23 09 2016 13:50

Що робити із «мандрівним» львівським сміттям?

«Коли скасують візовий режим з Євросоюзом, то львівське сміття почнуть вивозити у Париж», - саме так, натякаючи на неспроможність міського голови Андрія Садового вирішити проблему зі сміттям, жартують у соціальних мережах.

Насправді тим львів’янам, які зіштовхнулись із сміттєвою проблемою,  не до жартів: сміття не вивозять майже вже місяць, зокрема не пощастило мешканцям Франківського, Шевченківського та Сихівського районів.  Натомість, поки міська влада лише обіцяє врегулювати проблему із вивезенням сміття, звинувачуючи у тому, що Львів у смітті, пікетувальників, які, мовляв, не дозволяють вивозити сміття у свої регіони,  фірм-перевізників, політичних конкурентів та центральну владу.

Львівське сміття мандрує Україною

Проблема зі сміттям у Львові почалася 28 травня, коли загорілось Грибовицьке сміттєзвалище, яке ще з 50-х років приймало львівське сміття. Погасити пожежу вдалось 30 травня ціною чотирьох загиблих: загинули три рятувальники ДСНС та еколог Олександр Бутін, тіло якого не можуть знайти і до сьогодні. Горіло сміття на Грибовицькому сміттєзвалищі і в червні. Після цього Грибовицьке сміттєзвалище закрили, а у Львова, як міста, яке продукує 500-700 тонн сміття за добу, виникло питання, що робити із сміттям?

Вже згодом стало відомо, що сміття зі Львова вивозитимуть у Київ на завод «Енергія», де його і утилізовуватимуть.

Для цього із міського бюджету виділили 25 млн гривень для компенсації перевізникам вартості вивезення сміття, зокрема за підрахунками експертів за перевезення сміття з міського бюджету додатково платили приблизно дві тисячі гривень за одну 10-тонну машину, яка їде на відстань 100 кілометрів в обидва боки.

Але вже через місяць, з 1 серпня, Київ відмовився приймати сміття із Львова, тоді його почали вивозити за тисячу кілометрів, у Дніпро. Проте після протесту жителів селищ Діївка і Краснопілля, які живуть біля полігону, сміття туди вивозити припинили.

Була спроба вивозити сміття і у Чернівці. Так, Чернівецька міська рада  уклала договір зі Львовом про вивезення 5 тисяч куб. м сміття на полігон біля обласного центру.
«У нас немає такої біди, як у Львові, обсяг сміття абсолютно прийнятний, не впливає на екологічну ситуацію істотно. Я думаю, що це по-людськи - треба допомогти людям в біді», - заявив мер Чернівців Олексій Каспрук.
За вивезення сміття Львів мав би перераховувати Чернівцям 21 гривню за куб відходів. Проте через протести місцевих громад цього так і не сталось. Тоді Андрій Садовий звернувся до мера Миколаєва Олександра Сенкевича, який до речі, однопартієць львівського міського голови Андрія Садового. Проте через через ті самі протести, сміття з Львова до Миколаєва так і не поїхало. Згодом з’явилась інформація, що львівське сміття планують вести у Запоріжжя.

Те, що львівське сміття продовжить мандрувати Україною свідчить і той факт, що на останній сесії Львівської міської ради для компенсації перевізникам вартості перевезення сміття додатково виділили ще 40 млн грн.

Чому немає сміттєзвалища: політика чи корупція?

Андрій Садовий, будучи на посаді мера Львова десять років, попри обіцянки так і не уклав договір з інвестором про рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища та побудову сміттєпереробного заводу.  Проте зараз мер Львова від проблеми нібито самоусунувся, звинувачуючи у нагнітанні ситуації своїх політичних конкурентів.

Проте під час свого візиту на Львівщину перший віце-прем’єр Степан Кубів заявив, що у проблемі вивозу сміття з Львова винна насамперед корумпована  міська влада, яка зробила із сміття політику.

«Коли я ще працював головою правління одного із банків у Львові – було три пропозиції: від поляків, французів та німців. Згодом, вже коли я був нардепом, була пропозиція від австрійців», – зазначив Кубів.

Лідер фракції ВО «Свобода» у Львівській обласній раді Руслан Кошулинський в одному з інтерв’ ю «Вголосу» теж повідомив, що інвестори, які були готові будувати сміттєпереробні заводи були, проте Садовий «посилав їх вишуканою англійською».

«Ще 4-5 років тому під новий полігон для сміття було виділено 12 ділянок, всі інстанції тоді надали згоду на те, що на цих територіях можна вкладати свої кошти та будувати сміттєпереробні підприємства. Особисто я у 2010 році приводив у Львів інвестора – британське підприємство «Гафса».  Вони планували перетворювати метан із сміттєзвалищ у електроенергію. Від Львова потрібно було тільки одне – лист, в якому б не заперечували, що ця фірма тут працює. І от із цим листом я прийшов до Садового, за декілька тижнів нам подзвонив інвестор і сказав: «Такою вишуканою англійською нас ще ніхто не посилав», - розповів Руслан Кошулинський. 

