«Москаль виліз, а я «цвік»… І нема москаля»

У неділю, 23 липня, вшановували полеглих у 1944 році в «Бродівському котлі» вояків славетної дивізії «Галичина». На жаль, живих учасників цих подій залишилось мало. Один із них – 90-річний Зенон Врублевський – без перебільшення непересічна й легендарна особистість. Він був наймолодшим серед усіх дивізійників, адже вступив у дивізію «Галичина», не маючи ще навіть 17 років. І, незважаючи на свій юний вік, став найкращим снайпером свого підрозділу. А ще він був учасником бойової групи Баєрсдорфа, яка воювала з партизанами Ковпака.

Довелось йому бути й особистим шофером знаменитого полковника Ремболовича, якого розстріляли більшовики у 1950 році. Воював під Бродами, де потрапив у полон. Дивом врятувався і потрапив у російський концтабір. Утік. Повернувся до Львова і приєднався до УПА. І знову сів на 25 років…

 «Я відчував до москалів люту ненависть…»

«Я пішов у дивізію з кількох причин. По-перше: страшна маса товаришів і родичів йшла записуватись туди. І кого б я не запитав: «Ти записався? Ти підеш? Ти плануєш?», то усі відповідали ствердно, – розповідає Зенон Врублевський. – Але навіть не те головне: я не міг забути того, що робилося у Львові у 1941 році. Я жив у будинку на вул. Лонцького, і коли я побачив, що робилося у тій тюрмі та скільки там було трупів – порізаних, покалічених, з цвяхами в голові… Я уявляв собі як москалі різали в'язням животи, груди, ламали кістки, і тоді почув до них страшну ненависть. Люту ненависть.

А ще нам усім тоді здавалось, що ми матимемо свою армію. Який би «вислід» війни не був – нам щось дадуть. Може, не цілу Україну, а якийсь протекторат, і буде у нас якийсь осередок український. На жаль, тоді не вийшло.

Хлопці йшли і йшли записуватись у дивізію – 84 тисячі. Німці не сподівалися, що буде така страшна маса народу. І як «німаки» це побачили, то просто побоялися створювати 7 дивізій. І створили тільки одну дивізію».

Записався Зенон у дивізію не сам. Туди пішов ще його рідний брат Юрій. Проте обидва хлопці не знали про вчинок один одного. Так само нічого про це не знали їхні батьки. Дізналась усю правду родина у день, коли листоноша приніс повістки. А через три дні Зенон та Юрій разом з іншими уже були на військовому полігоні Гайделягер, поблизу польського міста Дембіци.

Найкращий снайпер підрозділу

«Гайделягер був правдивим вишкільним табором, де за раз могло проходити підготовку до 15 тисяч людей, – згадує пан Зенон. – Муштрували нас серйозно. Учили стріляти з усього: пістолета, кулемета, гвинтівки, кидати гранати, стріляти фауст-патронами. Тренували стріляти по літаку. Знаєте, як він летить низько, то його з кріса легко збити. Вчили, як битися у ближньому бою. А ще пригадую, як нас навчали стріляти по танках. Робили макет, брали довжелезний стометровий канат і чіпляли до справжнього танка. І той танк їхав і тягав за собою на мотузці муляж. А ми по тому муляжі гатили. Але я то не любив. Я любив стріляти з кріса. Я був найкращим снайпером у своїй сотні».

Серйозно муштрували дивізійників фізичною підготовкою. Бігали хлопці не раз по 40 кілометрів з усім обмундируванням. 

«Наша сотня була десь за 40 кілометрів від бази, – розповідає Зенон Іванович. – Але не тільки наша: і друга, і п'ята, і дванадцята, і інші. Тут оголошують наказ: стартуємо на світанку, і та сотня, яка у повному складі прибуде першою – матиме три доби вихідних. Як ми втішилися… Але у нашій групі був найстарший чоловік: йому було 40 років і ми його звали татом. Він ще був не худенький. То ви знаєте, що я ці 40 кілометрів ніс 2 кріси – свій і його. Мій товариш забрав від нього інше спорядження. Ще два хлопці взяли його попід руки і так його тягли за собою. Але ми прийшли перші!».  

Спершу вишкіл проводили німецькі інструктори. Офіцери також були усі німецькі. Проте з часом їх замінили українці. Був серед них й легендарний полковник Іван Ремболович, який боровся проти Росії з 1917 року і до самої смерті: у 1950 році його розстріляли.

«Загалом було дуже багато офіцерів з УГА та Січових Стрільців. Говорили й про те, що вишкіл разом із нами проходили упівці, щоб здобути знання і вміння, – каже пан Зенон. – Я цього напевно не скажу – не знаю. На той час я з «упівцями» не був знайомий. Але було багато випадків, коли люди разом зі зброєю зникали з табору. Тому висновки про присутність «упівців» робили мої товариші. А загалом німаки нам дали відмінну підготовку. Маю лише жаль на них за одне – що на фронті, під Бродами, вони нас кинули».   

