Що буде з Порошенком, якщо Фірташ заговорить?

Відомого українського олігарха Дмитра Фірташа відповідно до рішення Вищого земельного суду Відня планують екстрадувати до США, де його судитимуть за економічні злочини. Ця обставина чітко вказує українській владі, що під загрозою тепер й інші українські олігархи, серед яких і Петро Порошенко. Адже саме президента України звинувачують у підкилимній грі з одіозним Фірташем.

«Ми домоглись, чого хотіли: Порошенко – президент, Кличко став мером»,  сказав газовий магнат Фірташ два роки тому у залі австрійського суду. Саме цим висловлюванням олігарх  нагадав, що в період президентських виборів навесні 2014 року він уклав угоду із Порошенком та Кличком. 

Власне, як зазначають політологи, в олігарха Фірташа не лише з Порошенком була тісна співпраця, а й з іншими українськими президентами: - з Ющенком щодо поставок газу в Україну, з Януковичем - бізнес-стосунки. Також одіозного олігарха пов’язують з президентом Росії Володимиром Путіним та кримінальним авторитетом пострадянського простору Семеном Могилевичем. А тому, очевидно, що ця особа знає багато як про українську політичну верхівку, так і про російську.

«Це була б подія політичної ваги, адже Фірташ і досі є фігурою, що має вплив в Україні, навіть попри те, що він там не з’являвся впродовж довгого часу. Якщо його все ж таки екстрадують до США й ув’язнять, він стане набагато слабшою фігурою, і це значить, що його вплив зменшиться. Я не бажаю нікому зла, але, якщо так сталося б – це було би доброю подією для України, бо знизило б його вплив у країні», – зазначив екс-посол США в Україні Джон Герббст.

Як арешт Фірташа вплине на самопочуття української «еліти»? Чи ймовірне переслідування Заходом інших українських олігархів? Про це «Вголос» запитав у директора  Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ України Григорія Перепелицю, директора соціологічної служби «Український барометр» Віктора Небоженка, філософа Сергія Дацюка та політолога Ярослава Макітру.

Олігарха Фірташа, якого хочуть екстрадувати у США,  пов’язують з президентом України Петром Порошенком. Що це може означати для українського гаранта?

Віктор Небоженко: У даному випадку мова йде про боротьбу між США та Росією за Україну. І в цьому велику роль грає той фактор, кому належатиме політичне керівництво в Україні.  Зрозуміло, що наш президент Порошенко не боїться ніякої корупції, він не боїться збідніння. Єдине, чого боїться Порошенко – це звинувачень в таємній від українського народу змові між олігархом Фірташем про поділ влади. З точки зору західних стандартів та західної політичної еліти – це дуже небезпечно для нашого президента.

Якщо ж олігарх Фірташ буде переданий американській Феміді, перше про що вони його запитають – це про таємну змову між ним та Порошенком з приводу захоплення влади в Україні. Власне про той сценарій, який їм вдалось зреалізувати, що, як відомо, і сам Фірташ не заперечував. Він прямою мовою говорив про це під час суду в Австрії.

Тут є два варіанти розвитку подій для Порошенка  – або Захід змусить його займатись реформами і залишить на посту президента, або позбавить його президентської влади.

Григорій Перепелиця: В Україні при владі знаходиться клептократичний режим, а це означає, що при владі у нас  криміналітет і стосунки у державі базуються на корупції. І цей корумпований характер наших олігархів, тіньовий бізнес, який вони проводять, сам по собі становить небезпеку для західної системи економічних та політичних цінностей. А тому, коли український олігарх потрапляє у поле зору західного світу, на ньому одразу ставлять «червону мітку».

Коли олігархи якось втручаються у систему західних цінностей, вони потрапляють під фінансову розвідку. А фінансова розвідка країн західного світу – це не наша Генпрокуратура чи НАБУ. Вони там відшукують усе, а усі капітали наших олігархів є незаконними. Фінансова розвідка починає розкручувати їхні зв’язки, рахунки, куди і на що йшли їхні гроші. І виявляє цю корумповану кримінальну складову. І на цій підставі західний світ може притягнути до відповідальності будь кого з наших олігархів. От власне, що сталось з Фірташем. Я думаю, що він у них давно був на гачку.

