Чи стане Яворівщина Грибовичами-2

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, перебуваючи із візитом на Львівщині, разом з головою ЛОДА Олегом Синюткою та мером Львова Андрієм Садовим майже одним махом, всього за декілька годин, вирішили проблему із львівським сміттям. Для цього було віддано територію площею 12,5 га на Яворівщині під побудову нібито сміттєпереробного комплексу.

Голова Львівської обласної державної адміністрації підписав розпорядження про передачу виділеної землі до комунальної власності міста Львова під будівництво сміттєпереробного комплексу. Як зазначив Олег Синютка під час брифінгу, Андрій Садовий сам обрав ділянку поміж тих, які були представлені на конкурс. Та чи буде там побудовано за 6 місяців сміттєспалювальний завод, відповідно до зобов’язань, які взяв на себе Садовий, чи територія Яворівщини стане Грибовичами-2 – достеменно невідомо.

Нагадаємо, що ще 10 років тому Андрій Садовий обіцяв закрити сміттєзвалище у Грибовичах і            побудувати там сміттєпереробний завод. Та його слова і дії залишилися на рівні обіцянок.

Тим часом жителі Яворівського району виступили проти такого рішення, адже частина території колишнього гірничо-хімічного підприємства Яворівського ДГХП «Сірка», де планують побудувати полігон для сміття, знаходиться на відстані 5 км. від міста Новояворівськ, 7 км від міста Яворів та кілька кілометрів від Яворівського озера. Також неподалік знаходяться санаторії «Шкло» та «Немирів», Яворівський національний парк, заповідник «Розточчя», Чолгинський орнітологічний заказник.

У понеділок, 30 січня, у багатьох населених пунктах Яворівщини відбулися позачергові сесії місцевих рад щодо питання чергового львівського сміттєзвалища. Відбулася сесія і Яворівської районної ради, на якій були присутні представники Львівської міськради – заступник мера Андрій Москаленко, народні депутати та депутати Львівської облради.

У коментарі «Вголосу» голова Яворівської райради Володимир Сичак розповів, що на сесії було ухвалено рішення про негативні наслідки у разі розміщення на території району сміттєзвалища. Дане рішення буде направлено до органів виконавчої влади, а також і до Президента України. Якщо коротко, то у рішенні йдеться про невідповідність даного рішення екологічним потребам району, неможливість, власне, розташування даного полігону для ТПВ на території Яворівщини і про відміну відповідних розпоряджень виконавчої влади.

На запитання чи проводили представники ЛОДА чи Львівської міськради перемовини із ним чи громадськістю, Володимир Сичак відповів: «Зі мною та з іншими органами місцевого самоврядування, на скільки я знаю, ніяких консультацій чи перемовин не було, в тому числі й з громадськістю.

Власне, ми сьогодні слухали усіх представників, і я не чув від жодної людини, жодної громадської організації, органу місцевого самоврядування, щоб був хтось «за» розміщення сміттєзвалища. Принаймні від тих, хто був у сесійній залі, а він був переповнений. Тобто наша позиція ґрунтується на думці людей, яка була почута та обговорена під час спільного засідання».
Аби влада вищого рівня почула громадськість, близько 200-т мешканців із різних куточків Яворівського району вийшли на акцію протесту.

Місцева громадська активістка Ірина Сливка розповіла «Вголосу», що «це був такий ланцюг єдності Яворівщини проти сміттєзвалища, яке собі запланували чиновники. Громада категорично проти цього, тому що 600 метрів до селища, 700 метрів до санаторію «Нафтуся» і «Шкло». Питна вода під загрозою. Питна вода, яку, до речі, возять і до Львова. Тобто, при такому розвитку подій, потрібно виселяти все селище Шкло із населенням 7000 людей. Екосистема не витримає. Геологи донесли нам таку інформацію.

Нам відомо, що Садовий дав розпорядження про формування експертної групи, щоб вони до 13-го лютого визначалися про відповідність цього місця. Але є багато запитань:  чому після того, коли вже визначено, що буде сміттєзвалище, роблять цю експертну групу. Чому не навпаки? Чому громада була повідомлена через ЗМІ?».

Громадська рада при Яворівській ОДА також ухвалила одностайне рішення разом із громадою Яворівщини, із сільськими, міськими та із районною радами. «Ми написали звернення до Яворівської РДА, щоб вони звернулися до Синютки з вимогою відмінити рішення про виділення земельної ділянки. Відбулося активне громадське обговорення цієї проблеми. І я хочу сказати, що Яворівський район разом із своєю громадою – одностайні у своєму рішенні. Сміттєзвалище нам не потрібне. Громада реагуватиме однозначно. Які саме кроки будуть від наших жителів – залежить від влади. 

