Чи доведеться українцям віддати половину Львова?

У російської пропаганди вже кілька років є спеціальна фішка, яку вони застосовують до України з особливим задоволенням – це реституція. На перший погляд, ситуація справді загрозлива: мовляв, щойно ми зблизимося з Євросоюзом, у нас почнуть діяти якісь норми європейського права, і українцям доведеться повертати нерухоме і навіть рухоме майно його попереднім власникам – у Західній Україні, здебільшого, євреям і полякам. Перспектива позбутися половини Львова, звісно, невесела, але чи це справді може статися?

«Найгірше у цій ситуації те, що питаннями реституції в нас практично ніхто не займається», - говорить екс-депутат Львівської міськради Яромир Самагальський. Він вважає, що українським юристам і законодавцям варто було б принаймні вивчити досвід країн-сусідів, а тоді обирати оптимальний для нашої країни механізм. «Щоб не вийшло, наприклад, так, що документи щодо прав власності будуть за безцінь скуплені транснаціональними фінансовими групами, бюджет яких перевищує держбюджет України. І тоді вони зможуть диктувати нашій країні свої умови», - застерігає він.

Кремль об’єднує Креси?

Інтерес Москви у нагнітанні пристрастей зрозумілий: вони намагаються показати українцям небезпеку європейського вектора (приєднаєтесь – у вас майно відберуть). Для цього використовують не лише розмаїтих московських «експертів», Медведчука з його зовсім неукраїнським «вибором» та фейкові інформаційні «вкиди», але й поляків.

Ідея повернення майна з території Східних кресів (нині Західної України) знаходила вдячний відгук у певних колах Польщі і раніше. Ухил вправо нинішньої польської влади лише додає олії у вогонь.

Так, навесні 2015 була створена організація «Реституція Кресів», яка одразу рвонула в інформаційну атаку. Вже через півроку її очільники заявили, що фактично підготували більш як 600 звернень до судів (як українських, так і європейських) з метою відновлення прав поляків на довоєнне майно. Апетити у цієї організації чималенькі: вони стверджують, що близько 100 тис. польських громадян претендують на землі та майно в Україні на суму 5 млрд. доларів.

Однак при цьому польські медіа звертають увагу на те, що ініціатором заснування «Реституції Кресів» виступила лояльна Кремлю партія «Змяна». А всі їх заяви із задоволенням підхоплюють російські медіа та проросійські ЗМІ в Україні.

У методах роботи «кресов’ян» також вгадуються прийоми російських пропагандистів. До прикладу, приблизно рік тому вони організували у Варшаві роздачу листівок серед українців, написаних у дусі ІІ світової: «Ласкаво просимо до ЄС… разом з нашими маєтками». До речі, ця акція особливо широко висвітлювалась у медіа так званих «ЛДНР».

Міф і реальність

Юристи однозначно твердять: законодавство Євросоюзу, а надто Угода про асоціацію України з ЄС не містять положень щодо реституції майна. Там є хіба загальні моменти співпраці у царині юстиції, зокрема, зобов’язання допускати іноземців до вітчизняних судів. А питання на кшталт реституції законодавство ЄС пропонує вирішувати в рамках внутрішнього законодавства кожної конкретної країни.

До слова, рішення судів США, до яких також збиралися звернутись польські «реституціонери», будуть носити хіба рекомендаційний характер.

Для розуміння ситуації варто нагадати, що радянська влада у 30-40-х роках минулого століття влаштовувала декілька хвиль масових переселень: з Центральної України – у Поволжя, Сибір, Комі, у 1939-41 рр. із Західної України вислано близько 200 тис. людей, у тому числі не лише поляків, але й українців, євреїв, німців.

Після звільнення цієї території від нацистів у 1944-47 рр. за угодою між урядами УРСР та Польщі відбулася взаємна евакуація (а фактично обмін). При цьому з собою дозволяли брати особисті речі та предмети професійної діяльності. Рухоме і нерухоме майно описували, і за певним обрахунком частково компенсовували.