«Москаль виліз, а я «цвік»… І нема москаля»

Закінчив Зенон Врублевський вишкіл взимку й одразу потрапив у бойову групу Баєрсдорфа, яку перекинули у Східну Польщу воювати з партизанами Ковпака.

«Кілька місяців ми ганялися за тим Ковпаком. Ми часом його доганяли, були перестрілки, він нам навіть двох чоловік убив, згадує дивізійник. – Але він дуже добре тікав. І його дуже добре підтримували поляки. Вони на нього ледь не молились. Помагали їм переховуватись і опікувались ними, як рідними синами. А нас просто ненавиділи».

Коли партизани Ковпака розсіялась і не було з ким воювати, підрозділ, де служив пан Зенон, перекинули у Західну Польщу. А потім, влітку 44-го, – одразу на фронт. Під Броди. Вигрузили в Ожидові. Потім перекидали до Сасова, Цикова, Кут, Олеська. Зенон Врублевський числився водієм й возив військове керівництво і на передову лінію оборони, і на наради у різні міста і села.

«Поки тривала та нарада: а це було не годину, і не дві, веде далі дивізійник, я скоренько від'їжджав, за хатами машину лишав, брав свого «кріса» – і до хлопців на передню лінію в окопи. Мені хлопці говорили: «Дивися, от з тої хати до тої побіг москаль». То я собі вже чекав, коли москаль буде вертатись. Дивлюсь – виліз, а я «цвік» і все… Нема москаля. І так щодня. Попри те, що я був законно шофером, я дуже любив стріляти, робив це дуже добре, тому й позволяв собі стріляти і стріляти… За найменшої нагоди. Я не хочу сказати, що я повбивав сотні москалів. Але коли стріляв, то не мазав. Такого поняття у мене не було. Зарубок на крісі не хотів робити. Хоча наші хлопці робили часто».

Кулеметний заслін

Після того, як дивізія «Галичина» потрапила в оточення, хлопець разом із товаришами попалили усі машини і рушили у Княже, звідки планувався прорив із кільця. Втім, із того Княжого хлопець так і не прорвався.

«Я йшов у те Княже, дивлюсь – кулемет лежить, веде далі Зенон Іванович. Відчищений такий, справний, блискучий. Я його й забрав з собою. Заходимо ми у Княже, а там величезна група народу, яка готувалась до прориву. Офіцери радилися, як там краще, що робити. І от я стою коло церкви, чекаю команд. Вибігає звідти офіцер і кричить: «Кулеметники до мене!».  А я якраз саме біля нього стою. Що робити? Йду, звичайно. Підбігло нас загалом 12 кулеметників. Ми мусили прикривати вогнем наших хлопців, які пробивалися з оточення. Нам наказали строчити з кулеметів, поки зможемо. Стріляти і все. Коли нам можна було відступити, мали вказати ракетою. Лише тоді ми мали покидати кулемети і чимдуж бігти за ними».

Втім, чи той чоловік, який мав стрельнути ракетою, забув, чи його убили, пан Зенон не знає. Але ракети так і не було.

Якщо маєш жити – житимеш

«Ми строчили по машинах і москалях поки могли. Частина хлопців полягла, а я з кількома друзями залишився живий. Відступити ми так і не встигли, розповідає чоловік. Думали проскочити самостійно, зробити собі прохід невеличкий гранатами. Але у Червоному ми попались. Думали, там проскочити, бо там ліс, але не вийшло. Це вже був ранок, і з нами був ще поранений, якого покинути не могли».

Усіх хлопців-кулеметників взяли у полон. Позабирали від  них що могли – ручки, хрестики, гаманці – теж забрали. Вистроїли в ряд.

«До нас підходить радянський капітан, веде далі пан Зенон.  Відкриває кобуру і кричить: «В расход, усіх!». А я стою крайнім у шерензі і першим до нього. В мене лише одна думка: «Щоб добре попав, щоб не мучитись». Але, як то кажуть, маєш жити – будеш жити. Саме у цей момент до нас під'їхало десь 25 кіннотників, теж москалі. І каже лейтенат-кіннотник: «Вони без зброї! Спокійніше». Капітан до них там «мать-перемать». А ті кіннотники не довго думали і наставили на нього свої автомати. Словом, лейтенант-кіннотник нас урятував».

«Провідник» УПА

Далі Зенона Врублевського вислали на Урал, на шахти Пермської області. Там він залишався недовго: років зо два. А тоді до нього дійшла звістка, що його брат Юрій прорвався з Бродівського котла і зараз десь на Львівщині воює в УПА.

«Я, довго не думаючи, вирішив тікати, каже Зенон Іванович. – Чомусь думав, що я повернусь до Львова і знайду Юрія. І таки до Львова я доїхав: з великим проблемами, але добрався. Їхав довго: на дахах вагонів. Перед кожною великою станцією зіскакував, бо боявся облави. Потім приміським потягом проїздив кілька зупинок, далі чіплявся на якийсь швидкісний. І отак їхав».

