За що полякам слід каятися перед європейцями

Серія нещодавніх нападів на українців у Польщі та агресивних ультиматумів польських політиків не лише нівелює польсько-українське співробітництво, але й змінює звичну рівновагу сил на наших західних кордонах.

Ультиматум Європі

«Польща накладе вето на потенційний вступ України до Європейського союзу, якщо не будуть вирішені історичні питання та питання прав меншин» - заявив міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський. «Наше послання дуже чітке: з Бандерою до Європи не увійдете. Ми говоримо про це і голосно, і тихо. Ми не повторюватимемо помилок 90-х років, коли були певні проблеми у відносинах з Німеччиною і Литвою. Я маю на увазі, статус польської меншини в цих країнах. Вже маючи такий досвід, ми будемо твердо вимагати від України, щоб всі справи були залагоджені до того, як Київ стоятиме біля воріт Європи з проханням про членство», - сказав польський політик. Ващиковський навів приклад ситуації, що існує у Греції та Македонії. Через незгоду Греції з назвою Македонії остання не може вступити до НАТО і розпочати переговори про членство в ЄС. Така заява не лише образлива для національних почуттів українців, але й є втручанням Польщі у внутрішні справи України. Яке діло полякам до того, хто для українців історичний герой?

Чи всі в ЄС згодні з тим, що для італійців предметом національної гордості є римляни, які, між іншим, розіп'яли Ісуса Христа? Чи всім європейцям подобаються кровожерливі бородаті вікінги в рогатих шоломах, які пролили кров половини мешканців Європи? Сьогодні ці варвари є історичною гордістю датчан і шведів, а на розповідях про їх походи виховують дітей у скандинавських школах.

Може, комусь не подобається Наполеон, яким пишаються французи? Чому Франція з культом Наполеона ввійшла до ЄС, хоча він пройшов війною чи не всю Європу? А, може, комусь не подобаються греки, які жорстоко спалили Трою, примусили скитатися по світу Енея - засновника Риму (того, який був парубок моторний), а сучасна Греція пишаються своїм минулим? Якщо хтось з країн-учасниць Євросоюзу почне заперечувати проти французьких, іспанських чи німецьких історичних героїв або вшанування національної пам'яті – Євросоюз затріщить по швах.

Провокація, закинута польськими шовіністами на міністерських посадах, здатна зруйнувати хитку систему миру та співробітництва в усій Європі, адже кожен народ може закинути іншому столітні історичні образи чи війни. Однак, в жодній європейській країні немає таких шовіністів на міністерських посадах, адже європейці розуміють абсурдність подібних звинувачень. Історія – справа істориків та археологів, вважають європейці, а справа нинішнього покоління – розбудовувати економічну, культурну й освітню співпрацю між країнами.

В той час, як на перше місце в Європі виходять партнерські взаємини між французькими, бельгійськими, німецькими та італійськими технологічними корпораціями, малим та середнім бізнесом, впроваджуються транснаціональні стартапи, у Польщі політики на найвищому рівні скочуються до пригадування столітніх образ. Очевидно, поляки, яких поспішно взяли до Євросоюзу, не спромоглися зрозуміти основний принцип євроспільноти – толерантність та історичне взаємопрощення, забуття давніх образ заради спільного майбутнього.

А судді хто?

Зрештою, а як з польськими національними героями? Безумовно, ніхто в історії не був святим, але не полякам про святих говорити. Один з найвизначніших національних героїв XIX-XX Польщі та творець Другої Речі Посполитої Юзеф Пілсудський свою політичну кар’єру розпочав із грабежу та тероризму - був заарештований царською владою за замах на царя Олександра III й засуджений до заслання в Сибіру.

Після повернення Пілсудський організував бойову школу у Кракові. За рапортами начальника Варшавського охоронного відділення таємної поліції Росії П. Заварзіна, школа польського патріота Пілсудського масово готувала вбивць та грабіжників. Пілсудчики влаштовували терористичні та грабіжницькі акції в Російської імперії, зокрема напад на поштовий потяг біля Бездан, під Вільнюсом,  у 1908 році, під час якого було  захоплено  200  тисяч рублів. У  ньому брав участь  сам  Пілсудський.  Коли ж грабіжник і терорист очолив польську державу, він не відмовився від бандитських методів. Ініційована Ю. Пілсудським польська карна злочинна акція «пацифікація», яка охопила понад 350 українських сіл, відзначалася нелюдською жорстокістю, вбивствами, ґвалтуваннями та катуванням мирного українського населення.

