Нова Холодна війна: історичний час Росії збігає

Бомбардування Сполученими Штатами Америки військ Асада в Сирії, введення проти Російської Федерації жорстких санкцій, ймовірне надання Україні летальної зброї – вочевидь, це далеко не те, чого очікували від Адміністрації американського президента Дональда Трампа у Кремлі. Адже Путін під час бізнес-форуму «Росія-США» у червні 2017 року, бідкаючись, що «відносини між його країною та США знаходяться на найнижчій точці з часів «холодної війни», просив бізнес повпливати на Трампа.

Та, вочевидь, нічого не вийшло. Росія та США вкотре обмінялись «люб'язностями»: санкції проти РФ в обмін на 755 висланих дипломатів США. Натомість американці перестали видавати росіянам візи, аргументуючи це тим, що у них немає персоналу. 

Наскільки далеко це може зайти? Чи зможе Росія вистояти у новій «холодній війні» проти США?

Про це кореспондент «Вголосу» спілкувався із міжнародним експертом, дипломатом Олександром Харою та директором Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ України Григорієм Перепелицею.

У відповідь на введення Сполученими Штатами Америки антиросійських санкцій Росія висилає 755 дипломатів. Про що це свідчить?

Григорій Перепелиця:

Світлина від Григорія Перепелиці.

Підписання Дональдом Трампом закону про цілий пакет нових санкцій – це перша адекватна реакція США на гібридну війну, яку розв'язала Росія проти Сполучених Штатів Америки. Фактично, американський істеблішмент в особі законодавців усвідомив, що Росія кинула їм виклик. І цей виклик за рівнем загрози, можливо, навіть серйозніший за загрози з боку Північної Кореї. Те, що відбувається зараз – це початок реального протистояння між США та Росією у формі гібридної війни. І відповіддю США на агресію Росії у цій гібридній війни стали економічні, фінансові та енергетичні засоби. Цей пакет санкцій обмежує Кремль у головному – приході нафтодоларів, які живлять воєнно-промислові комплекси та дозволяють підтримувати соціальну сферу в Росії. Цей пакет санкцій рівнозначний енергетичному ембарго, яке США наклали на Росію.

Окрім того, це, фактично, фінансова блокада Росії. Оскільки санкції запроваджуються проти «ВТБ», «Газпромбанку», «Сбербанку Росии» та інших ключових державних російських банків, які здійснювали міжнародні операції та впливали на міжнародний фінансовий ринок. А зараз їм оголошена блокада.

Також, у цих санкціях проти РФ передбачений великий комплекс заходів, пов'язаний із державними підприємствами. В основному, йдеться про перекриття Росії постачання новітніх технологій. І найперше це торкнеться нафтогазової галузі. 

Ці санкції введені, як усвідомлення того, що Росія кинула Заходу виклик та організувала проти них гібридну війну. Відповіддю на дії США з боку Росії стала «дипломатична» війна, яку розпочав Путін, коли оголосив, що буде виселений майже весь дипломатичний корпус США та відібрані будівлі у американських дипломатичних представництв. Тобто на наших очах сьогодні розгортається війна між Росією та Сполученими Штатами Америки.

Олександр Хара:

Світлина від Alexander Khara.

Путінська політика останніх чотирьох років призвела до втрати довіри Вашингтона та усвідомлення того, що з Путіним неможливо домовитись. А його політичний режим становить загрозу не лише власним громадянам, а й світу. Пригадаймо, як американці намагались безрезультатно домовитись з Кремлем щодо Сирії, де Путін підтримує кривавий режим Асада, а також примусити його виконувати домовленості щодо припинення війни на Сході України. Вашингтону не потрібні результати розслідувань, щоб вони підтвердити і без того наявні розвідувальні дані стосовно тих, хто знищив в українському небі цивільний літак «Малайзійських авіаліній». Але все ж таки останньою краплею стало нахабне втручання Кремля у демократичний процес виборів у США.

А тому санкційний зашморг для Кремля посилився. На це у Путіна «витончено» відреагували суттєвим скороченням квоти на кількість американських дипломатів в РФ. Втім, схоже, це остання можливість для красивої відповіді, далі ми спостерігатимемо за конвульсіями Росії.

Росія настільки сильно залежить від США?

Олександр Хара:

Впродовж останньої чверті століття кожний американський президент намагався почати свою каденцію з конструктивних та позитивних взаємин з Москвою. На Заході сподівались, що з крахом комунізму Росія ставатиме відповідальним членом світового співтовариства. Втім, такі спроби неодмінно закінчувалися охолодженням стосунків, а очікування виявлялися марними.