Брата, звичайно, він так і не знайшов – той загинув. Але в УПА таки потрапив. Побув кілька тижнів у криївці. «Потім мене забрали до Львова «провідником», згадує чоловік. Я переводив «важливих» людей на квартири. То була ризикова робота. Бо перед тим я мусив ту квартиру першим перевірити. Словом, на одній із таких квартир я попався. Тільки відкрили двері, а там 15 чекістів. А я мав тільки ножа. Так що мене арештували і впаяли 25 років. І знову на Сибір».

Відсидів Зенон Іванович у тюрмах і таборах Свердловська, Караганди, Кемерова, Воркути близько 10 років. До Львова повернувся у 60-му році. Було нелегко почати усе спочатку. Близьких та рідних не було: брат загинув, батьки емігрували за океан. Проте, каже Зенон Іванович, він не шкодує за жодну мить свого життя. Якби була змога щось змінити – не змінив би нічого. Тим паче, що доля йому таки усміхнулася: він одружився з чудовою жінкою і зараз живе у вільній Україні, оточений турботою і любов'ю своїх дітей.

Адріана Гринишин, «Вголос»                 

 

ЗА ТЕМОЮ

КОМЕНТАРІ 103 +

КОМЕНТУВАТИ

 • Moskal24 липня 2017 21:55 Відповісти IP:  109.248.198.--- Дивизия СС Галичина.Что автор скромничает?
 • P S24 липня 2017 17:39 Відповісти IP:  89.105.227.--- На сайті появились читач із Кульпаркова.
 • СВіЙ24 липня 2017 11:05 Відповісти IP:  194.44.194.--- Многая Літа! Вам, пане Зеноне!!!
  - А нашим хлопцям сьогодні гарно "цвікати"!!!
 • Москаль24 липня 2017 15:34 Відповісти IP:  37.73.212.--- Щоб то здох як собака.[***] нацистская.
 • Харків24 липня 2017 17:01 Відповісти IP:  109.87.11.--- «Москаль виліз, а треба «цвік»… І нема москаля»
 • Москаль24 липня 2017 15:34 Відповісти IP:  37.73.212.--- Щоб то здох як собака.[***] нацистская.
 • Харків24 липня 2017 17:02 Відповісти IP:  109.87.11.--- Ще один Москаль виліз, а треба «цвік»… І нема москаля .
 • Москаль24 липня 2017 15:34 Відповісти IP:  37.73.212.--- Щоб то здох як собака.[***] нацистская.
 • Харків24 липня 2017 17:03 Відповісти IP:  109.87.11.--- Знов, Москаль виліз, а треба «цвік»… І нема москаля .
 • Москаль24 липня 2017 15:34 Відповісти IP:  37.73.212.--- Щоб то здох як собака.[***] нацистская.
 • Москаль24 липня 2017 15:34 Відповісти IP:  37.73.212.--- Щоб то здох як собака.[***] нацистская.
 • зрада перемоги24 липня 2017 10:33 Відповісти IP:  212.1.99.--- Діду троха прибріхав, бо й за менші "гріхи" ставили до стінки. Скоріш здавав своїх, за що і відсидів "всього" десятку.
 • Володимир24 липня 2017 11:17 Відповісти IP:  194.44.84.--- В 54-му після смерті Сталіна амністія була.
 • ЛЕВ23 липня 2017 21:12 Відповісти IP:  46.133.167.--- Дякую діду, що давив москальську "гнiду"!
 • Оглядач24 липня 2017 15:32 Відповісти IP:  185.114.137.--- так не вата ж виновата, что готовы уж в АТо всем кастрюлеголоватым деревянные пальто
 • 201723 липня 2017 16:57 Відповісти IP:  159.203.134.--- Насилие порождает ещё большее насилие. Захотели снасильничать Донбасс- получили ответку! И так было, есть и будет всегда!
 • Харків23 липня 2017 17:04 Відповісти IP:  109.87.11.--- Знов москаль виліз, а треба «цвік»… І нема москаля.
 • 201723 липня 2017 17:14 Відповісти IP:  46.101.22.--- Жди и надейся, быдлота рогульская. Только вот незадача...не дождёшься, сдохнешь гораздо раньше!
 • Харків23 липня 2017 17:20 IP:  109.87.11.--- Холи вже ця худоба навчиться нормальної мови?!
  Тільки мичати може щось по своєму..
  ВИВЧИ НОРМАЛЬНУ МОВУ, БИДЛО !
 • Харків23 липня 2017 17:05 Відповісти IP:  109.87.11.--- І так було, і так є і так буде.
 • Харків23 липня 2017 17:08 IP:  109.87.11.--- P.s. Хоча ні - не буде, москалі скінчаться.
 • reality 23 липня 2017 11:34 Відповісти IP:  194.44.30.--- На війні, як на війні — якщо ти не вб'єш, уб'ють тебе.
 • Оглядач24 липня 2017 15:33 Відповісти IP:  185.114.137.--- так не вата ж виновата, что готовы уж в АТо всем кастюлеголоватым деревянные пальто