Політолог Ярослав Макітра у коментарі «Вголосу» пояснив: причина сміттєвої кризи у Львові може бути зумовлена і тим, що Садовий ще у 2006 році уже раз пообіцяв місцевим мешканцям рекультивувати сміттєзвалище, але цього не зробив, а його нові обіцянки викликатимуть тільки спротив у громади.

«Якщо Садовий, ставши мером, пообіцяв людям, які живуть біля цього сміттєзвалища його рекультивувати і за десять років цього не було зроблено, то, звичайно, йому і через це уже ніхто не довірятиме. Бо тоді Андрій Іванович нічим не відрізняється від усіх наших інших політиків: коли йому вигідно, можна наговорити багато і дати багато обіцянок, а коли все закінчується, то сказати, що в силу обставин у нього це не вдалось Ця помилка і догнала Садового. Громада має розуміти, що поки не буде конкретних дій з врегулювання проблеми, доти її ніхто не вирішуватиме», - розповів політолог.

Чи запрацює Грибовицьке сміттєзвалище?

Зараз львівське сміття вивозять на два полігони у Львівській області, але у міській владі, їх місцезнаходження не називають, кажуть, що бояться протестів.

Натомість заступник голови міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Ірина Маруняк під час одного з брифінгів заявила, що зараз тривають перемовини із мешканцями Грибович, Дублян та Малехова щодо відновлення діяльності Грибовицького сміттєзвалища.

«Місто веде перемовини із мешканцями Грибович щодо поновлення вивозу сміття. Створена робоча група із місцевих мешканців. Є певні вимоги, ми їх розглядаємо», - сказала Ірина Маруняк.

Проте подібні заяви через недовіру до міського голови Львова Андрія Садового, провокують місцевих мешканців на пікети та перекриття доріг, люди вимагають рекультивувати сміттєзвалище, а не завозити туди сміття.

 «У підніжжі, де відбувся зсув сміття, є територія Малехівської сільської ради. Цю ділянку Садовий разом з головою Малехова планують рекультивувати, створивши підпірну стіну та засипати старе сміття новим. Тобто знову приблизно років п’ять чиновники з Львова возитимуть сміття сюди. Тобто це ніяка не рекультивація», - вважає активіст з села Малехів Тарас Сиротинський

Також активіст стверджує, що з боку вулиці Щурата, що у Львові, вже розпочали прокладання прямої дороги до сміттєзвалища в бік Малехова.

«На сміттєзвалищі зараз ведуться роботи. Як нам пояснили працівники, які зараз здійснюють ремонти, чиновники хочуть напряму зі Львова зробити дорогу, щоб сміття з міста можна було сюди вивозити. Ця дорога проходитиме з вулиці Щурата, біля лікарні, адже звідти менше кілометра у бік Грибовицького сміттєзвалища», - додав активіст.

Сільський голова села Малехів Володимир Сеньковський стверджує, що через витік інфільтратів з Грибовицького сміттєзвалища було забруднено чотири гектари землі на території Малехова, саме ці території хоче взяти в оренду Львівська міська рада. 

«Міська рада Львова дійсно звернулася листом  до Малехівської сільської ради у зв'язку зі зсувом та витоком інфільтратів, які йшли з території Грибовицького сміттєзвалища на територію села Малехів. Міська рада хоче взяти чотири гектари землі в оренду, щоб почати рекультивацію сміттєзвалища. Через це був представлений громадськості проект рекультивації, але люди уже не довіряють владі, бо хочуть гарантії, що справді почнеться рекультивація, а не розширення сміттєзвалища», - зазначив Володимир Сеньковський. 

Те, що Грибовицьке сміттєзвалище хочуть продовжити використовувати для звезення твердих побутових відходів свідчить і той факт, що  на сесії Львівської міської ради 15 вересня затвердили договір про спільну діяльність між ЛМР та Малехівською сільською радою щодо закриття Львівського міського полігону твердих побутових відходів шляхом проведення повної рекультивації сміттєзвалища. Також договором передбачено, що Львівська міська рада повинна протягом двох років збудувати школу у Малехові, передбачивши на це 19 млн грн; надати субвенції Малехівській міськраді на будівництво каналізації, ремонт доріг, будівництво центрального водопроводу, амбулаторії сімейного типу, реконструкції адмінбудинку. Також договором передбачено звільнити жителів Малехова від оплати за водопостачання та щорічно надавати субвенції на оздоровлення дітей у 600 тис. грн упродовж 15 років. Місцеві активісти сприйняли цей договір, як підкуп та заявили, що сміттєзвалище не запрацює, адже міська влада Львова на чолі з Андрієм Садовим їх вже неодноразово обдурювали.

