«Розхитані дзвони пам’яті»

У Варшаві під патронатом Національного комітету Республіки Польща з питань ЮНЕСКО пройшла науково-практична конференція «75 річниця Голодомору в Україні». Вона увінчала широкий цикл заходів на вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр., які організувало або патронувало посольство нашої держави в Польщі.

У Варшаві під патронатом Національного комітету Республіки Польща з питань ЮНЕСКО пройшла науково-практична конференція «75 річниця Голодомору в Україні». Вона увінчала широкий цикл заходів на вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр., які організувало або патронувало посольство нашої держави в Польщі.

Знаменно, що її урочисте відкриття відбулося у Королівському Замку, який є для польського народу символом повстання з руїн і попелу гітлерівського окупаційного тоталітарного режиму, який, подібно до сталінського, використовував геноцид як інструмент утвердження свого панування. Цим пояснюється глибоке розуміння не лише польським політикумом, а й громадськістю «особливо болючого випробування новітньої історії», яким став для українського народу Голодомор – наголосив у своєму зверненні до учасників конференції президент РП Лех Качинський.

Офіційно-привітальна частина конференції завершилася врученням державних нагород України представникам польських наукових кіл і громадськості, які причинилися до дослідження і донесення до польського суспільства найбільшої трагедії українського народу ХХ століття. Колишнього багаторічного голову Об’єднання Українців у Польщі Юрія Рейта та активного діяча ОУП (депутата польського Сейму) Мирона Сича нагороджено орденами за заслуги ІІ ступеня. Професор Єжи Клочовський з Любліна та почесний консул України у Познані Лукаш Хоровський удостоєні орденів за заслуги ІІІ ступеня. У своєму зверненні до учасників конференції президент Віктор Ющенко не забув також і про польських політиків, які відіграли вагому роль у підтримці українського прагнення до відновлення історичної справедливості на міжнародному рівні. В списку нагороджених, зокрема, маршал Сейму Броніслав Коморовський, віце-президент Європарламенту Адам Бєлян, депутат Європарламенту Гражина Станішевська.

Практичний вимір мала друга частина конференції, що проходила у приміщенні Посольства України в РП. Тут слово було за науковцями. Польські та українські вчені обговорили питання юридичної оцінки Голодомору як геноциду українського народу, а також його гуманітарні та політичні наслідки не лише для України, а й для розвитку міжнародних відносин напередодні Другої світової війни.

В центрі уваги і обговорення конференції було видання польською мовою книги відомого українського історика - дослідника радянського тоталітарного режиму в Україні Станіслава Кульчицького «Голодомор 1932-1933 рр. як геноцид: труднощі усвідомлення». У розмові з кореспондентом «ГУ» професор розповів, що ідею перекладу його роботи він завдячує Богданові Осадчукові – українському історикові і публіцистові з Мюнхена: «Б.Осадчук запропонував перекласти книгу на німецьку мову. Коли ж не вдалося знайти перекладача, який би це взявся зробити, він знайшов інший вихід – переклад на польську, а вже далі на німецьку». Автор задоволений високим рівнем і точністю перекладу авторства Богдана Салея. Слова особливої подяки професор Кульчицький висловив Колегіумові Східної Європи ім. Яна Новака-Єзьоранського та громаді міста Вроцлава, завдяки фінансовій підтримці яких книга побачила світ у Польщі.

Офіційні святкування у Польщі завершились, але робота з вшанування пам’яті і донесення до широкої польської громадськості історичної правди продовжуватиметься. Причому не лише шляхом підготовки і видання наукових публікацій. Посольство планує продовжити експонувати виставку «Розхитані дзвони пам’яті» у музейному комплексі «Королівський Замок у Варшаві», а також експоновану в стінах українського дипломатичного представництва збірку полотен київського художника Валерія Франчука «Пам'ять часу», в яких майстри пензля прагнуть донести до глядача глибину трагедії Великої України 1932-1933 років.

 


КОМЕНТАРІ

Завантаження...
RedTram