Який лідер потрібен Україні

Українці, розчарувавшись у діяльності нинішньої політичної верхівки, уже давно говорять про нового націоналістичного лідера, такого, яким свого часу був Степан Бандера, Ярослав Стецько чи Роман Шухевич.

При цьому експерти зазначають, що країною керують одні й ті ж політичні еліти: змінюються лише обличчя, які є при владі. Ці ж еліти не є патріотами України, їхня діяльність нагадує внутрішню окупацію та спрямована лише на власне збагачення.

Так, політолог Олександр Солонько в коментарі «Вголосу» уже наголошував, що Україні насамперед  потрібен такий лідер, який був би патріотично налаштованим та безкомпромісним у боротьбі з агресорами.

«Якби така людина, як Бандера, була президентом України, то в нас не постало б питання двомовності чи проблема квот на радіо, коли депутатів доводилося буквально за горлянку тримати, щоб вони цей закон прийняли. А зараз Нацрада шукає можливості, як можна уникнути цих квот. За Бандери українська мова була б 100% всюди на державному рівні. У Криму не було б такої українофобії, націоналісти б вирішили ці питання. Також я думаю, у нас не голосували б ті, які ходили з портретом Сталіна та закликали війська Путіна в Україну, бо, напевне, було б так, як зробили в Прибалтиці. Очевидно, що опір був би з боку росіян та проросійської спільноти, але ми точно жили би в іншій Україні», - пояснив експерт.

Політичний аналітик Олександр Кочетков уважає, що Україні необхідний такий лідер, якому були б притаманні такі риси, як фанатична віра в Україну та її успіх, непохитні моральні якості, незалежність від грошей олігархів, далекоглядність, масштабність особистості, харизматичність, менеджерські якості вищого рівня, демократичність та інстинкт влади.

«Поки ж наш електорат, немов контужений, бродить між Петром Порошенком, Михайлом Саакашвілі і Надією Савченко, не в силах зрозуміти, що в стратегічному сенсі вони – еквівалентні між собою. Тобто однаково не відповідають ні вимогам часу, ні поточній проблематиці. Натомість за чверть століття в політиці мені довелося перетинатися з безліччю помітних фігур в Україні і навколо. З досвіду, жаданий український лідер нової формації повинен володіти повним набором певних якостей. Саме повним, позаяк відсутність однієї з них не компенсується іншими перевагами», - пише Олександр Кочетков.

Кожна історична епоха потребує й народжує свого лідера. Випадкового провідника, на думку політолога Сергія Андрєєва, не буває, бо він завжди «дітище свого часу», своєрідний «відгук на його запит». Випадковими можуть бути окремі політики, які не заслуговують на звання політичного лідера, хоча нерідко досягають найвищих державних і партійних посад. А чи так це в Україні? Якого лідера хочуть бачити ті люди, які вже стали моральним авторитетом для України? Чи в сучасному політикумі наразі є ідеальний лідер? Про це «Вголос» запитав у першого Генпрокурора України, екс-судді Конституційного суду, народного депутата трьох перших скликань Віктора Шишкіна, дисидента, співзасновника Української Гельсінської групи, автора «Акту про Незалежність України» Левка Лук’яненка та дисидента, правозахисника Степана Хмари.

Якими рисами має бути наділений справжній лідер українського народу, який зможе зробити Україну справді багатою та сильною державою?

Віктор Шишкін: Щоб Україна стала успішною державою, нам насамперед потрібен патріотичний лідер, а ще краще патріотично-націоналістичний керівник. Тут можна провести історичні паралелі, адже об’єднана Литовсько-польська держава звалася Річ Посполита, що в перекладі означає «спільна справа для спільного блага». Якщо спільне благо того, хто йде у владу, перевищує його власні амбіції та його власну кишеню, то ми можемо говорити про те, що така людина принесе користь своїй державі. До речі, раніше державних чиновників уважалися слугами нації. Завжди говорили, що чиновники йдуть служити, а не на роботу, звідти і походить термін «служіння». Якщо служіння народові, а не робота, буде домінантною рисою в характері цієї людини – національного лідера, то це буде лише на користь спільного доброботу, це буде справжній лідер своєї нації, а не черговий казнокрад.

