Польща просуває Україну в ЄС?

Наприкінці минулого тижня на засіданні Європейської Ради в Брюсселі з подачі Польщі керівники 27 держав-членів Європейського Союзу схвалили польсько-шведський проект «Східного партнерства», що передбачає поглиблення східного виміру в рамках «Європейської політики сусідства».

Наприкінці минулого тижня на засіданні Європейської Ради в Брюсселі з подачі Польщі керівники 27 держав-членів Європейського Союзу схвалили польсько-шведський проект «Східного партнерства», що передбачає поглиблення східного виміру в рамках «Європейської політики сусідства».

Польський проект, який активно підтримала Швеція, передбачає поглиблення співпраці із державами розташованими на схід від зовнішніх євросоюзівських кордонів, а саме з Україною, Грузією, Молдовою, Вірменією, Азербайджаном. Подібна співпраця, щоправда на рівні експертів, передбачена також доля Білорусії, але при умові, що офіційний Мінськ відважиться на проведення демократичних реформ.

Рішення Європейської Ради означає надання «Партнерству» статусу офіційної ініціативи ЄС. Відтепер проектом займатиметься Європейська Комісія. Не пізніше березня 2009 року вона повинна представити пропозицію конкретних шляхів реалізації «Партнерства», з урахуванням позиції по цьому питанню окремих країн-членів ЄС. Польська сторона обговорюватиме цю тему з Єврокомісією вже у липні ц.р. Поляки мають намір піднімати питання торговельних та візових привілеїв, а також збільшення резервів фондів, якими Євросоюз підтримує своїх східних сусідів.

Практичним результатом «Східного партнерства», крім «підвищення демократичних стандартів», мають стати «покращення стану економіки та бюрократичної структури». На думку польського прем’єра Дональда Туска, ці зміни дозволять державам-сусідам «ґрунтовніше підготуватися до потенційного вступу в ЄС». Про перспективу ж членства України та інших країн-бенефеціарів проекту глава польського уряду не зміг сказати нічого конкретного: «Польща сама не вирішить, коли ці країни приєднаються до Спільноти, але можемо допомогти нашим сусідам підвищити стандарти…».

У висновках Європейської Ради по цьому проекту читаємо: «слід просувати регіональне співробітництво між східними сусідами ЄС, між ЄС і регіоном, а також індивідуально з кожною із цих країн». Розвиток «східного виміру» зовнішньої політики Євросоюзу є логічним доповненням політики, яку Брюссель веде щодо інших країн-сусідів: Євросередземноморське партнерство, Синергія Чорного моря, Північний вимір).

Те, що правляча коаліція представляє як успіх Польщі у міжнародній політиці, опозиція оцінює скептично. Колишній заступник міністра закордонних справ (в уряді Права і Справедливості) Павел Коваль, наголошує на «відсутності чітких процедур фінансування та інституцій відповідальних за реалізацію проекту» як на головних недоліках проекту. Водночас він вважає, що головним бенефіціаром співпраці в його рамках може стати Україна, якій у питанні членства «відчинено двері, які тепер можна відкривати все ширше".

 


КОМЕНТАРІ

Завантаження...
RedTram