12 07 2005 01:44

Гелікоптери для мера Трускавця

Інформація про те, що мер Трускавця Лев Грицак має гелікоптер, уже лунала в пресі. Натомість кореспондент “Аргумент ВЛАДИ” знайшов у Трускавці ще чотири гелікоптери та спортивний літак. Сам Грицак розповів, що у нього аж 10 літальних апаратів.

Інформація про те, що мер Трускавця Лев Грицак має гелікоптер, уже лунала в пресі. Натомість кореспондент “Аргумент ВЛАДИ” знайшов у Трускавці ще чотири гелікоптери та спортивний літак. Сам Грицак розповів, що у нього аж 10 літальних апаратів.


Чай, кава, політаємо
“Військовий вертоліт розташований на території господарської зони санаторію “Карпати”, – вводить мене в курс справи голова міського осередку “Пора” Євген Бродзінський, демонструючи світлини. – Ми перелізли через паркан і сфотографували його. Оцей гелікоптер розміщений на території ресторану “Мисливський рай”, який, кажуть, належить сім’ї мера. У Дрогобичі ми сфотографували ще два гелікоптери, один із них – відомої фірми “Майбах”. Отож, разом – чотири. Ще й спортивний літак чеського виробництва.”


“Невже всі належать мерові?” – дивуюся. “Так”, – спокійно підтвердив Євген. “Ну, що ж, час політати”, – сказала я собі й подалася на пошуки літальних апаратів мера.
Перших два гелікоптери знайти було не складно. Один із них нагадував іграшку і знаходився на даху ресторану “Мисливський рай”. Інший – військовий – також стояв просто неба, але вже на території конюшні. Кажуть, що Лев Грицак купив його за якихось 10 тисяч гривень. Вертоліт не надто справив на мене враження: без закрилків, пошарпаний, потребує зовнішньої реставрації.


“Та ви не на те дивитеся”, – підійшов якийсь чоловік. Назватися відмовився, однак рукою показав, що метрів за двісті є ангар. Отам справді є щось пікантне. Ангар виявився доволі великим, але під замком, хоча без жодної охорони. Чоловік пояснив, що тут інший гелікоптер, діючий, на якому “прогулюють” гостей мера. Перед ангаром – великий малюнок у вигляді кола. На це місце приземляється гелікоптер. Виглядає красиво, але самого літального апарата не вдалося побачити.


Раптом – телефонний дзвінок. По той бік слухавки – мер Трускавця Лев Грицак, який запросив до Дрогобича, мовляв, там гелікоптер, на якому можна й політати. Гелікоптер дійсно був – на ньому Лев Грицак зі своїм американським інструктором ширяв у повітрі. А “обслуговуючий” персонал розповів, що це збірний екземпляр і зараз у нього якісь технічні проблеми. На ньому мер часто літає.


Пізніше на запитання, невже і коні (конюшня побудована чотири роки тому; у Калінінграді придбано 9 коней ганноверської породи та в Польщі – два поні), і гелікоптери, і ресторани є його приватною власністю, Грицак пояснив, що коні – власність санаторію “Карпати”, а оскільки він є почесним президентом цього санаторію, а раніше був головним лікарем у ньому, то приписують йому. Ресторан “Мисливський рай” дійсно в нього був, але зараз він віддав його дружині. Скоро тут буде побудовано торговий комплекс під назвою “Від гвинта”. Гвинтокрили та інші літальні апарати – здебільшого подарунки, але ними можуть користуватися інші. І їх у мера не чотири, а всі 10.
Пізніше, у Трускавці, очевидці розповіли доволі цікаву історію про польоти мера. Свого часу під час тренувальних польотів над трускавецьким водосховищем Лев Грицак намагався посадити вертоліт на поверхню озера. Щось не вийшло, тому апарат доводилося витягати з дна сховища. Кажуть, ніби й воду спускали. Тоді два дні Трускавець мав серйозні проблеми з водопостачанням.


Мера топить вода
А ще мер Трускавця Лев Грицак невдоволений, що в його дії втручається УБОЗ, а проти працівників мерії порушують кримінальну справу. І робиться це, як стверджує Грицак, за вказівкою губернатора Петра Олійника.


Розпочалося все з проекту реконструкції водопостачання Трускавця. Як випливає із заяви УНП, НРУ і КУНу, “результатом проекту мало б стати п’ятикратне підвищення цін на воду – до 7 грн за метр кубічний”. Згодом такий проект поховали. Зараз пропонується вже інший варіант реорганізації водопровідного господарства. Його суть – побудова нового водосховища на землях Трускавця. Тому на 49 років невідомій одеській фірмі ТзОВ “Альфа-Плюс” віддають в оренду земельну ділянку з двома озерами площею 136,7 га “з правом передачі в суборенду та правом викупу для створення рекреаційної зони”. Поки що виготовлено лише проектну документацію на проведення реконструкції водопостачання. Але, напевне, на цьому все й закінчиться.