 • P S23 липня 2017 11:07 Відповісти IP:  89.105.227.--- Навіть в поганих снах, мені не моголо наснитись, що настане час коли вбивство людини не буде не прощеним гріхом, а буде культивуватись в соціумі як спосіб виживання, ми ж не тварини, відвідуємо регулярно церкви, хрестимось на усі сторони світу, від поклонів земля тремтить,для чого це, коли ми після таких публікацій перестаємо бути людьми.
 • 201723 липня 2017 16:55 Відповісти IP:  159.203.134.--- +100500!!!
 • Харків23 липня 2017 17:27 Відповісти IP:  109.87.11.--- Тільки цифри навчився писати?
  Навчися ще мови людської, дегенерате!
  Чи ти таке тупе створіння, що не можеш досі її осилити?
 • 201723 липня 2017 17:41 IP:  95.85.33.--- Я тебя,жмура мохнорылого довожу до белого каления, что бы сдохло скорее от злобы и бессилия.
 • Дзюник23 липня 2017 10:25 Відповісти IP:  178.136.241.--- Моторошно то читати,чесно кажучи...Розумію що було війна,розумію,що знайшли і взяли інтерв"ю у Врублєвського щоб підняти дух атошників - все розумію...Але лишається якийсь осад на душі...Пропаганда не повинна заходити за межу,до якої вона сприймається нормальними людьми...Адже в радянській арміі воювали не тільки москалі,кожен четвертий був українець,і з Галичини було немало...Встигли б мобілізувати брата Юрія,а ви його "цвик" - подарунок батькам...Так що дітям,внукам Врублєвського,з якими він "так щасливий" треба було порадити мовчати дідові і далі...
 • ЛЕВ23 липня 2017 21:31 Відповісти IP:  46.133.34.--- Xyю москальський, дух украінських воінів завжди був високий. Високим він є і зараз.
 • Оглядач24 липня 2017 15:34 Відповісти IP:  185.114.137.--- так не вата ж виновата, что готовы уж в АТо всем кастюруголоватым деревянные пальто
 • 201723 липня 2017 16:56 Відповісти IP:  159.203.134.--- +100500!!!
 • Харків23 липня 2017 17:48 Відповісти IP:  109.87.11.--- Яке ж все ж таки тупа ця тваринка..
 • Fakt23 липня 2017 10:03 Відповісти IP:  194.44.30.--- Ворог хотів поневолити Україну. Бандерівці – справжні Герої – боролись за свободу свого народу та незалежність України, на чужу землю не ступали і чужого не захоплювали.
  Слова С.Бандеры стали пророчими, він сказав, що настане час, і на вітання СЛАВА УКРАЇНІ!!! – відгукнуться мільйони. Так і є.
  А в Масковії зберігають мертвого леніна, носять портрети мертвого Джугашві́лі-сталіна, сумують по мертвому ссср. Некрофіли, блін!..
 • 201723 липня 2017 18:09 Відповісти IP:  128.199.214.--- Не слава, а позор. И нет больше Украины. Осталась территория заселённая в меньшинстве своём кастрюлеголовыми укропитеками. Так всегда не будет. не надейтесь!
 • киевский сепар23 липня 2017 09:01 Відповісти IP:  37.140.189.--- .предлагаю всем посмотреть финал всех бандеровцев, уникальные кадры : https://youtu.be/U4_Jtgd98pc
  Такую участь ждет вас всех крысы укрожопые
 • Факт 23 липня 2017 08:57 Відповісти IP:  194.44.30.--- ДНК варвара: Державність Московської імперії зводилася за канонами Золотої Орди.
  Москва почата з повеління хана Менгу-Тимура, правнука Батия, коли татаро-монголи вже повністю підім’яли під себе Суздальські землі, — майбутню Московію.
  Господарями й повелителями цих земель були ординці. (Князями лише ті, що стали слухняними наймитами Орди і які одержали від хана ярлик і виконували всі його повеління).
  Їх було аж дев’ять: від Батия до останнього хана Джанібека. Саме він, правнук Батия Менгу-Тимур, заселяв ті “залешанські» землі (майбутню Росію) татаро-монгольською знаттю та повертав туди угро-фінів, що втікали в ліси від їхнього насильства. Отже, це була асиміляція і одних, і других.
  Така пекельна сила, як КДБ, рідна ненька нинішнього ФСБ, народилася з філософії й ментальності, з духу ординської держави Московського періоду.
  Той маховик, який запустили ординці на просторах імперії, в якій вони колись владарювали, так і працює без збоїв.
  Суспільство прагне жорстокого повелителя-рабовласника, якому він кориться з радістю і готовністю, якому не потрібна свобода, але потрібен міф про його велич, брехня про якусь його місію щодо інших народів. .