«Із цього випливає, що, у разі судового розгляду, в кожній ситуації слід виясняти точну дату і порядок, у якому конкретний польський житель залишив територію УРСР і був позбавлений майна. Адже при добровільній евакуації українська сторона в кожному разі не буде винна у виникненні матеріальної та моральної шкоди. Також стає очевидним, що в можливі судові позови необхідно буде залучати фахівців-істориків, проводити дослідження в архівних установах Польщі, України, а також РФ... Відповідно до ст. 32, 35, 37 Договору про правову допомогу, до цих спорів застосовуватиметься законодавство України, а не Польщі, і позови треба буде подавати в українські суди», - про це пишуть юристи Ірина Кузіна та Іван Божко з юрфірми «Ілляшев та партнери».

Досвід сусідів з Європи

Характерно, що чіткого реституційного законодавства, попри спроби його ухвалити, немає ані у нас, ані в Польщі. Хоча поляки також мають справу з реституцією (у них це найчастіше характеризують як реприватизацію), там людина повинна сама зібрати усі документи, подати їх, проходити різні процедури, і в загальному порядку звертатися до суду. У той же час в Чехії, Нідерландах, Австрії існують цілі державні органи, які реагують на запит людини, і самі шукають дані в архівах, збирають інформацію і допомагають встановити – що ж саме було втрачено.

Сербія прийняла реституційне законодавство і створила окремі органи, які цим займаються. Проте, у них існує стільки винятків, що до реального повернення мало що залишається. Їх за це активно критикують, однак ситуація залишається саме такою.

В Австрії, окрім повернення майна, існує фонд та спеціальна програма з виплати компенсацій, розповіла в одному з інтерв’ю директор Європейського інституту спадщини Голокосту Галина Сеник.

Відповідно до ухвалених в 1991 році у Чехословаччині законодавчих актів, поверненню підлягала нерухомість, яка перейшла державі або юридичним особам шляхом націоналізації й експропріації. Права власності за цими законами поверталися тільки на користь громадян Чехословаччини, а пізніше — Чехії. Крім повернення майна, передбачалася грошова компенсація у випадках, якщо заявник не наполягав на поверненні власності або якщо вартість такого майна істотно зросла після його незаконного відчуження.

Натомість показовим є приклад країн Балтії, зокрема, Латвії.

У процесі реституції передбачалося, що колишнім власникам (чи спадкоємцям) повертають нерухомість – повністю або її частину; або можна отримати грошову компенсацію (згідно з держоцінкою) чи альтернативну земельну ділянку.

Йшлося про власність, яка належала заявникам до 1939 р. А звернутись із відповідними документами треба було протягом 7 років з моменту набуття чинності закону. Важливо, що негромадяни Латвії могли отримати належну власність, однак володіти успадкованою нерухомістю вони… не могли. Тож якщо спадкоємець потім не продавав свою власність, вона надходила в розпорядження держави.

Ситуація ускладнювалась і тим, що особи без латвійського громадянства не могли там перебувати більш як 90 днів на рік, навіть власники нерухомості. Тож непоодинокими були випадки, коли іноземці повертали собі право власності на будинки в Ризі, у яких давно проживали люди. Їм доводилося наймати керуючих, укладати угоди на оренду з мешканцями («стелю» орендної плати обмежили законодавчо), платити податки і страховку, оплачувати ремонти й експлуатаційні витрати щодо будівлі.

Повертаючись до Польщі, варто відзначити, що там повернення власності здійснювалось переважно у формі компенсації – цінними паперами на придбання землі або акціями приватизованих підприємств.

І ще один важливий момент – у польського уряду наразі немає офіційної позиції щодо реституції в Україні. І є надія, що «кресівську» ініціативу урядовці не підтримають і в майбутньому, інакше це означатиме остаточну катастрофу польсько-українських стосунків.

Зрештою, як відзначають вітчизняні юристи, українцям також є що перед’явити полякам, які в рамках операції «Вісла» вигнали з Підляшшя, Холмщини та ін. теренів понад 200 тис. українців.