Левко Лук’яненко: Україні потрібен такий лідер, який був би втіленням української ідеї та українського характеру, бо в Україні не може бути лідером той, хто є з іншого народу – іноземець. Потрібно, щоб цей лідер знав, а що ж таке Україна. Насамперед лідером буде той, хто любитиме свою Україну. Він має бути націоналістом та ставити інтереси нації вище за свої особисті інтереси. Така практика є у всьому світі. Колись при підготовці до виборів у 1999 році у Спілці письменників була зустріч із колишнім кадебістом Євгеном Марчуком. Його запитали, як він ставиться до націоналізму, на що той відповів: «А покажіть мені хоч одного президента будь-якої розвиненої країни, який не був би націоналістом». Націоналізм – це добре. Добре, коли лідер ставить інтереси нації вище за особистя. Це і є першою рисою справжнього лідера: він має любити Україну, він має бути за характером – українським управлінцем, а у всіх щоденних справах - націоналістом. А далі вже йдуть такі риси: освіченість, сміливість, харизма, сила та волелюбність.

Степан Хмара: Я б додав, що тут мова має бути не лише про одинокого лідера, а й про групового. Це має бути певна політична група патріотів-однодумців, справжніх державників, які розуміють, що їхнє основне завдання – це державотворення, робота в ім’я Батьківщини, яка передбачає відречення від особистих вигод.

Чи є в Україні такі люди?

Левко Лук’яненко: У нас є такі патріотичні лідери, їх є чимало, але справа в тому, що Україна знаходиться під керівництвом неідейних людей, які дбають про своє власне збагачення, про свої маєтки. Наша теперішня влада, як і 25 років поспіль – це  матеріалісти, які не думають про Україну. Ці люди, замість розбудови своєї держави, займаються її грабунком. І вибори ці люди теж виграють за допомогою грошей, тому прийти на високу посаду лідеру-націоналісту важко.

Віктор Шишкін: В нас є потенційні лідери, які чомусь не при владі. Вони з когорти єдиної націоналістичної партії в Україні. Ці люди не нажили ніяких маєтків, резиденцій, офшорів, коли почалась війна – багато хто з них пішов в окопи на фронт. Чим вам не приклад гідних лідерів?

Тоді чому люди, які можуть стати справжніми лідерами нації, зараз не при владі?

Степан Хмара: На мою думку, саме президент України намагається зберегти усю кримінально-мафіозну, олігархічну систему, яка знищує Україну. Наша країна втрачає свою суб’єктність та стає заручницею зовнішнього управління. А тому, на жаль, сьогодні в Україні при владі не такий лідер, я б сказав, що навпаки – президент України абсолютно не відповідає тим якостям справжнього лідера, які потрібні нашій державі. Для нього свої інтереси є пріоритетними, прибутки для нього важливіші, ніж майбутнє всієї України. Щоб виправити цю ситуацію, потрібна більш активна реакція суспільства, бо ніхто, крім нас самих, не може зберегти цю державу.

Віктор Шишкін: Вся проблема у наших людях: Україна, і навіть патріотична Галичина, обираючи політика, не вміє аналізувати попередній життєвий шлях цієї людини. Візьмемо Порошенка: всі від нього не так давно були в захваті. А я не розумію чому, за які такі заслуги?  Невже нашим українцям важко було проаналізувати, хто є хто? Порошенко був двічі міністром в уряді Азарова та Януковича, він був головою Ради національної безпеки і оборони, він був депутатом, засновником Партії регіонів. Скажіть, що за весь цей час він доброго для людей зробив? Відповідь – нічого. Натомість для себе він зробив багато – він побудував свою імперію «Рошен», має офшори, іспанські вілли. Чому цього під час виборів ніхто не згадав? Чому не відбулася люстрація Порошенка? Наша помилка в тому, що ми обираємо  не лідерів, а невідомо кого, і у цьому є повністю наша вина. Потрібно нарешті навчитися думати, кому ти віддаєш свій голос – і теперішніх проблем більше не виникатиме.