  Така ментальність і психологія цього народу. Він любить держиморд і своє рабство.
  Джерело: http://slovoprosvity.org/2017/02/10/dnk-varvara/
 • Ду хаст мі22 липня 2017 23:36 Відповісти IP:  185.38.14.--- Історія боротьби за свободу українців у своїй державності неоднозначна. Не можна дозволяти використовувати неоднозначність москалям.
  "Галичани" воювали не проти українців в Червоній Армії, а проти сталінського терору який бачили у львівських тюрмах відкритих німцями, а також знали пересилаючи допомогу про Голодомор.
  Старенькі ветерани давно примирились.
  Спокою на історичні теми нема зрадникам, яких купила Росія і ними створює проблеми всім українцям і нащадкам УПА, і дивізії "Галичина" і Червоної Армії. Бо Путін війною тримається у нафтовому Кремлі.
  Не піддаваймось на розбрат. Жити нам тепер, вигнавши окупантів.
 • Ду хаст мі22 липня 2017 23:02 Відповісти IP:  185.38.14.--- Знав що робить чоловік, рятував майбуті покоління. Як прибалтійці, не роздавши громадянство москальські Орді, врятували себе від донбасяно-кримсянських кривавих проблем.
 • 201722 липня 2017 23:13 Відповісти IP:  128.199.81.--- Знал...Дохнут молодые хохлопитеки, как роса на солнце!!! Это и радует!!!
 • Ду хаст мі22 липня 2017 23:21 Відповісти IP:  185.38.14.--- Ми теж раді смерті твоїх дітей.
 • Оглядач24 липня 2017 15:34 IP:  185.114.137.--- так не вата ж виновата, что готовы уж в АТо всем кастюруголоватым деревянные пальто
 • Гость23 липня 2017 05:52 IP:  95.104.232.--- А ты в Донецк приезжай, тебе покажут, сколько детей убили бандеровцы на Донбассе. И расскажут, и покажут, и с родными познакомят, с теми, конечно, что остались в живых, которых ты и твои родные не успели убить.
 • Герої22 липня 2017 21:40 Відповісти IP:  178.17.170.--- Дідуля молодець. Навіть в глибокій старості, до якої жоден алкаш-москаль не доживає, доводить до сказу москалів-тролів у коментарях.
  Не дарма прожив. Вороги України до сих пір бісяться.
 • 201722 липня 2017 22:25 Відповісти IP:  46.101.18.--- Герои умирают стоя, на войне. А этот "хэрой" сдохнет в муках и в памперсах...И вся его семья его будет ненавидеть!!!
 • Ду хаст мі22 липня 2017 22:41 Відповісти IP:  149.202.98.--- Істерикою недоношеного москаля-окупанта задоволений.
  Іди нах.
 • Ду хаст мі22 липня 2017 23:04 IP:  185.38.14.--- До "2017 22 липня 2017 23:01"
  Всі українці в Україні божевільні, а ти один нормлаьний бо кісельова дивився. Зрозуміло? Лікаря в палату, терміново.
  Нах іди в свою Росію.
 • 201722 липня 2017 23:01 IP:  128.199.81.--- У тебя паранойя....сам с собой говоришь и никому не веришь. Болезные вы все, хохлопитеки!!! Лечитесь!
 • Ду хаст мі22 липня 2017 22:57 IP:  185.38.14.--- До "2017 22 липня 2017 22:53"
  Брехня, рогуль - саме ти і точно не з України. Не ніс би відверту хрінь з російського телевізора навіть у дрібницях. Або ти в дурці живеш і нікуди не виходиш та лишень дивишся соловйово-кісельових.
  Вали нахер з сайту в рускій мір. Що ти тут забув? Тягне до бандер? Не взаємно. Вали звідси.
 • 201722 липня 2017 22:53 IP:  128.199.81.--- Повторюсь в очередной раз для тебя.дебила рогульского!!! Я являюсь жителем Украины, в отличии от тебя, жителя Рогуляндии!!!
 • Ду хаст мі22 липня 2017 22:51 IP:  185.38.14.--- До "2017 22 липня 2017 22:48"
  Дурник, вивичи російську статистику і статистику ООН. Умора тупі тролі, вважають казки кісельова істиною загальновідомою. Іншопланетяни російські.
 • Ду хаст мі22 липня 2017 22:49 IP:  185.38.14.--- До "2017 22 липня 2017 22:45"
  Гомик, порадь таке своєму московську партнеру, як бути путінцем на всі випадки життя. Мені байдуже на твій лай і твій досвід отримання задоволення.
  Фу, ділитись гомосячістю на російські сайти.
  Не дарма полонених росіян тримали окремо від інших, безкультуря збочене.
