«Поки буде таке ставлення до військових, справжньої армії нам не бачити»

Нещодавно відбувся сьомий етап публічних протестних мирних всеукраїнських акцій військових пенсіонерів по всій Україні, пов'язаний із вимогами підвищити військові пенсії. Обурення колишніх військовиків відбувається недарма, адже влада вже давно обіцяла зробити перерахунок – і навіть постанова Кабінету Міністрів України відповідна була підписана, але в останню мить туди внесли невеличку поправку, чим відклали цю подію на рік…

Що ж насправді відбувається і які можуть бути наслідки такого ставлення влади до ветеранів, «Вголос» цікавився у начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України у 2000-2003 роках, в цей час голови координаційної ради ветеранських організацій України, генерал-полковника Збройних Сил України Віктора Палія та екс-заступника секретаря РНБО Ігора Яцука.

Якою є ситуація зараз?

Віктор Палій:

Ситуація дуже нездорова і винна в цьому влада – вона спровокувала її сама. Найгірше те, що вона втягнула сюди захисників України. У перший і в останній раз перерахунок військових пенсій було здійснено у 2008 році. Влада своїми діями фактично організувала ветеранський рух України. Тепер їй варто прислухатися до голосу старших поколінь. Тому що, якщо влада не буде поважати старше покоління, майбутнього у цієї держави нема. Всі закони діючі – і юридично вони дійсні. Ми йдемо в Європу, де демократичні правила. А у нас – що більше розмов про демократичність, про відкритість та прозорість, тим більше влада робить все навпаки. Тому це збурило народ. І треба це зупиняти, тим більше – в умовах, коли йде війна. Це соціальна несправедливість. Влада втратила діалог з народом – і це жахливо.

«Добре підготовлені військові в армію не йшли, а ті, хто закінчував військові училища, трохи відслуживши, йшли в приватний бізнес»

Ігор Яцук:

Це, звісно, провокує конфлікт і недовіру до влади, тому що, по факту, виходить, що наших військових пенсіонерів надурили. Рейтинг нашої армії і без цього не надто високий – його зараз трохи підняли, але недостатньо. І в результаті, ніхто в майбутньому владі вірити не буде – і відтак буде важко створити нормальну боєздатну армію, яка, як показує практика, давно нам була необхідна.

Ми, коли працювали в РНБО, виписували стратегію розвитку нашого військово-промислового комплексу і такий документ підготували – тоді Ющенко був президентом. Було закрите засідання РНБО, я був співдоповідачем з цього приводу – то було десять років тому. Ми чітко прописали стратегію розвитку військово-промислового комплексу – і ще тоді передбачали не п'ять відсотків ВВП, як це роблять країни НАТО, ми просили хоча би три відсотки ВВП кинути на оборону. Якщо би це було зроблено тоді, то, я думаю, що зараз не було би проблеми ані з Кримом, ані з Донецьком, ані з Луганськом. Адже наша армія була ніякою, тому що зарплата була мінімальною, я би сказав – жебрацькою. Пенсіонери по виходу на пенсію теж отримують жебрацькі виплати. Тому нормальні, добре підготовлені військові туди в житті би не пішли, а ті, хто закінчував військові училища, трохи відслуживши, йшли в приватний бізнес. І по результату ми побачили те, що у Донецьку та Луганську: коли розпочалася війна, конфлікт стримували добровольчі загони. І зараз, якщо це продовжиться в такому ж дусі, то у нас складеться ситуація приблизно така, як говорив Наполеон Бонапарт: «Той, хто не годує свою армію, годує чужу».

Як, на вашу думку, це питання вирішуватиметься?

Віктор Палій:

Той недолугий проект, що вони вигадують, немає нічого спільного з цивілізованим світом і з країнами НАТО. Це повний обман. Якщо ніякої позитивної реакції з боку влади не буде, ми будемо змушені інших пенсіонерів за собою повести – ми ж в більшості своїй офіцери, захисники, і маємо дбати не тільки про себе, але й про них. Я думаю, що більшість урядовців не розуміє, що вони творять в умовах, коли йде війна. Цього робити ніяк не можна, це не по-державному. Вони згодом підпишуть собі вирок: це ж не тільки про нас мова йде, а й про тих, що в окопах.

Я прочитав цей новий проект – там нічого доброго нема – обдеруть, як липку. Їм все одно, що хтось служив двадцять п'ять років, що є якась вислуга. Вони прирівняють все до середньої заробітної плати. Це жах.

Ігор Яцук:

Я думаю, будуть конфлікти. Будуть подальші пікетування Верховної Ради, будуть об'єднуватися в різні громадські організації для захисту своїх інтересів. Думаю, це будуть мирні акції. Але якщо ситуація загостриться до якихось серйозніших речей, можливо всяке – у народу багато зброї, а військові добре нею володіють, адже ж підготовку вони всі проходили.

«У нас сорок шість тисяч безквартирних військовослужбовців, плюс – ще двадцять тисяч безквартирних звільнених в запас»

Що, на Вашу думку, необхідно зробити для стабілізації цієї ситуації?

Віктор Палій:

Потрібне ефективне міністерство у справах ветеранів, яке б займалося нашими питаннями, як це зроблено в усіх європейських і розвинених державах. Нами займається дев'ятнадцять структур – спробуй пробий хоч щось… Сорок шість тисяч безквартирних військовослужбовців, плюс – ще двадцять тисяч безквартирних звільнених у запас. Поховати неможливо у великих містах. У США, наприклад, сто тридцять сім кладовищ для військовослужбовців, а у нас – жодного. Військові вдови приходять, плачуть та просять допомогти місце підшукати. Від цієї влади потрібно не тільки вирішення питань щодо пенсій, а вирішення комплексного питання щодо нас, бо вона повністю втратила совість. Щодо нардепів: кожен з них повинен проникнутися відповідальністю й прийняти рішення – скасувати ганебну постанову Кабінету Міністрів України № 1052, яка зупинила виконання постанови КМУ № 704. Виконати сімсот четверту. І в жодному разі не голосувати за проект, який не пройшов обговорення в народі. Перерахувати і зробити виплати. Тільки після цього можливо приступити до вдосконалення того проекту, про який йде мова.

Ігор Яцук:

Слід зробити справедливі розрахунки пенсій кожному: хто скільки відслужив, хто на яких посадах був, враховуючи нашу сьогоднішню специфіку. Та прийняти закон, щоб це все виплачувалося та виконувалося. Більше нічого не треба. Пенсійний фонд у нас існує, гроші будуть перераховуватися. Головне, щоб це було «забито» в бюджеті.

Наталія Сергієнко, «Вголос»

 


ЗА ТЕМОЮ
КОМЕНТАРІ

Загрузка...
Завантаження...
RedTram
http://joxi.ru/82Q4PW8IjpQ3Lm