Сама ж польська держава на чолі з Пілсудським у міжвоєнний період (1926-1935 рр.) була авторитарною державою, а Ю. Пілсудський мав диктаторські повноваження. Щодо українців, білорусів, литовців та німців велася системна  політика асиміляції та національної дискримінації: закриття шкіл, цензура в пресі, відмова у праві мати свої вищі навчальні заклади, утиски за національною ознакою щодо кар’єри, гоніння на інтелігенцію.

Між іншим, диктатор Пілсудський мав дуже приязні взаємини з німецьким диктатором Гітлером, з яким уклав у 1934 році миролюбний пакт «Декларацію про невикористання сили між Польщею та Німеччиною». Тобто одним з перших, хто виступав за союз із нацистами і проти застосування сили щодо Гітлера - став Пілсудський. Коли Пілсудський помер, Гітлер відвідав поминальну службу за померлим другом Й. Пілсудським у Берліні. Як бачимо, поляки чомусь не проти входження в Європу з терористом та другом Гітлера, хоча першими мали б за це опускати очі перед європейцями.

Навіщо Європі польські терористи?

То ж що буде, якщо народи ЄС запитають: чому терорист, грабіжник, посібник нацистів, шовіністичний диктатор, винний у репресіях та національній дискримінації, досі вважається національним героєм поляків? Що буде, якщо монархічні країни Європи – Іспанія, Швеція, Бельгія, Норвегія, чи навіть Британія висловлять протест щодо того, що терорист, який скоював замах на монарха (родича багатьох європейських династій), сьогодні шанується як національний герой Польщі? Чому польські вулиці та площі носять ім'я шовініста, а в шкільних підручниках історії прославляють негідників та вбивць?  І чому Польща досі в ЄС? Нехай вийдуть і зайдуть без цього злочинця, або не заходять взагалі. Як можна у сучасній толерантній Європі терпіти  культ національної нетерпимості та насильства?

Та ще й у країні, яка, очевидно, через давні шовіністичні традиції відмовляється приймати та утримувати на своїй території нещасних біженців з Сирії, Сомалі, Афганістану, Ємену, Конго та Лівії? Чому у ЄС лише Франція, Італія та Німеччина повинні за все платити та приймати біженців? Президент Франції Е. Макрон вже нагадував про необхідність санкцій проти Польщі, яка, вочевидь, хоче лише брати від ЄС десятки мільярдів євро допомоги, але не збирається нічого давати взамін європейській спільноті. За 10 років членства в Європейському Союзі Польща отримала більше 101 млрд євро допомоги в межах програм підвищення рівня життя та конкурентоспроможності польської економіки.  Очевидно, що багато польських шовіністів вважають Євросоюз безплатним коритом і заявляють, що не збираються до нього підпускати «українців з Бандерою».

Зміни на західному фронті?

З початком цієї шовіністичної істерії польсько-українське примирення під гаслом «пробачаємо і просимо пробачення» відкинуте поляками в односторонньому порядку. Більше того, Польща стрімко перетворюється з «адвоката України в ЄС» на обвинувача українців у вигаданих історичних злочинах, що дуже схоже на початок масштабної інформаційної війни. У рамках цих процесів пригадується й озвучена російським радикалом Володимиром Жириновським пропозиція Кремля розділити Україну між Росією та Польщею.  

В Польщі давно існувала придавлена побутова українофобія, однак, у зростанні антиукраїнських настроїв в останні роки помітні як всебічне сприяння цьому з боку польської влади, так і яскраво виражений російський слід. Польський шовінізм став для Москви зручним інструментом, який не потребував значних клопотів та фінансування. На хвилі ненависті та антиукраїнської істерії багато поляків не помічають, як самі давно порушили європейські цінності і руйнують спільний європейський дім, заважаючи його зміцненню, розбудові та розширенню.

Проблемою ж українців у цій неоголошеній польській інформаційній війні, як це часто бувало, є надмірна толерантність та миролюбність. Так, як до 2014 року багато наших співвітчизників не хотіли бачити російської інформаційної війни (яка була лише першою підготовчою фазою до введення військ), так сьогодні більшість українців не хоче помічати першої фази польської інформаційної агресії. Ми вже забули, як провідні політики та демократичні журналісти називали маргіналами тих, хто до 2014-го говорив про можливість російської війни. Сьогодні ж, як і російська бронетехніка в Донецьку, нам так само фантастичними видаються польські танки у Львові. Але просто так інформаційні війни ніхто не починає, особливо, якщо врахувати територіальні претензії на Львів, Галичину та Волинь. Тож військово-технічне забезпечення західного військового округу не повинно бути зменшене.