Львівська обласна прокуратура внесла свій протест з вимогою скасувати рішення міської ради “Про вилучення та надання земельних ділянок”. Основна суть протесту така (цитуємо за текстом): “Рішення про передачу прийняте з порушеннями вимоги Земельного кодексу, Кодексу України про надра (у договорі не передбачено комплекс заходів по охороні джерела мінеральної води “Софія”), у ТзОВ “Альфа-Плюс” відсутній дозвіл органів державного гірничого нагляду на використання згаданої вище земельної ділянки”.


Сам Грицак, каже, що йому просто заважають працювати. Бо міська рада хотіла зробити добро людям – дати воду, побудувати водосховище, тепер доводиться хіба що рахувати збитки. Зразу проти трьох його підлеглих – секретаря Трускавецької міської ради, заступника міського голови з питань роботи виконавчих органів та начальника управління земельних ресурсів – порушили кримінальні справи.


“Поліпшення водопостачання Трускавця невигідне насамперед опозиції в особі генерального директора ЗАТ “Трускавецькурорт” Богдана Аксентійчука”, – пояснює Лев Грицак. Причину він бачить у тому, що, коли б вдалося налагодити цілодобове водопостачання, його рейтинг зріс би неймовірно і, відповідно, йому не буде конкуренції на майбутніх виборах 2006 року.


Сильно ображається мер Трускавця на львівського губернатора Петра Олійника, який став на сторону опозиції. “На моє прохання і на лист депутатської більшості зустрітися з губернатором для розгляду соціально-політичної ситуації в місті – не відреаговано. Прокуратура після видання доручення голови ОДА, через півроку після прийняття рішення міською радою, виносить протест, подає судовий позов про відміну рішення в наданні земельної ділянки в користь держави, хоча земля є власністю територіальної громади”, – скаржиться Лев Грицак.

Ігор Пілько керівник Трускавецького міського осередку “Наша Україна”

Треба розділити майнові та політичні питання. Майновий конфлікт полягає в тому, але це моя приватна думка, що Грицак через тих людей, яких приводив до влади, отримав завдання прибрати до рук ЗАТ “Трускавецькурорт”. Як на мене (бо маю 8 років досвіду роботи заступника міського голови), міська рада не має юридичних повноважень для того, щоб відчужувати майно державного підприємства ЗАТ “Трускавецькурорт”. Тут претензії може мати лише Фонд держмайна.
Стосовно політичних моментів, то, починаючи з попередніх виборів, Аксентійчук стоїть на позиціях блоку “Наша Україна”, мер працював у форматі “Медведчука”, а сьогодні є членом партії “Батьківщина”. Ось вам пояснення іншої сторони конфлікту. Під час виборів штаб Януковича знаходився в приміщенні міської ради. Тут працювала команда, яка хотіла взяти під контроль увесь Трускавець.
Щодо водопостачання, то проект для розробки було віддано невідомій одеській фірмі “Альфа-Плюс”, котра отримує 51% акцій, решту – міська рада. Після нашого втручання рішення змінено, і вже міська рада має 51%. Звичайно, фірма не вдоволена, бо 49% можна трактувати як інвестицію і про приватизацію мова вже не йде.


Богдан Аксентійчук генеральний директор ЗАТ “Трускавецькурорт”

Питання конфлікту керівництва ЗАТ “Трускавецькурорт” і міської влади абсолютно надумане. Голові міста вигідно пропустити ситуацію через площину якогось конфлікту, аби подати, що він бореться, щоб міська громада мала контроль над “Трускавецькурортом”, а Аксентійчук як генеральний директор цього не допускає. Існує й інше твердження мера, що “профспілки незаконно володіють майном, з яким ми працюємо, тому громада повинна це майно перевести у своє підпорядкування”. Пан Грицак так дбає про громаду, що санаторій “Карпати”, який йому підпорядкований, громаді не передає. Ми повинні дивитися не на особисті амбіції, а на законність. Існує рішення Господарського суду ще за
1999 рік про те, що профспілки мають право володіти майном, а голова міста Трускавця не може зрозуміти, що це не компетенція ні міської ради, ані його – як голови міста. Я не маю планів балотуватися на мера. Я не хочу бути мером. Якщо буде
прийнято закон, що вся власність, на якій ми працюємо, має стати державною, – ми тут же виконаємо його. Але його має прийняти не Грицак. Він продав практично всю комунальну власність: будинки культури, кінотеатри. Ми йому передали прекрасний палац “Мир” за символічну ціну – 1 млн
20 тис. грн, який він у той же день продав комерційній структурі. У мера трохи інше бачення розвитку курорту. Тому, претендуючи на власність майна, йому було б вигідно створити образ ворога, котрий постійно йому перешкоджає.