10 01 2017 14:15

Чи вирішуватиме Пінчук долю України

Українці вкотре стали глядачами вистави, у якій насправді моделюють їхнє майбутнє. Актори – олігарх і президентська адміністрація - на аплодисменти не заслуговують, їм не вірять, і їх не люблять. Але за їхньою грою доводиться уважно слідкувати – аби під час цього спектаклю актори раптом не продали… глядачів.

Опублікована перед Новим роком у «The Wall Street Journal» стаття українського олігарха Віктора Пінчука наробила багато галасу в середовищі політиків та експертів. Став очевидним той факт, що в Україні відсутнє бачення країни у найближчій  перспективі та немає чіткої та зрозумілої стратегії у найважливіших питаннях сьогодення. Адже відповідь міжнародного радника президента Костянтина Єлісєєва, опублікована у тому ж виданні WSJ через кілька днів, базувалася фактично лише на антитезах.

Прикметно також, що Пінчук та українська влада обмінялись думками про майбутнє на дуже віддаленому – американському медіа-майданчику. Тобто, стаття була спрямована  на зовнішню аудиторію, а не на внутрішню. Та це лише поглибило і без того негативне ставлення українців до олігарха: без будь-яких дискусій чи експертного обговорення всередині країни Віктор Пінчук виніс свою специфічну пропозицію про врегулювати «українського питання» на розгляд усього світу, за винятком… України.

Коротко нагадаємо основні тези його опусу:

1. Розділити питання окупації Криму та питання окупації Донбасу, вирішувати їх окремо, першочергово зосередившись на проблемі Донбасу.

2. Вибори на окупованому Донбасі можуть бути результатом компромісу задля збереження життів тисяч людей.

3. Тимчасово відмовитися від інтеграції до ЄС.

4. Відмовитися від спроб вступу в НАТО і повернутися до нейтралітету (часів Кучми).

5. В найближчій перспективі бути готовими до зняття санкцій з Росії.

У самому тексті автор доволі реалістично оцінює становище України, однак його пропозиції суттєво відрізняються від того, чого в своїй більшості прагне український народ. Фактично, йдеться про суттєві поступки нашому супротивнику, при чому результат цих односторонніх компромісів надто непевний.

Чому Пінчук, і чому в США

Головні ринки збуту підприємств, якими володіє Віктор Пінчук, були сконцентровані  в Росії. Зрозуміло, що йому хотілося б їх повернути.

Його тесть, екс-президент Леонід Кучма – один з ключових учасників Мінського процесу. Виглядає на те, що й Мінськ-2 вже зайшов у глухий кут, і виходом з патової ситуації дехто з переговорників бачить озвучені Пінчуком поступки.

За деякою інформацією, Пінчук на виборах у США надавав певну підтримку кандидатові в президенти Хілларі Клінтон. І тепер вимушений зробити реверанс у бік переможця, з урахуванням його політичної спрямованості.

Пінчук – не один

Якби мала місце лише одна публікація зятя екс-президента, це було б лише півбіди. Однак практично в той самий час доволі подібні думки були висловлені як всередині України (керівником МЦПД, колишнім дипломатом Василем Філіпчуком у великій аналітичній статті в українському медіа), так і американцями – відомим дипломатом Генрі Кіссінджером та можливим кандидатом на посаду посла США в РФ Томасом Гремом.

Складається враження, що у певних політичних колах долю України вже практично вирішили. І тепер відбувається спроба вивчити реакцію на майбутні кроки або ж спроба призвичаїти світ до тієї думки, що американці можуть домовлятися з росіянами про розв’язання українського питання із мінімальними для себе втратами.

Окрім того, американські еліти могли просто не помітити той галас, який зчинився в українському сегменті Facebook та на наших сайтах після цієї публікації.  Тож стаття олігарха цілком дає підстави говорити за океаном про те, що від певних впливових кіл з України лунають «голоси за примирення».

