити. Але, наскільки я знаю, питання тільки зараз стоїть про те, що буде будуватися дамба як капітальна споруда, а не просто тимчасовий водомірний вузол. Зараз вже восени канал перекрили. Відповідно, можна впродовж зимового періоду проводити ці роботи. Хотілося б сподіватися, що  це буде зроблено у 2017-му році, бо це дуже потрібно.

Тобто, й по нині вода до Криму не подається із 2014-го року? Які це має наслідки?

Не подається. Кримська вода забезпечувала 85% потреб у воді. У великій мірі, це  і аграрний сектор, і промисловість, вода наповнювала водосховища і потім нею користувалися вже в зимовий період. Бо там, якщо за 200 км вода тече самоплином з Дніпра, то далі вже три насосних потужних станції стоять, які піднімали цю воду, закачували далі в Крим. Якщо і були якісь проблеми із аграрним сектором Херсонщини із тією перегородкою, якщо щось і отримував Крим,  то не більше 1% від тих 85%.

Відтак у них проблеми із сільським господарством. По-суті, воно як галузь у них знищена, у великій мірі. У них також проблеми із питною водою. Є інформація, про те, що оголошено надзвичайний стан у кількох регіонах Криму.

Чи пред’являло якісь претензії керівництво окупованого Криму Міністерству у 2014-му?

Вони апелювали. Насправді, контактів як таких не було. Але вони десь там через засоби масової інформації говорили, що це неправильно, Крим має отримувати воду. Ми їм так само відповідали, що в окупованому Криму нема з ким і про що говорити. Поки там є окупаційна адміністрація, поки окупація Криму триває – жодних дій з цього приводу бути не може.

 

Маргарита Косач, «Вголос»

-

 


ЗА ТЕМОЮ
КОМЕНТАРІ

Загрузка...
Завантаження...
RedTram
http://joxi.ru/82Q4PW8IjpQ3Lm