Еколог Марко Шпікула зазначив: те, що про так звану рекультивацію міська влада Львова домовляється саме з Малеховом, свідчить тільки про той факт, що на території цього села є ще вільні землі, які можна взяти в оренду та продовжити звозити туди сміття.

«Грибовицьке сміттєзвалище не запрацює, люди там категорично проти. А те, що собі підписала міська рада Львова з Малехівською сільською радою, не погоджувалось з місцевою громадою. Села Грибовичі та Малехів остаточно вирішили, що Грибовицьке сміттєзвалище має припинити приймати тверді побутові відходи. Малехів має підніжжя сміттєзвалища, а тому міська рада уже Грибовичів не згадує, а домовляється з Малеховом, бо там є земля, куди можна продовжувати вивозити сміття», - вважає еколог.

Також еколог каже, що відповідно до нового проекту, який розробляв ВАТ «Гірхімпром» сміття на територію Грибовицького полігону вивозитимуть ще сім років.

«Проект про рекультивацію цього сміттєзвалища, який розробив «Гірхімпром» ще не погоджений, хоча міська рада стверджує, що вже все затверджено, але це всього лиш чергова брехня Андрія Івановича, насправді цей проект ще не пройшов погодження. Окрім того, він є вкрай недосконалим , бо там йдеться, що  протягом семи років на Грибовицьке сміттєзвалище вивозитимуть сміття. Інша проблема – цей проект рекультивації не вирішує усіх проблем на даній території. У мене і у моїх колег до нього дуже багато питань, бо схили сміттєзвалища ніхто не очищуватиме, там планують зробити лише підпірні стійки, а тому це не є ефективний проект рекультивації, це чергове викидання грошей на вітер», - заявив еколог.

Чим небезпечне сміття на вулиці?

Також еколог Марко Шпікула у коментарі «Вголосу» підтвердив побоювання мешканців Львова про те, що якщо тверді побутові відходи довго зберігаються на вулиці біля житлових будинків, то це небезпечно для людей.

«Це забруднення призведе до виникнення різних інфекцій. Якщо сміття з міста довго не вивозити, то можуть з’явитися великі гризуни, як-от щурі, які переносять лептоспіроз. Забруднення довколишнього середовища тою рідиною, яка витікає з сміття є теж небезпечною. А тому це все потім потрібно обов’язково змивати водою, бо воно створює неприємний запах», - каже еколог.

 

Що робити зі сміттям?

Натомість поки міська рада не поспішає вирішувати проблему із вивозом сміття, у Львові триває сміттєва криза. Чи можливо її зараз вирішити, як на політичному, так і на професійному рівні, поцікавився «Вголос».  

Марко Шпікула, еколог:

Це питання має негайно вирішити міська рада, бо перевізники не мають куди возити це сміття. Потрібно тимчасово домовлятися з якимось полігоном і вивозити туди сміття на певний час, а паралельно з тим оголошувати конкурс на будівництво сміттєпереробного заводу. Тут варто усвідомлювати, що жодна громада не дозволить, аби на територію їхнього полігону завозили сміття зі Львова, вони чекають від міської ради якихось дій, а там мовчать і чекають якогось невідомого порятунку у вигляді кредиту. Адже уже пройшло стільки часу, як Андрій Садовий пообіцяв, що отримає цей кредит, але поки він про це мовчить і ніякого покращення немає. Натомість чиновники Садового розповідають місцевій громаді про проект рекультивації, який передбачає, що сміттєзвалище працюватиме ще з десяток років. Міська рада реально нічого не робить, щоб заслужити довіру: конкурсу на будівництво заводу немає, інвестора теж нема. І от якби міська рада зробила такий крок задля вирішення цієї проблеми, я думаю полігони на період будівництва цього заводу дали б дозвіл на вивезення сміття на їх територію. А так, варто зрозуміти логіку людей: чому ми маємо приймати ваше сміття, якщо ваша влада нічого не робить, щоб врегулювати проблему, почавши будівництво заводу.

Ярослав Макітра, політолог:

Сам Садовий допустив безліч помилок із самого початку, як кажуть у народі, «виніс сміття з хати». А після того, як до нього прийшли активісти, він просто загородився поліцією. Насправді проблема зі сміттям є всеукраїнською, і маючи свою фракцію у парламенті, Садовий міг би це вирішити на високому рівні, показавши, що це має вирішувати центральна влада у всіх містах України, а не лише у Львові. Цього зроблено не було і це не робиться й досі, хоч потрібно було підіймати цю тему на всеукраїнський рівень, готувати законодавство до цього. Натомість зараз Садовий робить вкрай дивні з точки зору політики речі, займаючись перевезенням сміття по всій Україні, роблячи з цього якесь шоу, кричачи - а чому ті не прийняли, а що з тими не так?! Така позиція міського голови Львова б’є не лише по його репутації, а й по статусу Львова, як міста, відкритого для туристів: бо проблема у Львові, а інші мають терпіти. Через це позитивний  імідж Садового уже втрачений.

 

Марія Чижевська, «Вголос»