Окрім поляків, часто згадують претензії угорців – на Закарпаття, румунів – на Буковину, молдаван – на Одещину, і навіть німецькі колоністи можуть через реституцію претендувати на Донбас. Щоправда, механізми при цьому можуть бути задіяні не зовсім юридичні – достатньо згадати, скільки іноземних паспортів видано мешканцям згаданих регіонів. Тож при бажанні зацікавлені країни можуть запропонувати їх власникам свою альтернативу.

Єврейське питання

Ще одним непростим питанням є майно, яке колись належало євреям. Це питання вони поставили на потік і намагаються вирішувати його у світовому масштабі. Відомо, наприклад, що масовану подачу позовів жертв Голокосту до нью-йоркського суду два швейцарські банки змогли припинити лише більш як мільярдною (в доларах) компенсацією. Чималі суми були одержані й від уряду Німеччини. Зважаючи на «артпідготовку» у вигляді звинувачень на адресу УПА в Голокості та трагедії у Бабиному Яру (яке нещодавно виголосили на траурних урочистостях у Києві представники Ізраїлю), євреї розраховують і на якісь гроші від України.

Вони вказують на «базове право» приватної власності, і вже багато років вимагають в української влади повернення близько 500 будівель (переважно колишніх синагог), а також законодавчого врегулювання питань реституції з пріоритетом повернення майна, яке колись належало євреям. І навіть такого, за яким не звертатимуться прямі спадкоємці.

Україна, разом із 45 країнами ще у 2009 році підписала Терезинську декларацію щодо майна жертв Голокосту. Щоправда, вона містить лише заклики до вирішення питань реституції та компенсацій жертвам Голокосту. Створення конкретних механізмів для цього – справа окремих країн.

Підсумовуючи, варто зазначити, що постановою Кабміну №48 від 24.06.1991 г. було затверджено відповідне Положення, пункт 3 якого передбачав, що повернення вилучених будинків та іншого майна або відшкодування їх вартості фактично здійснюється тільки громадянам України. Нормативно-правових актів про реабілітацію та компенсації жертвам репресій — іноземцям в Україні немає.

Тим не менше, хоча питання реституції сором’язливо відсувається на невизначений термін, однак зовсім його проігнорувати навряд чи вдасться. Саме тому варто опрацювати досвід інших країн та створити власний законодавчий механізм, який максимально захищав би інтереси українських громадян.

 

Андрій Поддимай, адвокат, старший юрист юридичної фірми ILF (Інюрполіс):

Будь-яка особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства) має право повернути у свою власність майно, яке вибуло з її володіння проти її волі. Тому іноземні громадяни можуть претендувати на майно, розташоване в Україні, яке вони втратили, наприклад, у 1939 році.

У даному випадку процедура повернення майна регулюється українським законодавством, оскільки норми міжнародного права говорять, що захист права власності регулюється правом тієї країни, в якій таке майно розташоване.

Норми Цивільного кодексу України дозволяють реальному власнику чи його спадкоємцям витребувати майно у особи, яка заволоділа їх власністю без достатніх підстав (ст. 388 та 1212 ЦК України).

Разом з тим, повернути майно можливо лише в судовому порядку – поточний власник добровільно свій будинок чи квартиру не віддасть. Наприклад, якщо майно знаходиться у Львові, з позовом необхідно звертатись до одного з районних судів Львова або Господарському суду Львівської області.

Але слід мати на увазі, що для отримання позитивного рішення суду необхідно:

- Документально підтвердити, що ви дійсно були власником/спадкоємцем майна, яке збираєтесь витребовувати.
- Довести, що майно вибуло з вашого володіння чи володіння спадкодавця не з вашої волі чи не з волі вашого спадкодавця.
- Довести, що ви не пропустили строк, в який мали звернутись до суду. Загальний строк на звернення до суду становить три роки. Якщо ви доведете, що зверненню до суду перешкоджали надзвичайні події – будете мати шанс повернути своє майно.

