Чомусь жарти на кшталт: «Росіяни, пам’ятайте: похмеляючись 1 січня, ви святкуєте день народження Степана Бандери», позитивно сприймаються практично усіма. Однак, як тільки справа доходить до смолоскипного маршу, навіть у багатьох притомних людей одразу починається істерика.

Насамперед, варто нагадати, що ВО «Свобода» буде відзначати день народження Степана Бандери саме смолоскипною ходою вже 11-й рік поспіль. За єдиним винятком, за весь цей час інцидентів з учасниками акції не траплялося.

Лише у 2014 році сталася провокація – хтось запалив смітник біля одного з київських готелів, повз який саме проходили учасники маршу. Не виключено, що відбулась вона саме через надмірну увагу, приділену традиційній патріотичній ході під час останнього Майдану.

Тоді проти проходження людей зі смолоскипами виступило чимало політиків та громадських діячів. Хоча єдиним закидом до організаторів була… асоціація з нацистськими та фашистськими традиціями.

Люди зазвичай бачать лише те, що хочуть бачити. Зі смолоскипною ходою саме така історія – просто вороги Української держави прагнуть знівелювати будь-які прояви єдності українців на національному грунті.

Що каже історія

Натомість, якщо зазирнути в історію трохи глибше за буремне XX століття, виявиться, що смолоскипи та народна хода з вогнем мають дуже давнє коріння.

Так, у Давній Греції адепти Деметри і Персефони оббігали свої поля із запаленими смолоскипами по усіх напрямках, очищаючи вогнем лани від впливу злих духів.

Піша та кінна хода смолоскипників часто влаштовувались, зокрема, в Афінах – на честь Прометея та Гефеста. На честь останнього навіть відбувались лампадофорії – біг зі смолоскипами. Також смолоскипи обов’язково застосовувались під час різноманітних культових танців та шлюбних церемоній і у давніх римлян.

Тут варто пригадати, що нацисти чимало запозичили з давніх часів, зокрема, давньоіндійську свастику – а вона свого часу була широко застосовуваним символом добробуту (у словя’н вона означала побажання «щасти»). Проте «відмитись» від зіпсованого іміджу цьому прадавньому символу так і не вдалося. Щось подібне відбувається й зі смолоскипами. Щоправда, лише на пострадянському просторі. Та й то – не в усіх.

Старші люди ще пам’ятають, що марші зі смолоскипами регулярно влаштовували піонерські загони. Часто таким чином відзначали радянські річниці щодо початку і завершення ІІ світової. У Керчі ще радянська традиція велелюдної смолоскипної ходи на гору Мітрідат у травні дотримується й донині. Чомусь подібні атракції ні в кого не викликають асоціацій з прибічниками Адольфа Гітлера, хоча тоталітарний характер і Радянського Союзу, і нинішньої Росії відомий усім.

У Європі смолоскипів не бояться

Шотландський новий рік у національному стилі – Хогманай – це масштабна подія з багатьма смолоскипними проходами та загалом вогняними розвагами. Вважається, що коли запалюєш смолоскип увечері 31 грудня, то переносиш мудрість зі старого року у новий. Це також ефективний спосіб залишити усі чорні думки та негаразди у минулому й увійти у новий рік зі свіжою надією. Логічно, що «вогняні кулі», вогнища, феєрверки та факельні процесії мають в цей час величезне значення.

Щороку 18 листопада у Ризі відбувається традиційна смолоскипна хода центральною частиною міста з нагоди національного свята: утворення Латвійської Республіки. Традицію започаткували молоді націонал-патріоти з «Visu Latvijai» у 2003 році. Зараз у цій акції, де учасникам організатори безкоштовно роздають смолоскипи, участь беруть не менш як 15 тис. осіб.

Продовжуючи давні традиції, у Франції на початку Великого посту селяни також здійснюють обхід фруктових дерев зі смолоскипами – аби вони, ніби злякавшись, краще плодоносили.

Ще одні «зимові смолоскипники» живуть в Італії: там у кількох невеличких містечках щороку на Святвечір відбувається смолоскипна хода – це вважається найкращим способом відлякувати злих відьом та духів, особливо по дорозі до храму і всенощної молитви в ньому.

Ну і, звісно, не можна обійти увагою таке народне британське свято-гуляння, як Ніч Гая Фокса, або Ніч вогнищ. У ніч на 5 листопада відзначають фіаско Порохової змови – коли група католиків-змовників зробила спробу підірвати парламент Великобританії у Лондоні. Тоді у ньому протестантський король Яків І саме виголошував тронну промову, яку слухали члени обидвох палат та верхівка судової влади країни. Гай Фокс саме намагався підпалити у підвалі Вестмінстерського палацу діжки з порохом, однак через зраду заколотників викрили, Гая заарештували й запроторили у Тауер.

Тепер щороку цієї ночі (5 листопада) у Великобританії запалюють феєрверки, вогнища і влаштовують смолоскипну ходу, спалюючи опудало Гая Фокса (саме він став прототипом для відомої нині маски «анонімуса»). Ця традиція й донині зустрічається у колишніх британських колоніях – у Новій Зеландії, Південній Африці, канадських провінціях Ньюфаундленд і Лабрадор, на частині Британських Карибських островів і Австралії. 

Ну і далеко не усім відомо, що у самому Мюнхені є шлюбна агенція, яка і зараз пропонує молодятам смолоскипну ходу на їх честь. І це – у самому серці Німеччини! До речі, послуга доволі популярна, оскільки у більшості випадків у всьому світі під час таких церемоній використовують свічки.

А ще у Німеччині та Австрії абсолютно спокійно зі смолоскипами ходять учасники різноманітних акцій на честь відставки різних політичних діячів. І саме таким чином виявляють почесті людям, які здійснили значний внесок у розвиток бундесверу.

Отже, у всьому світі абсолютно спокійно ставляться до різноманітних акцій із застосуванням смолоскипів. Це видовищно і навіть трохи містично, адже культ вогню присутній у людства вже багато віків.

Але так само, як і мовне питання, смолоскипну ходу з нагоди дня народження Степана Бандери дехто намагається використати як важіль розбрату українців.

«Не подобається Бандера? Не приходьте. Не подобаються смолоскипи – зробіть по-своєму, зробіть краще і цікавіше, покажіть, як треба. Люди не дурні, вони оцінять і потягнуться до тих, хто робить краще і правдивіше. Зберіть 10 тисяч людей на свою акцію, і це буде найкращим аргументом на вашу користь», – ця позиція народного депутата-свободівця Андрія Іллєнка є доброю порадою тим, хто полюбляє нав’язувати іншим недолугі історичні аналогії.

Тим часом справжні патріоти України 1 січня вийдуть на традиційну смолоскипну ходу, яка відбуватиметься не лише у Києві та у Львові, але й у багатьох інших містах України. І взяти участь у цьому дійстві можуть абсолютно усі.

 

Юрій Пелих, спеціально для «Вголосу»