Тим більше з Фірташем дуже тісно пов’язана вища українська влада. І звісно, що західні партнери хочуть мати надійні та прозорі стосунки з діючою українською владою, а найголовніше – мати до них довіру. А коли влада дуже тісно пов’язана із лобіюваннями різних інтересів за допомогою «брудних» грошей, у західного світу виникає велике питання про її легітимність.

Якщо ж Фірташа екстрадують у США, є велика вірогідність, що він унаслідує долю Павла Лазаренка: буде сидіти, як мінімум 12 років. При цьому Фірташ розкаже все і про Порошенка, про Льовочкіна, і про інших наших чиновників, які знаходяться на владному Олімпі. Бо усі їхні зв’язки базуються на грошах. А для наших чиновників гроші – це політика, а політика – це бізнес. От звідсіля і криміналізується політика. Все зав’язано в один клубок.

І у США, на відміну від українських правоохоронних органів, будуть детально усе вивчати, розкручувати цей клубок і Фірташ їм усе розкаже.

Сергій Дацюк: Порошенку потрібно непокоїтися в тому разі, коли він стане публічно нелегітимним, тобто тоді, коли на президентському посту його не захоче бачити українське суспільство. Фактично вже так і сталось, але проблема в тому, що у нас зараз погана ситуація в Україні: постійна небезпека війни не дозволяє якимось чином усунути Порошенка. Хоча  Порошенко перший винний, що небезпека з боку Росії за весь цей час нікуди не поділась. Але однозначно, що Порошенку його західні поки партнери, рано чи пізно пригадають і офшори, і інші його злочини.

Ярослав Макітра: Усі ми знаємо, яким потужним є вплив Фірташа на українську політику, він і зараз зберігається. Фірташ фактично контролював велику частку українських депутатів, Порошенко та Кличко саме завдяки домовленостям з Фірташем прийшли до влади. Інакше, якщо б Порошенко і виграв президентські вибори, то точно не в першому турі. А тому ці всі домовленості, які зав’язувались в тому числі і на фінансовій складовій для Порошенка, є небезпечними. Тим більше, якщо людина масштабів Фірташа почне говорити – це для нього небезпека. Є питання, що буде умовою такої співпраці і для чого американські спецслужби це використають. Але загроза є не лише для Порошенка, а й для української олігархії екстрадиція Фірташа у США означатиме великі ризики.

Тобто, арешт Фірташа може означати, що західний світ почне притягувати до відповідальності й інших українських олігархів?

Віктор Небоженко: На Ахметова, Медведчука та інших українських олігархів західний світ теж намагатиметься з часом якось вплинути. Це все робиться з єдиною метою: нейтралізувати їхній вплив на український політикум. Але це не буде пов’язано з Фірташем. Адже ці олігархи теж мають кримінальний потенціал для Заходу і їхня доля вирішуватиметься за іншими схемами. Захід з часом придумає, як це зробити.

Ось, можна помітити, як цей же самий Коломойський, Пінчук, Тігіпко акуратно із зони впливу  Росії пересунулись на західний світ, стали нібито демократичними і менш помітними. А от ті, хто залишився тут – це Ахметов, Фірташ, Медведчук, ці будуть постійно під тиском західних фінансових розвідок.  Це Захід буде робити для того, щоб знищити тиск діючих олігархів на Україну. Для Заходу – це найголовніше.

Григорій Перепелиця: Для українських олігархів з боку Заходу загроза є завжди. Адже  вони користуються незаконними схемами. І якщо це порушує законодавство країни перебування, то тоді відповідно,  вони будуть арештовані та притягнені до кримінальної відповідальності. Так сталося з Павлом Лазаренком – колишнім прем’єр-міністром України. Він порушив американське законодавство різними тіньовими валютними операціями. А американська юстиція бореться з корупцією, відмиванням грошей, через що відповідно його арештували. Зауважте, судили Лазаренка не за те, що він в Україні займався корупцією, а за те. що він порушив американське законодавство.

