«Вогняні» танці в День Голодомору: Садового попередили з небес

У День, коли мільйони українців вшановують пам'ять жертв Голодоморів в Україні, у Львові спалахує полум’я. І полум’я не поминальних свічок, а пожежа в нічному клубі! Чи можна було запобігти цій трагедії, чи має важелі міська влада та мер обмежити розважальні заходи у траурні дні, чи їм достатньо лише свій патріотизм і побожність демонструвати з телеекранів?– з’ясовував кореспондент «Вголосу».

У ніч на 27 листопада виникла пожежа в розважальному центрі «МІ100» у Львові, з приміщення довелось евакуювати більше 250 людей. Рятувальники винесли вісьмох, та й їх роботі перешкоджали п’яні відвідувачі закладу. У результаті за медичною допомогою звернулося 22 людини, з яких 14 було госпіталізовано, причому двоє в дуже важкому стані. Львів’ян обурила не так сама пожежа чи недотримання заходів безпеки у закладі, як день, коли це відбулося. Адже більш скорботної дати, як День пам’яті жертв Голодоморів, годі придумати.

Здавалося б, до чого тут місто, чи влада? Однак уже не вперше у патріотичному Львові наступають на ті ж самі граблі. Ще в 2011 році ВО «Свобода» вимагала у міського голови Львова Андрія Садового видати розпорядження про обмеження проведення розважальних заходів 26 листопада – у День пам’яті жертв Голодоморів. Відповідне звернення на сесії тоді озвучив депутат «свободівець» Юрій Михальчишин. Він вимагав організувати спільні рейди за участі районних адміністрацій, працівників СЕС та у випадку порушень притягти винних до адміністративної відповідальності. «Практика доводить, що через низький рівень виховання та недотримання норм моралі певних категорій громадян та суб’єктів підприємницької діяльності, зокрема, в закладах громадського харчування, закладах торгівлі, грального та розважального бізнесу відтворюються музичні записи мажорного звучання, проводяться дискотеки та масові застілля з вживанням алкогольних напоїв», – наголошував Михальчишин. Та минуло 5 років і нічого не змінилося. Під час жалобних днів, коли, до прикладу, ховають бійців АТО, продовжує лунати музика, танці, фестивалі.

«Вголос» провів опитування, чи в силах міста було обмежити розважальні заходи в ці скорботні дні? Чи можна було запобігти трагедії, зрештою, хто понесе за це відповідальність?

Громадський активіст Олег Радик:

Будь-які розважальні заходи у цей день мали б бути заборонені – і це навіть не до обговорення. І не лише у місті Львові, а й на рівні держави. Нічого не трапиться, якщо в цей день хтось не подриґає ніжками під веселу музику. Думаю, що так само і церква могла б рекомендувати віруючим одну суботу в рік не брати шлюби, адже це вже фактично переддень посту. Я прогнозую, що Андрій Садовий зараз покліпає очками, візьме березового хреста і заявить, що давно був за те, аби заборонити розважальні заходи в День пам’яті жертв Голодоморів, та йому хтось не давав. Я думаю, що на сесії він отримає прочухана від депутатів і громадськості, але назад вже нічого не повернеш. Мені абсолютно не шкода людей, які там постраждали. Не буду навіть ні перед ким вибачатися, бо це їх гріх, який вони спокутують ще за життя. Я думаю, що на сесії Садовому таки дорікнуть депутати і всі приймуть якесь рекомендаційне рішення  – не робити подібних гулянь. Але це рішення слід було приймати ще 25 років тому.

 

Голова фракції ВО «Свобода» у Львівській міськраді Маркіян Лопачак:

Це чергова наука для всіх. Міський голова разом з виконавчим комітет Львівської міськради  напередодні таких днів мали б давати настанови усім розважальним закладам – не проводити подібних заходів, навіть якщо вони носять рекомендаційний характер. Звичайно прикро, що мер з виконкомом цього не роблять і люди просто нехтують жалобою. Друга проблематика – це власники клубів. Я б порадив їм заглядати в календар і бути свідомим, що у такі скорботні дні – не до розваг.