 • 201722 липня 2017 22:48 IP:  128.199.81.--- Ты имеешь все первые места в мире по суициду,алкоголизму,вымиранию,нищебродству,дебилизму....и ещё много чего...Вот такой вот ду хаст!!!
 • 201722 липня 2017 22:45 IP:  128.199.81.--- Соси писюню, рогулык!!!
 • Факт 22 липня 2017 21:38 Відповісти IP:  194.44.30.--- А бандерівці - просто звичайні люди, які були готові віддати своє життя за свободу своєї Батьківщини.
  Вони боролись з монстром - радянською владою.
  Просто потрібно бути незазомбованою повноцінною людиною зі здоровою психікою, духовною, розумною, щоб розуміти, що вони жили на своїй землі і захищали свою землю і свій народ від завойовників.
  І тоді можна зрозуміти поведінку усіх сторін і хто що з себе представляв.
 • 201722 липня 2017 22:51 Відповісти IP:  128.199.81.--- Расскажи лучше, как бандеровцы боролись с фашистами!!! оЧЕНЬ ПОЗНАВАТЕЛЬНАЯ ИСТОРИЯ. оНИ ВЕДЬ ТОЖЕ БЫЛИ " ЗАГАРБНЫКАМИ"!!!???
 • Факт 23 липня 2017 08:36 Відповісти IP:  194.44.30.--- На себе дивись: москалі співпрацювали (Пакт Молотова-Ріббентропа) і дружили з Гітлером, разом нападали на Польщу в 1939 році та ділили її між собою.
 • Антинацист31 липня 2017 00:58 IP:  213.149.183.--- Учи историю, идиот. СССР подписал пакт последним из ряда других стран ДО начала войны и в этом нет ничего зазорного.
  Польша твоя подписала такой же пакт в 1934 году, рагуля!!!
  И СССР ничего чужого не делил, а забрал обратно свои земли, отнятые поляками в 1919-1920 годах! Причем именно в границах по решению Верховного совета Антанты!
  И еще макну тебя:
  В 1938 твоя Польша была, как раз, союзником Гитлера и вместе с Германией и Венгрией расчленила Чехословакию. После Мюнхенского соглашения как раз.
 • Ду хаст мі22 липня 2017 22:52 Відповісти IP:  185.38.14.--- Тобі яке діло? Перед тобою ніхто виправдовуватись не збирається нащадок окупантів. Нах пішло.
 • Ду хаст мі22 липня 2017 23:00 IP:  185.38.14.--- До "2017 22 липня 2017 22:55"
  Судя по чому? Твоїм вигадкам і чорноротості? Нахер дурник, я краще тебе живу. Тролем не працює на російсські сайти де посилають по тисячу раз не лажу. Нах ви мені здались.
 • 201722 липня 2017 22:55 IP:  128.199.81.--- Судя по всему , ты нах....живёшь и родился там...Такова жизнь. Терпи и сглатывай...Молча.
 • Герої22 липня 2017 21:45 Відповісти IP:  178.17.170.--- Вірно пишете. Ця простота людська і нервує москальські теорії заради яких вони убивали мільйони.
 • 201722 липня 2017 20:25 Відповісти IP:  178.62.220.--- Сдохнет скоро, собака. Жаль......Не добил мой дед ТОГДА таких бандерлогов....Радует хоть только то, что они все сцыкливые были и сапоги лизали, лишь бы их в живых оставили. Смелыми бывали только большим скопом и шоб немцы за спиной стояли...Хохлопитеки, одним словом.
 • Герої22 липня 2017 21:44 Відповісти IP:  178.17.170.--- Свиня, а ти здохнеш, від бояришника, недобиток окупантський. Вам ще за Голодомор віддасться. Не сподівайтесь улизнути прикидаючись "антифашистами".
 • 201722 липня 2017 22:22 Відповісти IP:  46.101.18.--- У тебя, быдлота рагульская, на западной украине никакого голодомора даже близко не было!!! Чего ты пургу гонишь и за всех расписываешься своим поганым языком-метлой. Недавно в Краковце один дедок уже "крякнул" вполне возможно, что завтра и этот "хэрой" крякнет. Смерть бандерлогам!!!
 • Ду хаст мі22 липня 2017 22:44 IP:  185.38.14.--- Бо не повірили москалям як східянки наївні. Не повелись на православя і землю крєстьянам від Москви.
  Тварина на львівському сайті - ти. Собака, яку послали гавкати на нас, людей.
  Звали, непрошене. Нам нема про що розмовляти - ми з різних планет.
 • Харків22 липня 2017 22:06 Відповісти IP:  109.87.11.--- Як казав про ту худобу їх головний свинопас (теж порося за походженням) Пьотр 1:
  "СІЯ САРИНЬ НІЧЄМ КРОМЄ ЖЄСТОЧІ УНЯТА БИТЬ НЄ МОЖЄТ ! "
 • Ду хаст мі22 липня 2017 22:45 IP:  185.38.14.--- Росіяни в екстазі від своїх катів. Хто більше над ними знущався тому краще місце в мавзолеї і поряд з іконами в їх псевоцерквах.