Сучасна російська політична еліта, здебільшого пов'язана з силовими структурами, почала себе почувати впевненіше після тривалого росту цін на енергоносії. І от через це у Кремлі задумали відновити геополітичну «велич». Так, розмір російської економіки переважає над великою кількістю європейських держав, вже не говорячи про республіки колишнього СРСР. Втім, у порівнянні з США та економічними центрами ЄС – економіка Росії є карликом без шансів зменшити розрив. Москва компенсувала свою технологічну відсталість, брак професійних управлінців та обмаль фінансів для великих проектів співробітництвом і торгівлею з США та ЄС. Причому, обсяги такої взаємодії з останнім в рази перевершують американсько-російське співробітництво.

Отже, діалог з Вашингтоном базувався не на економіці, а на питаннях ядерної рівноваги. Здебільшого, це скорочення наступального ядерного озброєння та вирішення окремих міжнародних проблем. Разом з тим, сучасна Росія не має позитивного порядку денного. Кремль створює проблеми і намагається продати Штатам свою «конструктивну» роль – зменшення шкоди окремим країнам чи світу в цілому.

Чи є спільні риси у «холодній війні» США і СРСР та тим, що відбувається сьогодні у американсько-російських стосунках?

Григорій Перепелиця:

Якщо порівнювати «холодну війну» між США та СРСР й тим, що відбувається зараз, то зрозуміло, що Росія не настільки сильна, як тодішній Радянський Союз. Їй не вистачить сили тривалий час протистояти США. Але дійсно, у  стосунках цих двох наддержав ми маємо повторення тенденцій часів Рейгана. Саме цей президент оголосив Радянський союз «країною зла». І в цей час Сполучені Штати Америки різко знизили ціни на основні енергоносії. Через це СРСР втратив зовнішні валютні надходження, що у подальшому стало однією із причин його розпаду. Свого часу за допомогою економічних санкцій Рейган змусив СРСР відступити. Хоча саме за часів цього президента набуло нової сили і військове протистояння. Але і це СРСР дуже дорого обходилось. Будуючи високотехнологічні нові види озброєння, Радянський Союз на це витрачав 35% свого бюджету.

Власне, я не думаю, що зараз американці розкрутять «гонку озброєнь». Вони діятимуть таким чином, щоб не допустити воєнної конфронтації, і в той же час вони намагатимуться змусити Росію визнати поразку у цій новій Холодній війні.

От ті санкції, які запровадили США проти Росії, мені видаються значно серйознішими, ніж тодішні проти СРСР. Зараз відбуватиметься фактично енергетична блокада Росії. І це дійсно вдарить по фінансовій системі.

Трампа вважали прихильником політики Путіна. А виходить так, що його політика щодо Росії є значно жорсткішою. Чому?

Григорій Перепелиця:

У США усвідомили, що Росія розв'язала проти них війну. А от якби не було втручання у американську виборчу кампанію, антиамериканської істерії, яка розповсюджується російською пропагандою по всьому світу – цих санкцій не було б. Більше того, ми знаємо, що Трамп був налаштований на відновлення стратегічного партнерства з Росією у протистоянні з Північною Корею та Іраном. Але Росія перша почала це протистояння і стала ворогом номер один. 

Якими будуть наслідки цієї «холодної війни» для Росії?

Григорій Перепелиця:

У цьому протистоянні й справді найбільше постраждає РФ. Наслідки для Росії можуть бути фатальними. Адже США накладається ембарго на інвестиції в РФ, що, власне, різко обмежить притік валюти в країну.

І хоч це ембарго запроваджується США, зрозуміло, що інші країни також будуть змушені підключитись до цих санкцій. Відтак Росія може стати країною-вигнанцем.

Олександр Хара:

Додам, що на відміну від часів «холодної війни», у сучасній Росії немає ресурсів для цього протистояння. Економіка не витримає тривалого навантаження, а технологічна відсталість не дозволяє не лише скоротити відстань, а й навіть утримати працюючими надзвичайно важливі для Росії галузі – енергетичну та ОПК. Подивимось, як російська електроенергетика працюватиме без «Сіменс», а газові та нафтородовища розроблятимуться без західних ТНК. Немає вже і комунізму з його репресивним апаратом.

Разом з тим, путінський режим небезпечний тим, що, по суті, є ревізіоністським та підтримує будь-які деструктивні сили, що протистоять сучасному ліберально-демократичному порядку на Заході та встановленій за результатами Другої світової війни міжнародно-правовій системі. «Путінократія» є навіть більш необмеженою політичними та правовими рамками, ніж радянська владна конструкція. Очевидно, задля збереження свого фізичного існування путінський режим може вдатися до надзвичайно небезпечних кроків.