Якщо з’являться претенденти на будинки чи квартири наших громадян, їм необхідно пам’ятати, що у будь-якому випадку вони мають право на отримання грошової компенсації:

- Витрат на утримання та збереження такого майна.
- Витрат на поліпшення цього майна (наприклад вартості капітального ремонту).

Ви маєте право отримати компенсацію за весь час перебування майна у вашому володінні. Тому слід зберігати всі документи, які підтверджують, що ви витрачали кошти на утримання, збереження та ремонт такого майна.

Врешті-решт, сума компенсації може бути більшою, ніж вартість такого майна, і витребовувати його у вас буде економічно невигідно.

Крім цього, обов’язково необхідно подати до суду заяву про застосування строків позовної давності (про пропуск позивачем строку на звернення до суду). Пропуск такого строку є підставою для відмови у позові.

Практика повернення націоналізованого майна у Сербії показала, що більшість позовів були відхилені саме у зв’язку з пропуском позовної давності.

Юрій Сколоздра, спеціально для «Вголосу»

 

ЗА ТЕМОЮ

КОМЕНТАРІ 28 +

КОМЕНТУВАТИ

 • патриот21 листопада 2016 20:20 Відповісти IP:  77.45.246.--- Вся правда о революции https://www.youtube.com/watch?v=T4Ilwt3Nh10 приятного просмотра
 • ЛЕВ21 листопада 2016 22:28 Відповісти IP:  141.170.238.--- Ми правду знаємо, бо ми там були... А ви, кацапи, у брехні й здохнете. Смерть москалям!
 • Обпечений21 листопада 2016 22:46 Відповісти IP:  185.163.45.--- https://www.youtube.com/watch?v=RhYA8XQg8mA
  Але погодься, сучий сину Левчику, що й тобі приємно на себе подивитись у американському кині. Це ж ти там у балаклаві з запаленою пляшкою бензини Молотова у правиці?
 • ЛЕВ21 листопада 2016 23:06 IP:  141.170.238.--- А що, капського "кіна" немає..? Воно якось не скрепно по атєчєстфєнних каналах крутити ніби піндосівське кіно. Зайвохромосомні кацапатріоти цього не зрозуміють, почнуть хвилюватись, а там інфарки з інсультами... Я вже не говорю про алкоголізм... Тупому кацапу пояснювати треба, що це рідний ефесбешний "продукт".
 • БОГУН21 листопада 2016 20:20 Відповісти IP:  94.231.66.--- ПІЛЬСУДСЬКИЙ ТАК САМО ХЛОПАВ ПЕТЛЮРУ ПО ПЛЕЧАХ І ГОВОРИВ ,ЩО УКРАЇНЦІ
  НАМ ДРУЗІ. ЯК МАМУ КОХАМ,ЯК ЛЮБЛЯТЬ ГОВОРИТИ КИДАЛИ.А САМ ТАЄМНО ВЖЕ
  ДАВНО ДОГОВОРИВСЯ З КРЕМЛЕМ(ТАЄМНА ЗУСТРІЧ ПОЛЯКІВ НА ВОЛИНІ З МОСКАЛЯМИ, 1919р) ПРО НАСЛІДКИ ДАЛЬНІШІ НАМ УСІМ ВІДОМІ.
  ЩЕ РАЗ МОЖНА СКАЗАТИ,ЩО ТАКІ ТЕМИ ПІДНІМАЮТЬ НАШІ МАНКУРДИ.
  ЦЕ ПРЯМЕ ПОСЯГАННЯ НА УСТРІЙ КРАЇНИ,
 • ! 21 листопада 2016 08:12 Відповісти IP:  82.145.221.--- В МИД Польши сообщалось, что Польша настаивает на продлении санкций против России.
  Варшава никогда не согласится с агрессией Москвы против Киева и будет настаивать на продлении санкций против России.
  Об этом говорится в статье "Открытые двери для Украины" главы МИД Польши Витольда Ващиковского, опубликованной в польском издании Rzeczpospolita.
