Політологи проти грипу

Витяги з засідання Незалежного громадського прес-центру "Львівський вибір-2010" на тему "Як епідемія грипу позначається на рейтингах кандидатів у Президенти України?"
Олексій Антипович Олексій Антипович Володимир Подгорнов Володимир Подгорнов Петро Жук Петро Жук Анатолій Романюк Анатолій Романюк Юрій Шведа Юрій Шведа Ігор Танчин Ігор Танчин

Витяги з засідання Незалежного громадського прес-центру "Львівський вибір-2010".

Тема: Як епідемія грипу позначається на рейтингах кандидатів у Президенти України?

Мета: Простежити позначення епідемія грипу на рейтингах кандидатів у Президенти України.

Виступали:

Анатолій Романюк – кандидат філософських наук, доцент кафедри політології ЛНУ ім. Ів.Франка, директор Центру політичних досліджень.

Юрій Шведа – політолог, доцент Львівського національного університету ім. Ів. Франка, кандидат політологічних наук.

Олексій Антипович – керівник соціологічної групи "Рейтинг".

Володимир Подгорнов – президент українського фонду "Громадська думка".

Петро Жук – директор Центру з інформаційних проблем територій НАН України.

Ігор Танчин – кандидат історичних наук,  заступник директора ЛОІППО.

Виступи:

А. Романюк

Анатолій Романюк вважає, що уряд не залучив до висвітлення питання епідемії грипу в Україні фахівців-медиків, сам посіяв паніку, а тепер свідомо шукає винних, щоб зберегти свій авторитет: "Спочатку уряд звинуватив фармацевтів, хоча їм невигідно з точки зору бізнесу приховувати медикаменти, тим більше, що до цього аптечного бізнесу причетні багато депутатів. А після паніки, спричиненої некомпетентними виступами влади, уряд звинувачує журналістів у тому, що вони багато говорять про грип. Так може дійти до того, що влада оголосить себе героєм і вимагатиме нагороди за те, що врятувала країну від епідемії, хоча це роблять у непростих умовах лікарі".

Також доцент кафедри політології ЛНУ ім. Ів. Франка сказав, що він не вважає ситуацію з поширенням епідемії грипу запланованою, проте уряд усвідомив, що це може бути використано проти нього і почав активно діяти: "Посіяна владою паніка налякала не лише українців, а й цілий світ. Політики зіпсували і свій імідж, і імідж країни в цілому".

Ю. Шведа

Юрій Шведа відзначив, що епідемія грипу не є елементом піару політиків, проте як саморекламу використовують спосіб надання інформації про грип. До початку епідемії грипу спостерігалася динаміка росту кандидатів другого ешелону, що змусило кандидатів у президенти першого ешелону застосувати психотехнології: "Подання інформації про епідемію грипу в Україні є психологічною операцією. Зараз ведеться інформаційна війна і ми всі стали жертвами психологічної атаки".

За словами Юрія Шведи, через епідемію грипу та вжиті карантинні заходи кандидати на посаду президента опинилися у нерівних умовах, оскільки ті з них, які представляють владу, мають змогу своїми діями підвищувати свій політичний рейтинг, натомість кандидати другого ешелону обмежені у цьому.

Також доцент Львівського національного університету ім. Ів. Франка вважає, що перенесення виборів на інший термін є правомірним, тому що дасть змогу всім кандидатам у президенти бути на рівних умовах: "Про спокійні послідовні демократичні вибори говорити вже не можна".

О. Антипович

За словами Олексія Антиповича, ситуація із захворюваністю на грип в Україні має більше політичний, ніж медичний характер, що може свідчити про мету політиків перенести або зірвати вибори Президента: "Грип почався у Західній Україні, де електорат найменше визначився із симпатіями щодо кандидатів у президенти, труднощі в основному стосуються того, хто вийде у другий тур виборів. Результати виборів будуть сильно залежати від того, як пройде передвиборча кампанія у Західній та Центральній Україні, і політики це розуміють".

Олексій Антипович відзначив також, що інформація про поширення епідемії грипу відвернула увагу громадськості від інших проблем, таких, як інфляція, корупція, педофілія тощо. На думку Олексія Антиповича, інформація про поширення грипу в Україні може бути вигідною для діючого Президента Віктора Ющенка, оскільки він може критикувати прем’єра та подовжити свої президентські повноваження.

Також, за словами соціолога, це може бути вигідним для прем’єр-міністра Юлії Тимошенка, яка таким чином може мобілізувати свій електорат і заявами про забезпечення всіх потребуючих медикаментами зіграти на почуттях та емоціях людей, змусити їх "голосувати серцем".

Кандидату від Партії Регіонів Вікторові Януковичу також може бути вигідною паніка навколо грипу, тому що, це дає йому можливість гострої критики дій уряду та прем’єра, проте малоймовірно, на думку соціолога, що Віктор Янукович зможе отримати додаткові голоси у Західній Україні.

П. Жук

Петро Жук сказав, що, якби хтось з кандидатів у президенти реально перехворів на "свинячий" грип, то міг би підняти свій рейтинг до 8%: "Таке вже було. Кандидати, які чимось серйозним хворіли або на яких здійснювали напад чи труїли, суттєво збільшували свій рейтинг серед населення. Зараз такий сценарій так само міг би дати результати".

Також Петро Жук додав, що найбільше епідемія грипу в Україні та введення карантину вплинуло на інформаційну кампанію діючого Президента Віктора Ющенка: "За допомогою грипу Юлія Тимошенко відмінила презентацію Ющенка, він постраждав першим".

За словами Петра Жука, у Тернополі та Тернопільській області пройшло два етапи соціологічного дослідження, перший етап якого, проведений 30 жовтня – 2 листопада цього року, до початку епідемії грипу, показав, що рейтинг Юлії Тимошенко зріс на 5% і становив 30%. Згідно першого етапу дослідження, як відзначив Петро Жук, рейтинг Віктора Ющенка становив 19%, Віктора Януковича – 6%, Арсенія Яценюка – 5,5%, Анатолія Гриценка – 4%, Петра Симоненка – 3% і Олега Тягнибока – 2,5%.

Після початку епідемії грипу та оголошення карантину протягом 6-8 листопада було проведено другий етап дослідження серед мешканців Тернополя та Тернопільської області, який показав, що рейтинг Юлії Тимошенко зменшився на 6%, також знизився рейтинг Віктора Януковича – на 2%. Петро Жук додав, що у Львові та Львівській області детальне дослідження не проводилось, проте якісна тенденція щодо зміни рейтингів кандидатів у президенти така ж, як і у Тернополі.

І. Танчин

На думку Ігоря Танчина, громадська думка населення щодо того чи іншого кандидата у президенти є сформованою і поведінка політиків під час грипу тільки посилить вже існуючу думку: "Намагання піаритись на темі епідемії грипу, на мою думку, є тривожним симптомом, який свідчить про низький рівень моралі українських політиків. Давно відомо, що з мораллю у нас проблеми, але, якщо раніше це дратувало, то тепер лякає. Виникає питання: до чого політики додумаються завтра?"

За словами політолога, кандидати у президенти та на ключові пости у державі показали населенню України, що для них не існує жодних меж та бар’єрів у політичній боротьбі за владу.

 


КОМЕНТАРІ

Завантаження...
RedTram