Порошенко перекрив усі дороги в ОРДЛО: маразм, страх чи «пиятика»?

Відсьогодні усі вантажні перевезення залізницею та вантажівками через лінію розмежування на Донбасі перекриті. Таке рішення прийняли на засіданні РНБО і про його виконання уже прозвітував у своєму Facebook секретар Ради національної безпеки та оборони України Олександр Турчинов.

Такого результату і такої кардинальної зміни позиції влади годі було й сподіватись. Українцям від самого початку блокади розповідали яку непоправну шкоду вона завдає енергетичному сектору України, які непоправні збитки терпить економіка України увесь цей час, якими «антиукраїнцями» є учасники блокади. Ще вчора влада спробувала у силовий спосіб розблокувати торгівлю з ОРДЛО. Сьогодні ж Порошенко продемонстрував неочікуваний маневр: перекрив туди усі дороги.

З чим пов’язана така кардинальна зміна офіційної позиції влади: тиском громадськості, яка на знак протесту палила шини у багатьох областях України, або ж рішучою позицією блокувальників торгівлі з ОРДЛО, які не виявили ані найменшого наміру покидати свої пости?  Можливо Порошенко зрозумів усю ницість «торгівлі на крові»?  А може справа зовсім не у тому? Можливо влада починає воєнізовану блокаду окупованого Донбасу? Можливо вона хоче видалити із лінії зіткнення усіх небажаних людей і за певний час відновити цей ганебний бізнес й повернути контроль над транспортними потоками?

 Юрій Сиротюк, директор центру «Українські студії політичних досліджень»:

Влада тижнями нам розказувала, як погано блокувати, місяцями розгортала інформаційну кампанію, пояснювала, що це план «шатун»… Сьогодні ж вона чомусь стала на бік цих «шатунів»…

Чому? Усе просто: Порошенко і його команда оцінили ситуацію у суспільстві, провели моніторинг, який показав, що люди «заходили» в обласні ради якраз напередодні останніх днів Януковича. Крім того, вони побачили, що у силовий спосіб ліквідувати блокаду не вдасться. 

Відповідно сьогоднішнє рішення РНБО пояснити можна лише так: Порошенко зрозумів, що ще кілька днів такої позиції і він перестане бути Президентом. Він просто злякався. Скажу більше: зараз ми спостерігаємо агонію Порошенка.   

Сергій Дацюк, експерт, філософ:

Це рішення РНБО – просто маразм чи театр абсурду. Я у ньому не бачу жодної логіки: Порошенко фактично визнав, що блокада – це добре, але разом із тим намагається монетизувати дану ситуацію. Мовляв, панове з «Самопомочі» та «Батьківщини» та інших партій-блокувальників, заплатіть за те, що ви робили увесь цей час добре для країни. Чи не маразм? От яка в цьому логіка?

Порошенка не можуть зараз зрозуміти навіть найпалкіші його прихильники, а не те що громадяни чи опозиція. Таке враження, що у влади, РНБО та інших – велика проблема з мисленням.

Потрібно було зробити простіше: держава приймає рішення про блокаду. А далі каже – шкода, що ми не зробили цього раніше, нам правильно вказали, що відбувалася контрабанда й тому ми змусимо олігархів повернути надлишок коштів, які вони отримали у результаті контрабанди і завищеної ціни на тарифи. 

Віктор Небоженко, директор Соціологічної служби «Український барометр»:

Блокада показала величезні масштаби торгівлі між сепаратистами і місцевим бізнесом. А це потягло за собою дуже важливий момент, який побачили усі. Йдеться про певний аспект соціальної  справедливості: якби самі вояки АТО продавали вугілля і водночас відстрілювались, то це по-людськи можна було б зрозуміти. Але якщо одні заробляють «на крові», а інші гинуть, якщо одні стають мільйонерами, а інші ховають своїх синів – це не є нормальним.

Порошенко насправді це розумів, тягнув доки міг, але він побачив, що ситуація катастрофічно швидкими темпами виходить з під контролю. Останні події показали, що люди на редутах не здадуться й усе може перерости у щось значно більше. Можуть з’явитися жертви, адже атошники і блокувальники візьмуть у руки зброю. І що тоді буде? Відповідно, він й вчинив як у старому анекдоті: «Якщо ти не можеш пити, то маєш очолити пиятику». Тобто у такий спосіб він заспокоїв громадську думку.

З іншого боку, ще невідомо як на це рішення відреагує бізнес: люди заплатили гроші, уклали угоди, є, без сумніву, й таємні домовленості. Це далеко не простий аспект: адже крутяться мільярди гривень. Це все зараз просто завалилося. І винен у тому вперше став президент України. Це може мати для нього дуже серйозні наслідки.

Юрій Романенко, експерт, співзасновник Українського інституту майбутнього:

Влада не бачить далі свого носа. Вона у полоні тактичних рішень і зовсім не мислить стратегічно. Це рішення РНБО потрібно вважати тактичним, яке зовсім не вирішує ситуацію. Воно було продиктовано винятково тим, щоб зняти з порядку денного питання блокади й гучно оголосити про перемогу. Але разом із тим влада активістам дала чіткий аргумент: тактику блокади можна застосовувати відтепер за усіх обставин. Не вирішується питання контрабанди лісу чи бурштину – можна поставити редути в Чопі чи Чернівцях. І буде успіх!

І що тепер: влада щоразу виконуватиме усі умови активістів? Тобто разом із рішенням РНБО влада втратила монополію на свої базові функції: насильство, безпеку, контроль. Адже активісти отримали повноваження митників та прикордонників, бо саме вони вирішують, що можна впускати та випускати з країни, а що не можна. А для чого нам така держава?

Знову ж таки: дане рішення РНБО не унеможливлює рух контрабанди до ОРДЛО. З урахуванням того, як «бізнесмени» усе там організували, зовсім не виглядає на те, що влада зможе контролювати цей процес.  

 

Адріана Гринишин, «Вголос»

 


ЗА ТЕМОЮ
КОМЕНТАРІ

Загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Завантаження...
RedTram
http://joxi.ru/82Q4PW8IjpQ3Lm