  "Мы поляки всегда стремились, чтобы украинцы жили в демократической, стабильной и безопасной стране. Поэтому, мы никогда не согласимся с агрессивными действиями России в отношении суверенной и независимой Украины.
  Мы решительно осуждаем российскую политику экономического и военного давления на нашего соседа", - написал Ващиковский.
  Источник:http://telegraf.com.ua/mir/europa/2819677-vashhikovskiy-polsha-ne-soglasitsya-s-agressiey-rossii-protiv-ukrainyi.html
 • Щирець20 листопада 2016 20:48 Відповісти IP:  192.160.102.--- Після 2030 року у Львові правдивим українцям залишиться тіки Сихів з трамваєм. Все решта забере для поляків реституція Кресів. Мусимо вже нагально переселятись у Зубру, доки там ще є вільні плани. Й тренуватись у ретельному підтиранні польских дуп за.с.р.ан.их. Перевага буде надана ветеранам АТО та майданів. За звитяги, що призвели Неньку до тієї жалібної долі. Хєроям слава!
 • ЛЕВ20 листопада 2016 20:56 Відповісти IP:  141.170.238.--- Ти давай відразу в расєю, поки китайці там ще не все зайняли...
 • марія21 листопада 2016 09:39 Відповісти IP:  37.55.63.--- Ви тут праві. По передбаченнях Росію по Урал занарбає Китай. так що нехай москаль переживає за свої землі і народ, який живе на тих землях.А ми якось тут розберемось самі.Більшого загарбника чужих земель і майна громадян, за рассєю, немає ніде в світі.Он в Криму загарбали чужі квартири і селяться і так було постійно з рассєєю.
 • Objectivity19 листопада 2016 18:54 Відповісти IP:  194.44.30.--- Галичина століттями і до 1-ї світової війни входила до складу Австрійської імперії.
  Як стверджують історики, у Львові більшість нерухомості належала не полякам, не українцям, а євреям.
  Досить пройтися довоєнною вулицею Легіонів, що є центральною у Львові. Тепер ця вулиця називається проспект Свободи.
  Так от, до 1939 року в будинках вулиці Легіонів містилися: у будинку 1/3-торгівельно-промисловий заклад оптики і механіки Леона Аппеля; у №5 - фабрика капелюхів Обервальдера; у №7 - магазин модних товарів Кьоніча; у №9 - оптика Зільберштайна; у №11 - готель «Сіті»; у №13 - текстильний дім Файвеля, магазин взуття Аша і Хаймовича, готель «Гранд» Цінкеса; у №19/21 - готель і ресторан «Брістоль» Цейнчута, перукарня Коффлера; у №25 - фотоательє Граупа і доставка вантажів Розанеса; у № 27 - кав’ярня Шварта і Перльмуттера, магазин хутра Райсса; у №29 - магазин шовкових товарів Вайнмана, кантор обміну валют Грюнберга; у №31 - магазин взуття Равіча і склад мінеральної води Вайнреба; у №33-кондитерська Рауха; у №35 - перукарня Лєбволя; у №37 - магазин музичних інструментів Баденштайна; у №39 - магазин хутра Дістенфельда, магазин сукна Феллера, магазин «Шиби рами і дзеркала» Зінчера, магазин галантереї Цверлінга; у №41 - магазин шовкових товарів Геллберта, магазин скла Мессера, магазин меблів Майзельса; у №45-готель «Нью Йорк» Цейнчута…
 • Псевзнейм20 листопада 2016 18:21 Відповісти IP:  185.40.48.--- Значить-сі доведетьсі віддавати - сі це все - сі до Німеччини, бо вони усіх - сі потерпілих євреїв до себе - сі забрали.
  Дальновидні - сі кадри.