Але, разом з тим, чи може «холодна війна» перерости у відкритий військовий конфлікт між США та Росією?

Григорій Перепелиця:

Ні, Росія не воюватиме із США. У Путіна немає таких ресурсів. Але американці, знаючи, що у Росії є ядерна зброя, тому і вибрали економічне протистояння. Вони бояться, що Росія зможе розв'язати війну проти їхніх союзників по НАТО. У Пентагоні дуже чітко працює розвідка, і вони бачать плани, які є у Росії. А тому для США «ахіллесова п'ята» – це країни Балтії та Польща. І саме проти них Росія може застосувати ядерну зброю. А тому Штати за допомогою політичних та економічних засобів «умиротворюватимуть» Росію, аж поки у агресора взагалі не залишиться коштів на протистояння.

Як вплине ця нова «холодна війна» між США і Росією на Україну?

Григорій Перепелиця:

Україні ці санкції проти РФ є дуже вигідними. Тому що хоча б зараз США усвідомили, що в Україні відбувається не внутрішній конфлікт, що це глобальний виклик, який Росія кинула, перш за все, США. А тому, незважаючи на тотальну корупцію у нашій країні, на внутрішньополітичну ситуацію, стало очевидно, що США допомагатимуть Україні. Адже Штати захочуть мати Україну за союзника у цьому протистоянні.

Позиція щодо України у Трампа могла б бути, як і у Обами. Той взагалі фактично відсторонився від вирішення ситуації із російською агресією. Дипломатично він, звичайно, засудив анексію Росією Криму та окупацію Донбасу, але жодних кроків, крім невеличких обмежувальних санкцій проти третіх осіб з боку Америки, ми не побачили. А те, що є зараз – зовсім інша ситуація. І вона нам вигідна.

Що може зупинити нинішню «холодну війну»? Доки триватиме ця конфронтація?

Григорій Перепелиця:

Щоб зупинити протистояння, Росії потрібно буде виконати те, що від неї вимагає Конгрес США. Щодо України – це деокупація Донбасу, повернення Криму, звільнення усіх територій, які Росія відібрала в України, та дотримання Будапештського меморандуму. Але Росія на це не піде. І це протистояння і надалі триватиме: Путіну нікуди відступати, він же російський «політичний мачо» в очах росіян, Північної Кореї та всього маргінального світу.  Особливо тих країн, які налаштовані антиамериканськи. Плюс – у Росії наближаються президентські вибори. І це безальтернативна ситуація: Путін буде президентом тоді, якщо він не схибить перед американцями. Якщо він почне відступати, його імідж падатиме в очах росіян, а тому він всякими методами триматиме удар та продовжуватиме конфронтацію.

Олександр Хара:

У Росії, що стрімко архаїзується, немає шансів протидіяти відкритій системі, заснованій на цінностях та принципах США. Адже без свободи особистості немає вивільнення креативної енергії людини, без свободи політичної – немає свободи економічної, а без свободи економічної не може бути прогресу та добробуту. І це, зокрема, доведено історією протистояння у «холодній війні».

Росія отримає поразку у вигляді недосягнення своєї мети, втрати часу і ресурсів, які могли б її витягнути із смертельної пастки. Чи буде це зміна режиму, розпад РФ, чи що щось інше – побачимо. Але в будь-якому разі історичний час Росії збігає.

                                                                     

Марія Бойко, «Вголос»

 

P.S. У наступних публікаціях ми познайомимо вас із найвірогіднішими сценаріями краху нинішнього московського режиму.

 