Під час Євромайдану громадськість Яворівщини швидко піднялася і поїхала в Київ. Я думаю, що не буде проблемою піднятися дуже швидко і поїхати до Львова чи й до Києва. Тут варто рахуватися із нами. Тому що наша громада є надзвичайно активна і об’єднана», - додала Ірина Сливка.

До речі, на Яворівщині уже є діюче сміттєзвалище площею 5 га, яке кожного дня приймає 4 машини сміття зі Львова. 

Чи буде збудовано сміттєпереробний полігон на Яворівщині? Чи виділена територія стане просто Грибовичами-2? Про це кореспондент «Вголосу» поспілкувався із екологом Марком Шпікулою.

Чи побудує Садовий сміттєпереробний завод на Яворівщині?

Досвід роботи Львівської міської ради показує, що це будуть Грибовичі-2. Тому що міська рада за 10 років нічого не зробила з сумнозвісним сміттєзвалищем. На мою думку, те саме чекає і Яворів. 

Я, як і більшість екологів, категорично проти будь-яких полігонів. На сьогоднішній день у Європі полігони заборонені взагалі, дозволено лише будівництво заводів. Тобто, можна встановити тимчасову сміттєпресувальну лінію, але поки будується завод. Ідеальний варіант, і це не лише моя думка, це будівництво заводу біля Грибовичів. Внизу, біля підніжжя. 

Стосовно Яворова... На мою думку, закінчиться так, як закінчили Грибовичі. Це буде не полігон, а сміттєзвалище. Тому що для будівництва полігону потрібні кошти, будівництво одного гектару коштує $1млн. Чому в Європі відмовилися? Тому що це дорого і є велика небезпека для екології.

Міська рада полігон не побудує, оскільки на це потрібен час.  Там є технологія будівництва – глина, плівка, спеціальні котловани. У Яворові є котловани від сірки. Так, їх можна засипати сміттям, але вийде чергове сміттєзвалище. Там і так катастрофа від тієї сірки. 

Під час брифінгу голова ЛОДА Синютка сказав, що на тій території планувалося побудувати сміттєспалювальний завод...

Тут йде маніпуляція словами. Сміттєпереробний завод, сміттєспалювальний – не головне. Головне  те, яка технологія використовуватиметься та  хто буде будувати і коли. На сьогоднішній день в терміновому випадку зробити ще одні Грибовичі і потім кинути – не вихід.

Має бути оголошений конкурс, вибраний інвестор, будь-яка фірма.
Так, я згідний, що тимчасово, поки будується завод, а завод будується протягом року, сміття можна вивозити на тимчасовий полігон. Для цього не потрібні великі капіталовкладення, якщо сміття пресувати, пакувати в плівку і складати, поки будується завод. 

Але, як досвід показує, це буде ще одне сміттєзвалище. Адже зараз не шукають інвестора на будівництво заводу,  конкурс не оголошено. Це лише слова. 

Що ви можете сказати стосовно роботи спеціально створеної комісії?

Знаєте, є такий вислів: хочеш затягнути якусь справу - створи комісію. Комісій було багато вже створено, але немає на сьогоднішній день такої дорожньої карти – що робити із тим сміттям у Львівській області.

Ви все ж вважаєте, що треба наводити порядок на Грибовичах?

Так. Якби був оголошений конкурс на будівництво заводу за свої кошти, а не за кошти європейського банку. Тому що Андрій Іванович хоче вкрасти ті гроші. Він 10 років крав і далі хоче красти. Спочатку він говорив 40, потім 50, а тепер 60 млн євро. Якщо тільки міська рада, будь-яке комунальне підприємство, то, вважайте, що гроші пропали.

Мій знайомий розповідав, як у Польщі два села між собою сперечалися на чиїй території буде стояти сміттєпереробний завод. Адже це – інвестиції в село, це робочі місця. А в нас…

Ще 10 років тому Садовий з інвесторами приїжджав на Грибовичі і обіцяв накрити сміття саркофагом. У мене навіть відео є. Та згодом обдурений інвестор зник. А Садовий так і не побудував заводу. Він – брехун. Це не людина слова. Йому немає більше віри!

Чому саме Яворівщину обрали?  

Тому що там є промислова зона, яка, скоріш за все, відповідає нормам для розміщення сміттєзвалища, адже територія підприємства Яворівської «Сірки» досить велика. Але ж Яворів знаходиться більш ніж за 50 км від Львова. Возити туди сміття – нелогічно. Збільшаться затрати, тарифи. Тим  більше, там знаходяться села, які не виробляють стільки побутових відходів. 

 

Алла Федорченко, «Вголос»

 


ЗА ТЕМОЮ
КОМЕНТАРІ

Загрузка...
Завантаження...
RedTram
http://joxi.ru/82Q4PW8IjpQ3Lm