Окремі українські ліберали (можливо, навіть за кілька злотих) готові на догоду полякам відмовитися від Бандери, Шухевича, згодні засудити національно-визвольну боротьбу УПА, а деякі з них навіть опустилися до таврування козацтва та гайдамаків за жорстокість щодо польських поневолювачів. Все це навіть пояснюють прагматичністю європейської перспективи – проклянемо Бандеру – і вже завтра опинимося на заробітках у Польщі, в якій зарплата – цілих 500 доларів.

Проте ми не можемо дозволити сусідам диктувати: якою була наша історія і хто був нашим національним героєм, адже – це основа нашої національної гідності. Тим більше, сусідам, які не мають морального права нас звинувачувати. Очевидно, що після Brexit Євросоюз може пройти певне перезавантаження, своєрідний тест на новий формат ЄС. І в ході цього процесу українцям слід здобути більше гідності, а полякам – навчитися толерантності.

На світлині: Пілсудський з Йозефом Геббельсом

Валерій Майданюк, політолог, спеціально для «Вголосу»

 

ЗА ТЕМОЮ

КОМЕНТАРІ 26 +

КОМЕНТУВАТИ

 • Обережно - Захід НЕТ!12 липня 2017 15:24 Відповісти IP:  95.132.206.--- Поки ми тут "воюємо" з поляками у центрі Львова є ціла редакція сайту Захід Нет, який належить сміттєвому меру Садовому, і на якому українців поливають брудом тими ж самими польськими аргументами!
  Статті які там виходять таврують УПА за "геноцид", закликають українців визнати "злочини" і каятися перед колишніми польськими окупантами, ганьблять козаків і Хмельницького як розбійників та вбивць! Ведеться справжня війна проти самої української нації, і робиться це неприховано за польські злоті.
  Як мер Львова може володіти антиукраїнським сайтом? Чи це спланована частина плану відокремлення Галичини з подальшим приєднанням до Польщі? Мер Львова польський агент? Куди дивиться СБУ?
 • пересічний українець11 липня 2017 23:00 Відповісти IP:  87.65.55.--- Стосовно Польщі: 1) Потрібно виставити їм серйозні зауваження за страту українських гетьманів в Варшаві - гетьмана хорунжого генерального Павлюги і його старшин (1633) та гетьмана полковника Ніжинського Стефана Остряницю з старшинами і їх родинами (1638); 2) Потрібно виставити претензії до окупованої їми території вздовж сьогоднішнього кордону, тобто, поляки мусять повернути нам заґарбані землі.
  Стосовно Московщини: не називайте їх нашими назвами росіянами, Росією; вони є московити і живут вони в Московщині.
 • Алекс11 липня 2017 16:11 Відповісти IP:  146.185.130.--- Може, правий був Симон Петлюра у своєму відомому вислові, що: "Не так страшні московські воші, як українські гниди"?
 • Алекс11 липня 2017 15:12 Відповісти IP:  146.185.130.--- «В «нулевые» была проблема кладбища орлят. Тогда с поляками смогли договориться, найти консенсус. Стороны ушли от конфликта. Это было при Кучме, который проводил более взвешенную политику в вопросах, которые могли создать Украине проблеме за ее пределами», — отметил Золотарев.
  Он также заявил о возможных проблемах с другими государствами, кроме Польши. «Нынешняя власть оказалась заложницей альянса с националистами и вынуждена поддерживать националистический тренд, как бы ей это ни было неприятно, хотя очевидно, что это в будущем приведет к конфликту с другими странами: и с Венгрией, и с Израилем. Думаю, для израильтян это знак, когда к Бабьему Яру ведут проспекты Шухевича и Бандеры», — заявил Золотарев. В целом же, ориентация на националистов осложнит международные отношения Украины.