 • Харків22 липня 2017 20:49 Відповісти IP:  109.87.11.--- Коли ви - СВИНІ, вже навчитеся по людські писати?!
  ТИ можеш мені НОРМАЛЬНО зрозумілою мовою відповісти на це ПРОСТЕ питання?! Чи знову будеш тут писати по своєму-свинячому своє "хрю-хрю" ?
 • Гость22 липня 2017 19:16 Відповісти IP:  95.104.232.--- А ещё этот же [***] делал "цвик!", когда замечал евреев, поляков или их детей.
  Только не спрашивайте "за что?", когда вам будут "цвик!" в Польше делать.
 • Гость22 липня 2017 19:19 Відповісти IP:  95.104.232.--- Интересно, почему модер имя этого нелюдя не пропустил? Нормальное такое имя - уб/ лю/ док.
 • Харків22 липня 2017 21:02 Відповісти IP:  109.87.11.--- О.. Ще одна нерізана овечка заперлася поблеяти щось по своєму на людському сайті.. Ще й відповіла собі сама по своєму, аби сумно не було (ніхто ж не розуміє то "бе"). Я взагалі диву даюся, як вони своїми лапками ще по клавіатурі, щось вистукують.. Ще знають американські слова "комп'ютер", "інтернет", щось пишуть, хоч і не членороздільно. Розумію, що можливо це є простий збіг слів - випадковість, щось тарабанять собі по клавіатурі..
  Але що дійсно цікаво, чому їх ще досі на вовну та м'ясо не пустили? Зараз що у всіх м'ясо є? Воно не таке вже й дешеве. Що воно тут бігає та бекає по коментарях без діла..
 • Факт 22 липня 2017 17:04 Відповісти IP:  194.44.30.--- Дивізія «Галичина» де була під Москвою чи в Костромі??? Патріоти захищали свою землю і свій народ від окупантів.
  А москаль всюди пхається, а коли його проганяють - то ще очєнь обіжен!..
 • Харків22 липня 2017 17:48 Відповісти IP:  109.87.11.--- Під Москвою був наш український полководець Петро Конашевич-Сагайдачний, пошкодував Москву, вирішив не захоплювати бо православні.
  Через це пам'ятник Конашевича-Сагайдачного російські окупанти демонтували у тимчасово окупованому москалотою Севастополі, бо відчувають вже паскуди своєю дупою, що новий "Сагайдачний" не за горами, а вже поруч із їх [***] і таку помилку, як попередній Сагайдачний вже не зробить, а зруйнує Москву до основи.
 • киевский сепар22 липня 2017 19:09 Відповісти IP:  148.122.187.--- новый загайдачный это не ты случаем харьков обдолбанный? ваш загайдачный в убогом состоянии как и ваша вся страна в подтопленном виде, Не судьба вам, укры великих рождать, обмельчали совсем. как были польскими холопами так и останетесь. Крым был и есть Русский, Севастополь город Русской славы, и вам его более никогда не видать.
 • Харків22 липня 2017 20:42 IP:  109.87.11.--- Я не володію мовою, яка є власністю дегенератів.
  Будь -ласочка НОРМАЛЬНОЮ, УКРАЇНСЬКОЮ мовою УКРАЇНЦЮ на УКРАЇНСЬКОМУ сайті, або смокчи собі без своїх коментарів, бо відволікаєшся.
 • киевский сепар22 липня 2017 16:31 Відповісти IP:  148.122.187.--- и вот такие нацистские [***] сейчас гэрои для украины? люди что с вами? не вас ли бомбили 22 го июня? не ваши ли деды сложили свои жизни с этой фашистской сволочью, бандеровец остаось тебе не долго дышать и портить воздух.
 • Герої22 липня 2017 21:48 Відповісти IP:  178.17.170.--- Іди нах. Російська церква за Власова і Гітлера.
  У нас герої всі хто воював за Україну.
  Це лише у вас, свиней, НКВД-ешники герої і все, які не тільки проти УПА воювали, а й висилали калік-солдат у Сибір за наказом Сталіна.
  Які ж ви дебі-ли, росіяни. Іди ще повоюй за Івана Грозного проти Турції - у них теж неправильні "герої"...
 • Харків22 липня 2017 17:43 Відповісти IP:  109.87.11.--- Ти володієш людською мовою, дегенерате?
  Нормально писати вмієш чи лише своїми незрозумілими ієрогліфами?
 • киевский сепар22 липня 2017 19:12 Відповісти IP:  148.122.187.--- иди на [***] Харько! засунь свою сабачью мову себе в ду пу :) . Бандеровец ты и па ный.
 • Харків22 липня 2017 20:44 IP:  109.87.11.--- Пиши УКРАЇНСЬКОЮ мовою, УКРАЇНЦЮ на УКРАЇНСЬКОМУ сайті, або не відволікайся та не витягуй з рота те що ти так любиш смоктати, або написати мені того що я не розумію.