 • ЛЕВ20 листопада 2016 18:28 Відповісти IP:  141.170.238.--- Відкупимось малою долею москальських контрибуцій. Кацапи заплатять за все. Частину цих грошей вистачить навіть на покупку у поляків українських земель, які все ще знаходяться під Польщею.
 • Гость20 листопада 2016 14:08 Відповісти IP:  95.104.217.--- Да, но нельзя забывать, что до присоединения к СССР, по состоянию на 1938 год 63,5 процента львовян составляли поляки, имеющие в городе частную собственность, и лишь 7,8 процента — украинцы.
 • ЛЕВ20 листопада 2016 18:21 Відповісти IP:  141.170.238.--- В Галичині поляки були окупантами. Коли, хто, де і кому відшкодовували втрату краденого..?
 • Гость19 листопада 2016 17:50 Відповісти IP:  95.104.217.--- В 2015 году в Польше была создана «Реституция кресов» — ассоциация наследников поляков, выселенных из Украины после войны, члены которой намерены добиваться возвращения отобранного у них в Галичине и на Волыни имущества.
  «Нам приходит много писем от наследников поляков, которые были выселены из Восточных Кресов. По нашим данным, выселено было 1,2 млн человек», — говорит глава ассоциации Конрад Ренакс. — Сейчас мы насчитываем 100–150 тысяч их наследников, а имущество, на которое они претендуют, — более чем 5 млрд долларов».
  Прежние межгосударственные соглашения, а также польские законы о праве на компенсацию были написаны так, что большинство наследников не могли ничего получить, однако ассоциация с ЕС даёт потомкам кресовян новый шанс. Польский политолог Матеуш Пискорский говорит, что в Соглашении об ассоциации Украины с ЕС прямо не говорится о реституции, «однако в экономической части соглашения содержится ссылка на стандарты защиты прав наследников недвижимости и другого имущества. Насколько я знаю, юристы «Реституции Кресов» сперва обратятся с запросами к украинским властям о том, как те намерены решить проблему. Если же это не поможет, то «Реституция» готова подавать аналогичные запросы в Совет Украина – ЕС, а если и это не поможет, то подавать массовые иски в суды и Украины, и Запада».
 • марія22 листопада 2016 11:49 Відповісти IP:  37.55.63.--- москаль дуже переживає за українців. Але нехай не забуває,що коли прийшли москалі на Західну Україну то всіх господарів українців виселили в Сибір відібравши все у них. Так що ми з поляками розберемось, адже на Західній Україні ще теж залишились нащадки тих поляків які мали майно і у них совєти відібрали.
 • ЛЕВ19 листопада 2016 18:47 Відповісти IP:  141.170.238.--- А що, поляки прийшли на голу землю? До їх приходу, навіть першого, в Галичині нічого не було? І що буде, коли німці захочуть реституцію на своїх східних землях, котрі зараз під Польщею?
 • Гость20 листопада 2016 14:03 Відповісти IP:  95.104.217.---
  И в Польше не все безоблачно: Потомки магнатов Замойских отсудили себе целый гектар Саксонского сада – парка в самом центре Варшавы, рядом с президентским дворцом.