 • Факт 11 липня 2017 13:20 Відповісти IP:  194.44.30.--- Польща часів диктатури генерала Пілсудського перша використала табори у такому вигляді, які пізніше були застосовані Німеччиною.
  https://uk.wikipedia.org/wiki
 • kresowiak10 липня 2017 21:37 Відповісти IP:  188.146.105.--- У 1939 році українців були громадянами іншої РПЕ і зробив зраду співпрацювати з Радами та німцями саме ви служили в гвардії СС, що ви були винищені в концтаборах 600000 євреїв, 350000 поляків і чехів та інших
 • Дзюник10 липня 2017 18:42 Відповісти IP:  93.178.212.--- Аргументи у Майданюка хороші і сильні,але коли Польща (чи будь яка інша держава) починає говорити такі речі - то вона вже не слухає жодних аргументів...Ми повинні подумати - а чому Польща так змінила риторику відносно України,що ж сталося?..Можливо,Польща відкидає прихід України в Євросоюз з Бандерою бо знає,що незабаром вона сама сюди прийде...на Галичину?..Адже багато політиків пишуть,що назріває черговий переділ світу...надто багато причин для цього...Китайцям тісно,росіянам сумно,німцям незатишно...ну а полякам...Львів для них то все,тут центр їхньої історіі,тут і королі,і битви,і інтриги,і мріі про імперію...А щодо Євросоюзу...то повірте,через кілька років бажання тути попадати просто відпаде...на мою думку...Поїдьте в любу столицю Європи,в любе місто...Рідко в юрбі мигне біле лице...а то все чорнота,чорнота,чорнота...всіх кольорів і відтінків...Так що через десять років вони проситимуться до нас...ми хоча туповаті і недалекі...так хоч європеоїди чистої води...
 • Назар10 липня 2017 16:26 Відповісти IP:  77.123.170.--- А ще в древньому УКРАЇНСЬКОМУ Львові живе журналістка-путінофілка Марія Пиж-Пакош. НАДЗВИЧАЙНО цікаві речі по-українськи й по-польськи про неї в інтернеті можна знайти! Але СБУ вона, як не дивно, не зацікавила... ((
 • Назар10 липня 2017 16:24 Відповісти IP:  77.123.170.--- Якщо Ви думаєте, що українофоби зустрічаються лише на сході, то глибоко помиляєтеся! Варто Вам, прикинувшись поляком, записатись на екскурсію Львовом у виконанні Леслава Пакоша - це львівський екскурсовод, який задовольнить найвибагливішого польського шовініста й україноненависника!
 • Objectivity10 липня 2017 16:08 Відповісти IP:  194.44.30.--- Криза у відносинах із Польщею: мовчимо про добре, кричимо про погане.
  Різноманітні політики з обох боків і намагаються нас розсварити, але реальна ситуація виглядає інакше – Польща була і залишається нашим союзником і партнером; поляки зацікавлені в територіальній цілісності і незалежності України.
  Польща засудила геноцид-голодомор, російську збройну агресію проти України, підтримує Україну на всіх міжнародних рівнях, наполягає на на санкціях проти Росії за її агресію.
  Ситуація в стосунках між двома нашими державами аж ніяк не трагічна (хоча якщо ми не зупинимося у множенні і пригадуванні кривд, то таки взаємно програємо), просто варто звертати погляд і на позитивні речі.
  Українцям треба бути мудрішими в оцінці подій і настроїв у Польщі: видихнути, охолонути, помічати хороше й позитивне, не вестися на грубі провокації.
  Пам’ятаючи, що там, де двоє чубляться – виграє третій. Кремль. - (лауреат літературних премій «Дебют» та «Київські лаври, Андрій Любка)
