Праця в Польщі: можна і легально, але невигідно…

Такий висновок напрошується після відвідин семінару «Працевлаштування іноземців у Польщі і поляків на Україні», організованого для польських підприємців Польсько-українською господарчою палатою (ПУГП).

Такий висновок напрошується після відвідин семінару «Працевлаштування іноземців у Польщі і поляків на Україні», організованого для польських підприємців Польсько-українською господарчою палатою (ПУГП).

Цього року палата святкуватиме 15 річницю свого існування, а головною метою її діяльності є допомога польським бізнесменам полегшити їх входження на український ринок. Проте, у зв’язку із величезною хвилею української заробітчанської імміграції в Польщі та нестачею на польському ринку працівників багатьох спеціальностей, яких могли б замінити українські спеціалісти, палатою організовано низку семінарів присвячених можливостям легального працевлаштування наших співвітчизників у різних секторах польської економіки.

Вже у вступному слові заступник голови ПУГП Наталія Суховєєва наголосила, що, у разі пошуку українських працівників високої кваліфікації, польським працедавцям слід відмовитися від «стереотипу дешевого українського робітника».

Проте головним питанням семінару було не подолання стереотипів, а обговорення представників органів державного управління з бізнесменами-практиками ефективності останніх нововведень польського уряду у сфері полегшення працевлаштування українців. З липня цього року (вже понад місяць), на підставі розпорядження міністра праці і соціальної політики РП, наші співвітчизники можуть легально працювати у Польщі у всіх сферах без оформлення у районних відділах праці дозволу на роботу, але «не довше ніж три місяці на протязі шести місяців», тобто говорячи звичайною людською мовою – по 3 місяці 2 рази у рік. Для цього необхідна лише відповідна заява польського працедавця про намір «доручити виконання роботи» громадянинові України, зареєстрована в управлінні праці за місцем проживання або місцезнаходження фірми роботодавця. На підставі такої заяви наші співвітчизники отримують візи у польських консульських представництвах в Україні. Це рішення Мінпраці є черговим кроком на шляху лібералізації польського ринку праці для українців. Нагадаємо, що до цього часу, починаючи з вересня минулого року, дозвіл на 3-місячне працевлаштування можна було отримати лише на виконання робіт у галузі сільського господарства.

Як пояснив заступник директора департаменту міграції Мінпраці РП Януш Гжиб, існуючий «консерватизм» та «закритість» Польщі у питаннях працевлаштування іноземців пояснюються «відсутністю впродовж багатьох років міграційної політики». Адже всі «заборонні нормативно-правові акти» у цій сфері були прийняті у період соціально-економічних перетворень початку 90-х років і мали на меті захист польського ринку, який не міг впоратися із наростаючим безробіттям.

Нині ситуація змінилася. Не дивлячись на все ще існуюче безробіття, з кожним днем зростає «кадровий голод» польських фірм: лише у будівельній галузі бракує приблизно 300 тисяч робітників.

Польські підприємці постійно нарікають на нестачу працівників, проте не поспішають використовувати нововведень уряду. Головною причиною, як показала дискусія у Польсько-українській господарчій палаті, є тримісячний термін легального працевлаштування українських громадян. Цим нововведенням не вдасться вирішити проблему нелегального заробітчанства. Адже ні для кого в Польщі не є таємницею величезна кількість (за різними даними (неофіційними) від 300 до 500 тисяч) українських заробітчан. Польські працедавці закликають свій уряд до подальшої швидкої лібералізації законодавства у цій сфері, оскільки в багатьох європейських країнах не вистачає робочих рук і зволікання може призвести до того, що хвиля кваліфікованих українських мігрантів зупиниться власне там.

 


КОМЕНТАРІ

Завантаження...
RedTram