 • P S22 липня 2017 16:00 Відповісти IP:  89.105.227.--- Вітер в голові, херня на язиці, нашими поразками може гордитись увесь світ,девяностих років в історії України більше не буде, воістинну, краще з розумним втратити, чим з дурнем найти.
 • левандівка22 липня 2017 14:14 Відповісти IP:  104.223.123.--- Кого ви піарите? Злочинця і фашистського недобитка? Цей суб"ект зможе генерувати державотворчі ідеї? Через ненависть, тупість і холуйство? Напевне у вас не виходить створити державу, бо будуете ви її на чужій території. Україна буде державою, тільки коли звільниться від фашизму та нацизму. Ваші людиноненависницька ідеологія знищує державність.
 • Герої22 липня 2017 21:49 Відповісти IP:  178.17.170.--- Недобиток - це ти. Ясно?
 • герг22 липня 2017 10:53 Відповісти IP:  37.55.203.--- той "москаль" в красной армії міг бути українцем, який воював з німаками
 • Щедрик-ВІеселик22 липня 2017 13:50 Відповісти IP:  185.114.137.--- від Бродського казану до Іловайського....Тенденція, АТОж,
 • Харків22 липня 2017 15:12 Відповісти IP:  109.87.11.--- От москаль виліз у коментарі, одразу треба «цвік»… І небуде москаля».
 • Оглядач22 липня 2017 15:27 IP:  185.114.137.--- гей-гидото, геть в АТО, тримай цинкові пальто! ЩЕ НЕ ВСЯ МАЙДАНУТА МАРЗЬ В ГРУНТ ІЛОВАЙСЬКА УЛЯГЛАСЬ
 • Харків22 липня 2017 11:26 Відповісти IP:  109.87.11.--- А той "німак" у вермахту міг бути українцем, який воював з москалями
  *
  І ЩО ? !
 • Щедрик-ВІеселик22 липня 2017 13:51 Відповісти IP:  185.114.137.--- від Бродського казану до Іловайського....Тенденція, АТОж,
 • Харків22 липня 2017 14:59 IP:  109.87.11.--- Від програшу Росії в холодній війні, до майбутнього програшу в гарячій.
  Тенденція.
 • Харків22 липня 2017 01:17 Відповісти IP:  109.87.11.--- Слова, як бальзам на душу..
  «Москаль виліз, а я «цвік»… І нема москаля».
 • Щедрик-ВІеселик22 липня 2017 13:51 Відповісти IP:  185.114.137.--- від Бродського казану до Іловайського....Тенденція, АТОж,
 • Харків22 липня 2017 17:42 Відповісти IP:  109.87.11.--- Від загибелі Радянського Союзу до загибелі Російської Федерації.
  Безпомилкова Тенденція.
 • Харків22 липня 2017 01:20 Відповісти IP:  109.87.11.--- Якби так зробив кожен Українець, то москалі б взагалі нікуди не вилазили з загарбницькими думками на чужу землю, бо не було б москалів.
 • кожний українець буде там22 липня 2017 13:52 Відповісти IP:  185.114.137.--- від Бродського казану до Іловайського....Тенденція, АТОж,
 • 201723 липня 2017 17:00 IP:  159.203.134.--- Это точно...Пока бандерлоги не успокоятся навечно, ещё столько таких котлов будет!!!
 • Харків22 липня 2017 15:01 IP:  109.87.11.--- Від програшу Росії в Холодній війні до програшу в гарячій.
  Неминуча тенденція. Війна ж.
 • Кіндзаза21 липня 2017 22:31 Відповісти IP:  188.219.232.--- Правдива біографія. Так вірили що вдасться знову не потрапити до москалів з мордаціями і голодомором - записувались в Дивізію СС "Галичина". Замітьте, ні слова про фашистські переконання, ідеологію і різну хрінь гітлерівську. Йшли не за цим. Більше варіантів не було.
  Була б українська армія - пішли б в неї і воювали проти німців і москалів.
  Важка доля розділеного іншими державами народу, воювати один проти одного.
 • Ольга24 липня 2017 15:32 Відповісти IP:  185.42.130.--- дякую за інтерв"ю. Україна переможе!
 • Харків22 липня 2017 00:05 Відповісти IP:  109.87.11.--- Була українська армія - УПА.
 • Йося22 липня 2017 01:31 Відповісти IP:  51.15.56.--- Партизанська армія за всієї поваги...
 • кожний українець буде там22 липня 2017 13:53 IP:  185.114.137.--- від Бродського казану до Іловайського....Тенденція, АТОж,
 • Харків22 липня 2017 10:26 IP:  109.87.11.--- Ну хоча б партизанська.
  Бо власної держави не було, та армія і була створена для відновлення Української держави.

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Завантаження...
RedTram