Чого не врахували прихильники компромісів

Кіссінджер та Пінчук врахували інтереси США і РФ, Трампа і Путіна, але забули про ключове – про позицію українського народу. А народ не збирається капітулювати і відмовлятися від євроатлантичної інтеграції, щоб заспокоїти Європу і РФ, написала на своїй сторінці у Facebook перший заступник голови Верховної Ради, представник України в Тристоронній контактній групі Ірина Геращенко.

«Кіссінджер, Пінчук, Філіпчук, Грем ні словом не обмовилися про головну проблему – проблему кримських татар», - переконаний кримський журналіст Осман Пашаєв. Він вважає неприпустимим, що олігархи готові погодитись на «відкупні» та припинити боротьбу за Крим, фактично продавши його разом з місцевим народом.

«Загалом найслабшим місцем усіх старих чи по-новому озвучених чи то американських, чи то ніби українських планів «врегулювання», які передбачають низку односторонніх політичних та економічних поступок України перед РФ в обмін на мир, є те, що ніхто з авторів не пояснює, а що ж хоче Росія і Путін? Чому це мало би спрацювати? Хто запитав Путіна?

І поки Путін не озвучив свою пропозицію про мир, будь-які публічні дискусії на тему «чим би там могла в односторонньому плані пожертвувати Україна» є шкідливими», - вважає український дипломат, співзасновник Майдану закордонних справ Богдан Яременко.

«Головну небезпеку бачу навіть не в самих поступках та компромісах, до яких нас будуть, судячи з усього, примушувати. Трагізм ситуації в тому, що активна прозахідна частина суспільства, на яку постмайданна влада спирається, до таких компромісів не готова категорично. А це означає, що і без того слабка і непопулярна влада опиниться між Сціллою втрати американської підтримки (перед обличчям ворога, що має явну перевагу) і Харібдою потужного суспільного невдоволення. Прийнятний вихід із цієї ситуації не проглядається на жодному горизонті», - констатував блогер та громадський активіст Карл Волох.

«Скоріше за все, Росія та США вийдуть на Велику Угоду, де предметом торгу буде, зокрема і Україна. Але товар не питають про те, чи подобається йому його ціна. Отже, Україну на цей торг скоріше за все не позвуть. І не тому, що Україна така вже дрібна, а тому що вона не має продуманої і різноваріантної геополітичної стратегії», - звертає увагу філософ Сергій Дацюк.

На його думку, з Росії обов’язково спробують зняти санкції. І проблема України в тому, що у нас за ці два роки так і не було створено потужного військового щита, щоб захиститись від росіян. Тож ми просто не готові до такого розвитку подій.

Описані сценарії компромісів з боку України врешті призведуть або до втрати незалежності нашої державою, або й до справді громадянського конфлікту, коли воїни та ветерани АТО дадуть власну відповідь виборам на окупованих територіях.

Зрештою, з точки зору української державності, найбільш адекватною реакцією виглядає репліка екс-нардепа Юрія Михальчишина на його сторінці у Facebook: 

«Цікаво, а є в цій країні нормальні нардепи, які можуть сходити на вул. Володимирську, 33 і занести депутатське звернення з вимогою провести перевірку гром. Пінчука В. за ознаками злочинів, передбачених ст. 110 і 111 ККУ? (посягання на територіальну цілісність та державна зрада, - «Вголос»).

Так чи інакше, а продовження геополітичних ігор ми можемо побачити вже найближчим часом у Давосі, де Пінчук щороку влаштовує традиційний український ланч. За даними джерел в президентській адміністрації, цьогоріч  Петро Порошенко збирається проігнорувати цей захід. Однак виглядає на те, що він в цій ситуації мало що вирішує. Натомість в США вже відбудеться інавгурація новообраного президента, і Трамп цілком може прислати на Всесвітній економічний форум своїх людей для обговорення подальших планів стосовно України. Від того, що вони запропонують, залежатиме і наше майбутнє.

 

Юрій Сколоздра, «Вголос»