Як правило, українські олігархи виводять свої гроші в офшорні зони, а потім цими тіньовими капіталами вони оперують. А це власне порушує правила і норми, які встановлені в економічній діяльності західних країн. Тим більше, усі розуміють, що ці капітали є сумнівного призначення, що також викликає велику підозру з боку Заходу.

А наші олігархи не можуть не порушувати законів, тому що все, що вони нажили – це тіньові капітали з великою долею корумпованості. А тому для західного правосуддя їхні капітали – це «червона картка».  Під судові справи в майбутньому потрапить  не лише Фірташ. Ми знаємо історію з капіталами Порошенка в панамських офшорах. Він вже потрапив у поле зору американських правоохоронців. Далі буде.

Сергій Дацюк: Те, що українських олігархів почнуть затримувати за кордоном – цілком можливо. Бо олігархи, ведучи бізнес не по закону, з порушенням норм не лише українського, а й міжнародного законодавства потрапляють у поле зору спецслужб. І у західного світу до кожного з українських олігархів є безліч питань. Але їх не чіпають до того моменту, поки вони не втручатимуться  у економічний та політичний простір країн Заходу.  

Яку небезпеку становлять українські олігархи для Заходу?

Григорій Перепелиця: Кримінал і корупція становить небезпеку для будь якої країни. А тому Україна для Заходу становить небезпеку з точки зору оцінки загроз. Наші можновладці постійно порушують закон. І судова система, і політична система в Україні захищають кримінал. А коли вони захищають кримінал, вони порушують табу на право і закон. А порушення табу на право та закон – це кримінал. І у світі ситуацію в Україні сприймають, як загрозу їхнім  політичним, економічним та світоглядним основам. От і вони на таких країнах ставлять «чорні мітки». Нашу країну і владу за кордоном сприймають, як проблему. А  коли це стає проблемою національної безпеки, цим починаються займатись спецслужби.

Якщо українські олігархи продовжать себе поводити так, як зараз, то їх очікує доля Фірташа, Лазаренка. І вони це розуміють. От Пінчук зараз намагається догодити закордонним урядам, товаришує з Тоні Блером, вкладав гроші у передвиборчу кампанію Хіларі Клінтон. Зараз він намагається не світитися. Якщо вони будуть поводитись обережно, не будуть використовувати свій капітал для підкупу урядів країн західного світу та українського уряду, який зараз у сфері інтересів США, то їх ніхто не чіпатиме. Якщо вони поводитимуться цивілізовано в рамках українського закону, закону інших країн, міжнародного права, то безумовно вони можуть жити у безпеці.

Але питання у тому, що в умовах клептократичного режиму вони не зможуть себе вести по іншому, а тому за Фірташем підуть наступні.

Експерти зазначають, що американцям український олігарх Дмитро Фірташ потрібен й для того, щоб викрити газові схеми між Україною та Росією. Це так?

Віктор Небоженко: Й справді, окрім того, для американців Фірташ непоганий інформатор і щодо таємних справ Газпрому, оборудок Міллєра, Медведєва, Путіна і звичайно одного із найсерйозніших мафіозі СНД – Могилевича. Для США – це дуже сильний інструмент тиску, як на Росію, так і на президента України Петра Порошенка. Фірташ для США – це особистий зв’язковий між Путіним та Порошенком, і це дуже важливо.

А чому в Україні не відбулося жодного арешту когось з олігархів?

Сергій Дацюк: Політичні домовленості. І це видно на прикладі Фірташа.  Парадокс, що в України немає претензій до економічних злочинів Фірташа. В Україні нашим олігархам немає чого боятись. Якби свого часу Фірташ не виїхав закордон, то ніхто його б не арештував. В Україні він би спокійно собі жив. За нашими законами його б навіть не екстрадували в США.

Ярослав Макітра: Так, ми доводимо нашу державу до абсурду, коли ми радіємо, що обвинуваченого громадянина України, якого треба було б передусім судити в Україні, віддають третій стороні – це може свідчити про те, що у нас немає правоохоронної системи.

 

Марія Бойко, «Вголос»

 

 

 

 

 


ЗА ТЕМОЮ
КОМЕНТАРІ

Завантаження...
RedTram