 

Марія Чижевська, «Вголос»

 

 

ЗА ТЕМОЮ

КОМЕНТАРІ 17 +

КОМЕНТУВАТИ

 • Громадянин14 лютого 2017 20:58 Відповісти IP:  130.180.219.--- Новий лідер має бути з язичницьким світоглядом. Як Святослав Хоробрий.
  Який буде знищувати ворогів і поверне давню славу Україні.
  Усі інші типи лідерів - вже були і довели свою нездатність вивести Україну з руїни.
 • альоша13 лютого 2017 21:17 Відповісти IP:  109.86.241.--- Точно знаю - не Порошенко
 • Олена14 лютого 2017 15:32 Відповісти IP:  93.75.91.--- Звідки знаєш? Ти що був поряд багато років , вивчав людину? В Украіні достойний ПРЕЗИДЕНТ10
 • ups13 лютого 2017 18:34 Відповісти IP:  46.203.191.--- потрібна парламентська держава - тоді лідера можна поміняти без цвк
 • Володимир13 лютого 2017 20:44 Відповісти IP:  195.66.219.--- На останніх виборах голосував за Олега Тягнибока, але народ ще не дозрів ! Шкода !
 • Олена14 лютого 2017 15:33 Відповісти IP:  93.75.91.--- Володимир а скільки тобі років? Таке враження що ти з дитсадка
 • reality 14 лютого 2017 18:32 IP:  82.145.220.--- Таке враження що ти з 5-ї колони.
 • Володимир114 лютого 2017 16:11 IP:  194.44.84.--- А я голосував за садового. І думав за нього голосувати на майбутніх президентських виборах. А він взяв та й втопив місто у смітті і в крові еменесників. За вальцмана також голосував. Про цього баригу взагалі мовчу. То я звідки?
 • conclusion 13 лютого 2017 16:26 Відповісти IP:  141.0.13.--- Якщо комусь не подобаються українці, то нехай пересиляється у свою Росію і буде йому там "щастя"...
  Тим більше, що Путін запрошує, бо народжуваність в Росії примається виключно за рахунок мусульман, а російський етнос стрімко зменшується.
  А тут москалям все не так, всім незадоволені, а тримаються України - як вош кожуха.
 • Володимир Путенко13 лютого 2017 22:30 Відповісти IP:  46.63.68.--- Поки на Україні значна частина населення буде така дурна, як, наприклад, "Володимир", "conclusion" і "Fakt" (готовий боротися до останього подиху ... нашого), які тут коментують, нам не допоможе навіть Адольф Віссаріонович Піночет.
 • факт 14 лютого 2017 08:43 Відповісти IP:  141.0.13.--- А тобі Путано, яке діло до українців? апять хочешь все запутати да памочь їм строїть камунізьм!.
 • Читач13 лютого 2017 13:40 Відповісти IP:  178.92.184.--- Більшість українців це продажні селюхи та кріпаки,які за 10центів рідну маму поміняють на голос пройдисвіта,владу чужинцям віддали та рабами їхніми стали і живуть в холоді,голоді та смороді!
 • Олена14 лютого 2017 15:36 Відповісти IP:  93.75.91.--- Да ти що ? Невже так живуть? І ніхто не помічає? Бу га га!
 • Fakt13 лютого 2017 16:55 Відповісти IP:  194.44.30.--- Не тренди!. Окрім тебе та інших жалюгідних істот-совєтікусов, в Україні є люди, які готові за неї боротися до останнього подиху, як би важко не було.
 • Галичанин.13 лютого 2017 15:12 Відповісти IP:  89.105.247.--- Укрпаїну врятують від розпаду і втрати незалежності дві речі, верховенство права і відповідальність перед законом, лідери будуть завжди,і не потрібно так зневажати націю,якщо і є, а цедійсно так частина невігласів, так вони появились в результаті жидівського відбору, введіть смертну кару і ця нечисть щезне протягом доби..
 • Олена14 лютого 2017 15:38 Відповісти IP:  93.75.91.--- Ти правий але у верховенстві права нема місця антисемітам і приматам
 • Олені14 лютого 2017 16:50 IP:  193.219.124.--- Зате є місце рішучим патріотам-законникам, які розмістять всі "крапки над і".

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Завантаження...
RedTram