Міська рада може прийняти рішення рекомендаційного характеру щодо обмеження тих чи інших заходів. І вона має для цього всі засоби. Скажімо, буде річниця Грибовицької трагедії, чи річниця Скнилівської трагедії – міська рада має змогу донести до львів’ян, власників розважальних закладів, ресторанів інформацію, що це траурні дні і слід уникати дискотек, гучної музики, різноманітних гульбанів. Чому міський голова цього не робить? Важко сказати, мабуть, йому просто бракує політичної волі. У нас є приклади, коли бійці приходили на сесію Львівської міськради і вимагали від міського голови прийняти програму вшанування жертв загиблих воїнів АТО і в день їх похоронів оголошувати траур у місті. На жаль, міський голова не бачить в цьому потреби. Можливо, і цієї трагедії вдалося б уникнути, якби міський голова застосував усі наявні йому важелі і унеможливив проведення таких заходів  у жалобні дні. Думаю, що на сесії, 1 грудня, ці питання будуть обговорюватися.

 

Головний військовий капелан Львівської Архиєпархії, отець Степан Сус:

Кожен повинен сам з собою проводити роз’яснювальну роботу. Бо ті, хто були в нічному клубі і ті, які загалом проводять час у розважальних закладах – це мешканці України. Думаю, що вони цілком свідомі, що в країні йде війна і тим паче у день, коли поминають жертв Голодоморів – це особливо скорботний день. Але, на жаль, досвід показує, що ми живемо в країні, де люди існують на різних хвилях і хтось стримує агресію ворога, а хтось створює такі нездорові обставини, які сигналізують одне: не всі люди відчувають, що таке війна і що означає ця жертва, яку заплатили українці за те, щоб ми жили в цій країні і пишалися нею. Найперше, я б говорив про те, що такі події є сигналом до того, що кожен з нас має бути свідомим, в якій ситуації він живе – і не можна про це забувати.

 

Голови міжфракційної депутатської групи з питань учасників АТО у Львівській міській раді  Віталій Свінціцький:

Неодноразово в сесійну залу доводилося приходити бійцям АТО, зокрема вони і Тарас Личко закликали мера Львова затвердити програму вшанування пам'яті загиблих воїнів АТО. День пам’яті жертв Голодоморів – це український день жалоби, відповідно місто мало б проконтролювати і запобігти цій трагедії, не давши розважальним закладам працювати у цей час. Напевно, ця пожежа сталася не випадково, власне, можливе нехтування протипожежною безпекою та скупчення такої кількості відвідувачів призвело до того, що ми маємо сьогодні. Місто має контролювати такі процеси. Інформувати львів’ян про Дні жалоби, контролювати розважальні заходи, фестивалі, концерти. Думаю, нічого б не трапилося, якби львів’яни, замість дискотеки. в цей день пішли до церкви чи на цвинтар. Місто, на жаль, усунулося від такого контролю. Я не чув, щоб у міській раді було управління чи відділ, який би контролював подібні процеси. Ми знаємо, що у нас контролюють все на світі: вивіски, паркінги, рекламу тощо, тільки не порушення днів жалоби. І це не стільки проблема львівської влади, як відсутність моралі у керівників та власників тих закладів, які гоняться за бізнесовою складовою.

 

Боєць АТО, львів’янин Руслан Оруджев:

У час війни на знищення, у день, коли країна поминає мільйони померлих однією з найжахливіших смертей, запалює жалобні лампадки, дехто “зажигає” в клубі під пірошоу…Не може в одній родині бути весілля та поминки в один день! Сьогоднішя війна та Голодомор поняття напряму пов’язані між собою. Вже четверту сотню років московіти намагаються знищити українців черговими репресіями, висилками, розстрілами, війнами, і т.д. Отож, в день спомину нашої найбільшої трагедії тусити в клубі — нице духовне каліцтво. Проте! Духовну та політичну зрілість мала б проявити місцева влада — заборонити на два дні будь-які розважальні заходи. Однак тут жодних фінансових чи політичних дивідендів і вони самоусуваються від подібного. Більше того, пригадуєте як Львів зганьбився два роки тому? В час, коли російські диверсанти збили над Луганським летовищем літак з 49 українськими вояками, мер Львова та псевдо-еліта “тусили” на російському джазовому фестивалі. Тобто російськомовний патріотичний Дніпро складав до купи все, що залишилось від десантників, а наш мер Андрій Іванович у вишиваночці переконував, що «тусня» українська, а музика елітарна і «ви просто не розумієте!». Щось подібне бачимо й нині.

Олена Монтаг, «Вголос»

 

 


ЗА ТЕМОЮ
КОМЕНТАРІ

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Завантаження...
RedTram