Стан і перспективи українського футболу

Експерти про рецепти порятунку спорту номер один в Україні.

У часи економічного розквіту футболу, коли на цей вид спорту наші олігархи витрачали десятки мільйонів доларів, наші клуби та національна збірна не особливо виділялася на міжнародній арені. Були окремі успіхи, але ми ніколи на міжнародній арені не входили і близько до групи топ-команд. Тоді була поширена думка про те, що для прогресу українських футболістів їм потрібно приставати на пропозиції європейських клубів і набиратися досвіду там, в хороших чемпіонатах.

Тим паче, що з легкої подачі агентів та інших зацікавлених у ЗМІ, регулярно з’являлася інформація про те, що тою чи іншою нашою зіркою зацікавився європейський гранд. Часто такі історії закінчувалися підписанням нового контракту на більш вигідних умовах із українським клубом. В Європу переїздили одиниці, ще менше досягали там хоч якогось результату.

Зараз грошей у футболі значно менше і «золота клітка» для наших футболістів відкрилася. Але, о диво, гучних трансферів не було, не має і не передбачається. Звісно, переходів у європейські клуби суттєво побільшало. Але, в основному, наші футболісти пристають на пропозиції посередніх клубів із не найсильніших чемпіонатів. Дехто грає у топових чемпіонатах, але у своїх командах не на провідних ролях.

Тож розрахунок на те, що наші футболісти набиратимуться досвіду у Європі, стрімко там прогресуватимуть і це сприятиме покращенню гри і результатів національної збірної наразі не справдився. І зараз навіть не видно того потенціалу, за рахунок якого у майбутньому ми зможемо стати футбольною країною.
     
Далій читайте рецепти фахівців порятунку українського футболу у часи економічного занепаду.

Мілетій Бальчос, колишній президент Професійної футбольної ліги

Показовим для мене був чемпіонат Європи 2016 року. Такі турніри цікаві тим, що якась «темна конячка» може усіх здивувати. Такою командою на останньому Євро була збірна Ісландії. Так, ісландцям бракує техніки, тактики. Зате які у них морально-вольові якості…

Суть Ісландії в тому, що як тільки дитина народилася, вона вже в центрі уваги футбольних функціонерів і вноситься до електронної бази даних. Коли хлопець досягає певного віку, його запрошують в спортивну школу на перегляд і відбір. А що у нас? Прилаштувати кудись дитину практично неможливо, бо немає куди. Дитячо-юнацький футбол – на задвірках, спортивна інфраструктура повільно, але впевнено руйнується навіть у багатьох професійних клубах. І ми при цьому дивуємося, що не прогресують наші зірки. У наших футболістів зовсім інший, ніж у їхніх колег у цивілізованій Європи, мотиваційний і ментальний рівні.

Потрібно ініціювати розробку державної соціальної програми розвитку футболу і внести її до Кабінету Міністрів для затвердження. Але для цього потрібно зацікавити державу. Раніше за рахунок футболу України хоч якось зміцнювався позитивний імідж на міжнародній арені. Але ми займаємо і будемо займати надалі останні місця. Це буде до тих пір, поки будемо чекати «із моря погоди». Без реформ, особливо, у царині дитячого футболу, нічого не буде.

Дмитро Селюк, футбольний агент

В Україні, на жаль, дуже невтішна ситуація. «Шахтар» та «Динамо» наповнили фактично увесь чемпіонат своїми молодими футболістами, яких віддали в оренду. Винятки лише в деяких командах. І лише «Шахтар» приносить очки Україні в рейтингу УЄФА. Мені здається, що виправити ситуацію може скасування ліміту на легіонерів. У клубів і так не має грошей. А обмеження на іноземців сповільнює розвиток українського футболу. Добре, гратимуть доморощені таланти. Ось Ігор Суркіс каже, що створюватимуть команду з українців. Тепер відставання від «Шахтаря» в 13 очок, в груповому етапі Ліги чемпіонів тільки одна перемога. Задум шикарний, реальність гірша. У складі в іспанської «Барселони» тільки три вихованці їхньої академії. А в них, вочевидь, академія серйозніша, ніж у Києві. Розумієте, що для результату треба якісних іноземців. А з іноземцями  будуть прогресувати і доморощені таланти, оскільки буде конкуренція.

Якби не було ліміту на легіонерів та внесків за іноземців, я би привів в український чемпіонат молодих та талановитих іноземців. І, повірте, матчі були би цікавішими. Зараз «Динамо» та «Шахтар» віддають своїх вихованців іншим командам. А якби не було ліміту, гранди би побоювалися інших команд. А так усе прогнозовано і не цікаво. Клуби зупинилися у своєму розвитку. Для перспективних іноземців український футбол міг бути трампліном у Європу. Клуби ж також би отримували користь від такої співпраці, наші  футболісти у такій конкуренції швидше б прогресували.

Святослав Сирота, колишній президент Професійної футбольної ліги

Найбільша проблема в тому, що власники клубів на пострадянському просторі не усвідомлюють необхідності «відучити клуб від фінансової голки». Команди сидять на дотаційній фінансовій голці. Інвестор дає гроші, а клуб їх просто витрачає і не думає про те, якби зменшити витрати, постаратися стати рентабельним. Такого не має, люди просто витрачають гроші. Раніше власники клубів заробляли багато і безболісно витрачали гроші на футбол. А тепер, коли загострилася економічна ситуація, у клубів не має впевненості у завтрашньому дні і підприємство дає збій. Давайте подивимося за рахунок чого виживають більшість європейських клубів. Там у одиниць є фінансова дотація. Усі інші беруть кредити, заробляють на уболівальниках. Тому за вболівальників в Італії, Іспанії, Німеччині борються. Це ж не тільки продаж квитків, а й атрибутики, пива та сосисок під час ігор. За рахунок такої діяльності й живуть клуби. Так, у нас зарплати маленькі. Але люди все-таки витрачають гроші на дозвілля. В кінотеатрах та ресторанах аншлаги. В Україні є різні прошарки населення. Потрібно боротися за те, щоб люди не йшли витрачати гроші в кінотеатр чи ресторан, а йшли на футбол. Подивіться скільки у нас ходить людей на матчі. Потрібно заманювати людей на футбол, тоді клуби не будуть так залежні від інвесторів.

Чимало клубів чимало заробляють на продажі своїх футболістів. А хто у нас готує футболістів, які користуватимуться попитом у Європі? Хіба «Карпати», у яких є певні успіхи. Іншим не вдається, бо, схоже, ніхто такою ціллю не переймається.  

Якщо клуби навчаться заробляти, буде якісний продукт, будуть хороші футболісти і команди.

Олег Петренко, «Вголос»

-

 

Теги: Футбол

 


ЗА ТЕМОЮ
КОМЕНТАРІ

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Завантаження...
RedTram