  Потомки князей Любомирских отсудили половину паркинга рядом со зданием сейма. Власти собирались построить там новое здание канцелярии, а теперь придется строить где-нибудь в другом месте – не сторговались с князьями о цене. 
  Несколько варшавских школ остались без игровых площадок.
  Суд выиграли наследники довоенного мехового магната Арпада Хованьчака. Они давно живут в Аргентине, но с 2004 г. судятся за этот внушительный кусок земли, который сейчас оценивается примерно в 0,5 млрд евро.
  Это только некоторые иски к властям Польши, зато они - дорогостоящие.
  Сейчас квадратный метр варшавской земли стоит почти 2000 евро. Судебные иски по Закону о реституции подали около 17 000 бывших владельцев частной собственности. Приблизительные оценки суммарного размера компенсаций, которые Польше придется выплатить по всем реституционным искам, бывают самые разные, вплоть до 40 млрд евро. Но меньше 10 млрд евро они не опускаются.
  К Украине в Польше свои претензии, и уже подготовлено более чем 1600 исков с полным пакетом сохранившихся документов.
 • ЛЕВ20 листопада 2016 18:18 IP:  141.170.238.--- Я говорив про можливі претензії Німеччини до Польщі і про польський статус окупанта в Галичині.
 • Галичанин.19 листопада 2016 16:55 Відповісти IP:  89.105.227.--- Шановні дописувачі, вам варто поцікавитись у знаючих людей по кількості рішень Страгбурського суду на повернення майна у Львові, це цілі майнові комплкеси, ще Азаров виділяючи кошти на збереження історичної спадщини в межах зони Юнеско, нагадав про реституцію, виділяючи кошти тільки на ремонт дахів і відведення води, коли говоримо "а" скажімо і "б" і це гірка правда і тільки це може підштовхнути жидів і поляків до відриву Західної України для повернення майна, яке ними оглянуте і оцінене вже на сьогоднішній день, нагадаєте мій допис коли доскачемо до Європи, не варто слухати наших брехуніів. А Азаров між тим ще багато що прояснив у відношеннях з Євросоюзом, плоди які ми пожинаємо сьогодні. Нас на жаль сприймають не за ту категорію людей де б європейці поділились своїм місцем.
 • Факт 19 листопада 2016 15:11 Відповісти IP:  82.145.222.--- Хто б там що не говорив, але теперішня реальність є такою, що Польща є нашим добрим сусідом і адвокатом на міжнародному рівні та дотримується усіх міжнародних договорів. Польща засудила геноцид-голодомор, російську збройну агресію проти України, підтримує Україну і бажає їй цивілізованого майбутнього в ЄС.
  Рашіше усі країни Європи ворогували між собою: Англія воювала з Францією і навпаки, також Франція воювала з Німеччинаю, з Англією, Німеччина з Чехословаччиною, Норвегія з Швецією і т.д.
  А тепер в Європу прийшла ЦИВІЛІЗАЦІЯ і ніхто в Європі ні до кого не нападає і ніхто ні з ким не воює. Люди живуть добре, спокійно і в злагоді та повазі одні до одних.
  Про Б.Хмельницького великий геній і пророк Т.Г.Шевченко сказав: "Ой Богдане, Богдане, нерозумний сину . . ."
 • БОГУН19 листопада 2016 13:40 Відповісти IP:  94.231.66.--- ЗВИЧАЙНО НЕТРЕБА ПІДДАВАТИСЬ НА ПОЛІТИЧНІ ІГРИ,ТОЙ ХТО ГОВОРИТЬ,