ЗА ТЕМОЮ

КОМЕНТАРІ 8 +

КОМЕНТУВАТИ

 • Петро Михайлюк29 серпня 2017 17:35 Відповісти IP:  193.104.85.--- Хана росії! Слава Україні,США і ЄС!
 • Бабусіни капці плакалі від реготу29 серпня 2017 12:53 Відповісти IP:  158.69.215.--- Оці байки про "історичний час Росії" - ніця маячня для зомбування укропітеків. А саме. Дикунські зграї нібито "ветеранів АТО" та ісламських терористів підірвали опори ЛЕП у таврійських степах. Кому зробили гірше? Тільки Україні, бо вона
  загубила величезні кошти від транспортування електрики у Крим. А москалі обійшлись якось, бо побудували енергоміст з Кубані. Далі. Смерекові мавпи заблокували автодороги до Криму. То Росія нині вже закінчує будівництво мосту з
  Тамані до Керчі. Далі. Незабаром недофінансована поіржавлена українська ГТС залишиться без газу. А бюджет України без міліардів баксів. Бо "кремлівські карлики" невздовзі завершать чергове величне будівництво - морські газопроводи у Німеччину та Турцію. А ми й далі будемо пишатись неперевершеними вітчизняними досягненнями. Типу, баржа з кавунами нарешті ледве пройшла майже знищеним Дніпром з Херсону у Київ. США оголосили санкції? А японські, корейські, голандські фірми масовано поставляють тяжку будівельну техніку на будівництво кримського мосту. Та й ще малюють величезні назви власних компаній на бортах тих машин для реклами.
 • Левко30 серпня 2017 17:13 Відповісти IP:  178.137.85.--- Дебіл думками багатіє... подивимось, як ху.йлостанці по тому мості воду відрами носити будутьі електрику теж.))
  Думаєш китайси задарма там техніку піарять, це тільки позика, а розплачуватись доведеться островами й Сибіром, тож не вщися від щастя.)) Ще кільком банкам відключать СВІФТ, а тоді будуй хоч всі "потоки"...)))
 • Евгений Новосибирск30 серпня 2017 20:30 Відповісти IP:  5.44.168.--- Лев! Что ты знаешь о Китае!? НИЧЕГО! А я с ним работаю! Поэтому не надо нас пугать Китаем, с ним у нас все хорошо, растет взаимный товарооборот, причем не только сырьем торгуем уже, плюс совместные проекты, Китай наш союзник и китайцы в страшном сне не хотят видеть нас своими врагами, мы им тылы прикрываем, они прекрасно осведомлены, кто их настоящие враги.
  Кроме того, электричества в Крыму уже достаточно, а после постройки 2-х ТЭС в Севастополе и Симферополе будет уже избыток электроэнергии и тогда решим вопрос с водой. Как? В Шарм аль шейхе был? Там нет ни одного природного источника пресной воды, всю воду добывают из моря мембранными технологиями, нужна энергия. Завод по производству собственных мембран из собственного сырья в РФ есть и успешно работает (РН-технологии). Есть и другие задумки.
  А насчет Свифта не смеши. Уже сделана и успешно опробована замена Свифта собственной разработкой. Так что в любое время "Ч" ЦБ дает команду и все перешли на собственную систему. Первоначальный ущерб будет, но незначительный, уже посчитано, зато потом роялти Свифту улетят туда же, куда и отчисления Украине за транзит газа после постройки Северного потока - 2 и Турецкого потока.
  Что еще можете? Все? Бобик сдох?
 • Евгений Новосибирск29 серпня 2017 06:43 Відповісти IP:  5.44.168.--- Это не эксперты, а кликуши доморощенные.
  В России все плохо, санкции, "Фатально", "Время истекает".
  А в это время в РФ производство растет, экспорт растет, причем не сырьевой, а товарный, ВВП растет, благосостояние растет. Армия - любо-дорого посмотреть, войну в Сирии уже точно выигрываем, причем практически бескровно и относительно недорого. Не война а шоу, фактически - боевые учения для наших ВКС и спецназа.
  США требует? А что они могут требовать, когда их "требовалка" скукожилась. НЕЧЕМ больше требовать.
  Какие к черту санкции?! Торгуем с полмиром, а вот Европа сама себя наказала, впрочем как и Украина. Где Южмаш? Где Антонов? Да там же, где и вся украинская промышленность. В глубокой ж..... Вам бы о себе побеспокоится, а то топчетесь на месте в лучшем случае.
  Кончайте воевать, думайте своим умом, договаривайтесь полюбовно или как уже получится с Донбассом и живите в мире и согласии.
 • Володимир29 серпня 2017 12:16 Відповісти IP:  194.44.84.--- Да, растьот процент жиров у маслє!))))) А долар до 2014 по скільки у кацапів був?
 • альоша28 серпня 2017 22:56 Відповісти IP:  109.86.241.--- "То Русь могучая. Всього в нєй до(х)уя –
  Лiсов, полєй i рєк, болот, пустинь i тундри,
  А также i тайги в нєй сильно дох(у)я. @ Л. Подеревянскiй
 • Т.Д.29 серпня 2017 08:05 Відповісти IP:  159.224.167.--- Повна Русь-матушка піз.даватізма та довбойобів. Нема ім меж,країв й границь. І нормальними мізками,цю дебільну,кацапську Імперию Зла,ніколи не зрозуміти. [***],бл.ядь,ватні,з зайвою хромосомою. Повні та невиліковні.

Загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Завантаження...
RedTram
http://joxi.ru/82Q4PW8IjpQ3Lm