Як у шахрая забрати незаслужену премію

Спортсмени, викриті у вживанні допінгу, повертають медалі, але залишаються із щедрою матеріальною винагородою.

В останні роки кількість допінгових скандалів суттєво зросла. Зрештою, це раніше викриття спортсмена у вживанні заборонених препаратів було скандалом. Зараз це одна із спортивних буденних новин. Звісно, в Україні, на щастя, не усе так запущено, як у одного із наших сусідів. Але тим не менш, чимало наших атлетів отримують бан за допінг. До того ж, розплачуються за свої помилки не тільки «герої» останніх Ігор у Ріо, а й ті, хто завойовував медалі і на попередніх Олімпіадах.

Скажімо, зовсім недавно Міжнародний олімпійський комітет (МОК) анулював результати української п'ятиборки Вікторії Терещук після повторного огляду допінг-проб, узятих у спортсменки під час Олімпійських ігор 2008 року в Пекіні. На Іграх-2008 спортсменка завоювала бронзу. В результаті перевірки в аналізах Терещук було виявлено заборонену речовину Туринабол. Тепер 35-річна українка зобов'язана повернути завойовану нагороду.

Справа в тому, що після рішення про збільшення терміну зберігання допінг-проб з восьми до десяти років МОК оголосив про повторну перевірку допінг-проб спортсменів, починаючи з 2008 року. На даний момент відомо, що в межах двох перших хвиль повторних оглядів (всього планується чотири) 1053 взято проб з Олімпіади-2008 та 492 проби з Ігор-2012. За підсумками виявлено 102 позитивні результати.       

Отож, Вікторія Терещук уже більше не призерка Олімпіади. Але подяку від держави, на відмінну від титулу, не відберуть. Принаймні, попередні спроби завершилися провалом. Скажімо, минулого літа стало відомо, що українська важкоатлетка Юлія Калина через допінговий скандал буде позбавлена бронзової медалі Лондона-2012. Та нагорода коштувала державі 55 000 доларів. І коли чиновники попросили Калину повернути нечесно зароблені кошти, спортсменка відповіла, що гроші давно уже витратила. І навіть розповіла на що: частина грошей пішла на покупку автомобіля Kia Sportage (близько 20 000 - 25 000 $ за цінами 2012 року), друга – на покупку будинку для батьків в Маріуполі (Донецька область). І це тільки офіційна державна премія. А були ж іще щедрі заохочення від місцевих органів влади (у кожному місті по-різному. У деяких квартиру видають, в інших – гроші). Крім того, від держави упродовж двох років Калина та її тренер отримували державні стипендії. По ідеї, ці гроші Калина повинна повернути до державної скарбниці. Проте, практичного механізму повернення просто немає.

І тільки ті, хто не встиг отримати бонус, покараний не лише позбавленням медалі. Скажімо, у 2004 році була позбавлена бронзової медалі жіноча четвірка в академічному веслуванні, а у 2008 році срібної олімпійської медалі була позбавлена семиборка Людмила Блонська. Результати допінг-тестів були оголошені ще під час Олімпійських ігор, а тому дівчата просто не встигли на вшанування в Україні і отримати готівку за свої подвиги. Якби викриття сталося на місяць пізніше, гроші б ніхто і не думав повертати.

Зрештою, ця ситуація має і зворотній бік. Нещодавно МОК присудив бронзові медалі українській збірній з легкої атлетики в естафеті 4 по 400 м на Олімпійських іграх 2012 у Лондоні. Це сталося через дискваліфікацію збірної Росії за застосування допінгу. У рік проведення Олімпійських ігор у державному бюджеті закладаються кошти на премії для олімпійців. Тому ця ситуація є прецедентом і отримати заслужену винагороду легкоатлеткам буде непросто.

У деяких країнах уже на повен голос говорять про потребу зміни у правилах преміювання атлетів за перемоги. Мовляв, якщо людина незаконним шляхом завоювала медаль, то усе, що вона заробила, повинна повернути. Зрозуміло, що це складне юридичне питання, і якщо приймати подібний закон, то механізм повернення повинен бути прописаний дуже чітко. Але якщо повернення буде оформлено законодавчо, у багатьох спортсменів зникне стимул завойовувати нагороди нечесним чином. Адже зараз багато хто думає: ну і нехай потім спіймають, зате я вже встигну отримати усі премії.

Олег Немчінов, президент Федерації легкої атлетики міста Севастополь:

«Кожен спортсмен повинен розуміти, що відплата за вживання допінгу є неминучою. Особливо зараз. І цей процес буде лише поглиблюватися. Кожен атлет повинен пам’ятати, що медалі виборюють лише у чесній боротьбі. Наскільки мені відомо, були спроби повернути  призові у наших атлетів, спійманих на вживанні заборонених препаратів. Щоправда, йдеться про організаторів комерційних стартів.

Переконаний, що рано чи пізно Мінспорту прийде до такої практики, коли при отриманні призових спортсмен буде зобов’язаний повернути ці кошти у разі виявлення в його організмі допінгу і анулювання його результатів. Чи є така практика в інших країнах, я не знаю. У Європі, в Америці спортсмени не отримують таких щедрих бонусів за успіх на Олімпіаді, як в Україні. Але там існує хороший механізм надання спонсорської допомоги корпораціями, завдяки чому вони отримують хороші податкові пільги. А при укладанні спонсорських контрактів часто закладають пункт, що у разі виявлення шахрайських дій спортсмена, він повертає кошти або контракт автоматично розривається».      

Олег Петренко, «Вголос»

Теги: допінг

 


ЗА ТЕМОЮ
КОМЕНТАРІ

Завантаження...
RedTram