  ЩО У НАС НАЛАГОДИТЬСЯ САМО СОБОЮ НЕБАЧИТЬ ДАЛЬШЕ СВОГО НОСА,
  ІДЕ ВІЙНА ,АНЕКСОВАНИЙ КРИМ,ЗАХОПЛЕНО 8 % ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ.
  ПЯТА КОЛОНА РОЗХИТУЄ УКРАЇНСЬКИЙ ЧОВЕН.
  НЕТРЕБА ТІЛЬКИ ГОВОРИТИ ЩО ЇЇ НЕМА.ТОДІ У ВАС ЖИРОМ ОЧІ ПОЗАРОСТАЛИ.
  ВСЕ РОБИТЬЯ ЩОБ ЩЕ БІЛЬЩЕ ОСЛАБИТИ УКРАЇНУ.
  ТІЛЬКИ ЗГУРТУВАВШИСЬ,ЗГАДАШИ ЧИЇХ МИ БАТЬКІВ ДІТИ МИ ПІДНІМИМ УКРАЇНУ.
  ЄВРОПІ ДО НАС БАЙДУЖЕ.ВОНА НЕЗНАЄ,ЩО РОБИТИ З БІЖЕНЦЯМИ є І ІНШІ
  ПРОБЛЕМИ.
  УКРАЇНА БУЛА Є І БУДЕ ОДНІЄЮ З КВІТУЧИХ ДЕРЖАВ ЄВРОПИ.ПОКИ КУПОЛА НАШИХ
  ЦЕРКОВ БУДУТЬ ВИБЛИСКУВАТИ НА СОНЦІ ДОТИ БУДЕ ІСНУВАЛА УКРАЇНА.
  СЛАВА УКРАЇНІ!
  А ХОЧЕШ ВТІКАТИ В ЕВРОПУ ЧИКАЄШ ВІЗУ ТОДІ ЗРОЗУМІЛО.
 • Факт 19 листопада 2016 13:02 Відповісти IP:  82.145.222.--- Не треба піддаватись на політичні інтриги, за котрими стоять інтереси антиукраїнських та антипольських сил.
  Вже 21 століття і не потрібно шукати ворога там, де його нема!
  Держава Польща є нашим щирим другом і добрим сусідом.
  Польща другою визнала незалежність України, першою була Канада.
  Польща на усіх міжнародних рівнях підтримує Україну.
  Переважна більшість поляків дуже приязно ставляться до українців, як до своїх слов’янських сусідів.
 • БОГУН19 листопада 2016 11:32 Відповісти IP:  94.231.66.--- КОМЕНТУВАТИ ТАКІ РЕЧІ ЗАРАЗ ЦИМ МАНКУРДОМ ЦЕ ПОСЯГАННЯ НА УСТРІЙ УКРАЇНИ.
  ПОЛЯКІВ ТУТ НІХТО НЕЧИКАЄ. У НАС УКРАЇНЦІВ Є ВИСЛІВ: БУДЬТЕ ЯК У ДОМА НО
  НЕЗАБУВАЙТЕ ЩО ВИ В ГОСТЯХ.
  НЕПОТРІБНО ВЕСЬ ЧАС ПОКАЗУВАТИ НА КРЕМЛЬОВСЬКИХ ЕВРЕЇВ ВОНИ ХОЧУТЬ.
  РОЗДІЛЯЙ І ВЛАДАРЮЙ,
  НО І НЕЗАБУВАЙМО КИДАЛІВ(ПОЛЯКІВ) .В ПОЛЬСЬКОГО ПРИЗИДЕНТА ДУДИ В КАБІНЕТІ
  КАРТИНА ПІЛЬСУДСЬКИЙ ПРИЙИАЄ ПАРАД У 12 ДРАГУНСЬКИХ ПОЛКІВ.МРІЮ ВІД МОЖА ДО МОЖА ПРОДОВЖУЄ ДУДА. І БУДЕ ТУТ СТАРАТИСЯ ВИСТУПАТИ ПОСЕРЕДНИКОМ
  МІЖ РОСІЄЮ І УКРАЇНОЮ. ПЕРЕД ТИМ ТИХОНЬКО ПОЦІЛУЄ РОСІЮ В ДУПУ.(ТАЄМНО)
  ТАК РОБИВ ПІЛЬСУЦЬКИЙ НА ЗУСТРІЧІ З ЛЕНІНИМ ТАЄМНОЇ ІСТОРІЯ ПОВТОРЮЄТЬСЯ.
  УКРАЇНА ПІЛ ПОКРОВОМ МАТЕРІ БОЖОЇ!
  ЩЕ ЖИВА КОЗАЦКА МАТИ І БАТЬКО ВЕЛИКИЙ ЛУГ!!
  СЛАВА УКРАЇНІ!
 • ups19 листопада 2016 10:34 Відповісти IP:  46.202.178.--- влацю спочатку прусакам поверни майно, а потім починай мріяти
 • Дзюник19 листопада 2016 09:36 Відповісти IP:  178.136.230.--- Надто багато умов,щоб повернути власність...Тим паче що дев"яносто відсотків галичан (а мова йде про повернуті від Польщі,Румуніі,Угорщини землі) реституція просто не торкнеться...А якщо заберуть будинки від Дубневичів,готель Жорж від Пупса...і так далі - то все це нас тільки потішить...
 • Влацек19 листопада 2016 03:17 Відповісти IP:  178.162.216.--- Я як громадянин польші і маю документина нерухомісць у місті Львові, після асоціяції буду подавати в суд за поверненя майна я маю всі документи
 • Місько19 листопада 2016 14:24 Відповісти IP:  213.174.2.--- Ти громадянин Удмуртії. влацек він, з польші ...Hєма такєґо назвіска всьруд полякув, глуптасю.

Загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Завантаження...
RedTram
http://joxi.ru/82Q4PW8IjpQ3Lm