  http://www.[***]/a/28082560.html
 • Володимир10 липня 2017 16:23 Відповісти IP:  194.44.84.--- На нас плюнули - ми витерлися. І так десять раз. І не лише поляки. Від цього часом Кремль не виграє? Вчіть історію. панове.
 • БОГУН10 липня 2017 15:37 Відповісти IP:  31.43.69.--- НЕТРЕБА В УКРАЇНСЬКОМУ ОЦІ ШУКАТИ СКАВКУ БО У ВАС КОЛОДА СТИРЧИТЬ.
  ВСЕ РАХУЄТЬСЯ, ВСЕ ПОРАХОВАНО І НІЧОГО НЕ ЗАБУДЕТЬСЯ.!
  БО НА ТО ТАКА ВОЛЯ ГОСПОДА!
  ШО ПОСІЄШ ТО ПОЖНЕШ!
  ХІБА НЕ Т А К ?!
 • Lviv11 липня 2017 14:58 Відповісти IP:  91.124.252.--- Богун ,ти диванник. Чому ти тут ,а не на сході . Патріот??????
 • Lviv10 липня 2017 14:30 Відповісти IP:  178.92.184.--- Вже затрахали своїми статтями. Прекрасно відомо ,що є як є .Але на західних теренах в часи Пілсудського ніяких українців не було. Це штучно створене поняття тут проживали русини.
  Які теж навчалися у гімназіях, університеті , з окрема той же Бандера , Шухевич , Коновалець.
  А Бандера покинув Львів у 1934. Вони мали свої ідеї , свої гріхи але це не означає ,що всі так мислили як вони та їх підтримували. ІЦ ми всі мусимо їх сприймати. Зараз для Східної України вони невідомі і не є національними хероями.
  Прошу вже зупинитися та не нав'язуdати своїх хероїв іншим.
  Хай ці люди спочивають з миром.
 • УКРАЇНЕЦЬ-ГАЛИЧАНИН ІВАН ФРАНКО11 липня 2017 17:14 Відповісти IP:  77.123.170.--- Не пора, не пора, не пора
  Москалеви й ляхови служить:
  Довершилась УКРАЇНИ кривда стара,
  Нам пора для УКРАЇНИ жить!
  1880 р.
 • Назар10 липня 2017 16:30 Відповісти IP:  77.123.170.--- Де.біле, про ЗУНР чув? ,,Не пора!" І.Франка читав???
 • Lviv11 липня 2017 15:02 Відповісти IP:  91.124.252.--- Не пора вас ще в дупу шпинати. Але вже скоро . Історик довбаний.
 • Назар11 липня 2017 17:16 IP:  77.123.170.--- ОТ ТРОЛЯКА Й ПОКАЗАЛА ВСЮ СВОЮ СУТНІСТЬ!!
 • Володимир10 липня 2017 15:24 Відповісти IP:  194.44.84.--- То ОУН-УПА русини створили? Протверезій, кацапе)))
 • Lviv11 липня 2017 15:27 Відповісти IP:  91.124.252.--- За переписами у Львові до 40 року жило 65% поляків, 25 євреїв а 20% всі решта в.т.ч. і русини. А далі з сіл пішли в ліси бо хотіли керувати , хотіли влади.
 • Назар11 липня 2017 17:06 IP:  77.123.170.--- Троляко, ти б для початку рахувати навчилося, бо в тебе вийшло 110%! )))))) А цифри - просто висмоктані ... не знаю звідки... До того ж, якби ти був львів,янином, то знав би, що перед війною в Галичині ніяких ЄВРЕЇВ не було... )))))
 • Назар11 липня 2017 16:59 IP:  77.123.170.--- У Львові перед війною жило 50% поляків, 30% жидів, 16% українців (русинів), 4% - всі решта. А ТЕ, ЩО ТИ ПИШЕШ - МАНІПУЛЯЦІЇ!
 • БОГУН10 липня 2017 13:38 Відповісти IP:  31.43.69.--- "КОМЕНДАНТ ПОЛЬЩІ"-ПІЛСУДСКИЙ завербований японською ,австрійською,
  німецькими розвідками і отримував від них великі кошти.
  ЦЕ по його вказівці польські офіцери (БОГАТИРИ) вбивали І палили єврейський квартал
  у ЛЬВОВІ з 23.11.-25.11.1918р.5000 чоловік залишилось без житла.150 жидів було
  замордовано середних них рабин.горіли тори. талмуди. ТАМ були замордовані 220
  українців. ВСЕ пізніше поляками було спущене на "НИЗИ"
  А ТАКА ФІГУРА ,ЯК РОМАН ДМОВСЬКИЙ,ЯКОМУ ПОЛЯКИ ПОСТАВИЛИ ПАМЯТНИК.
  ЖИДІВ В КРАЩОМУ РАЗІ ВИВОЗИТИ.аВСІХ РЕШТА ОПОЛЯЧУВАТИ.ЦЕ ЙОГО ФІЛОСОФІЯ.
  ТІСНО СПІВПРАЦЮВАВ З КАЦАПІЄЮ.
  ЩЕ АНДРЕЙ КАЗАВ,ЩО ПОЛЯКИ ЦЕ ШОВІНІСТИЧНИЙ МІЛІТАРНИЙ НАРІД,ЯКИЙ БУДУЄ СВОЮ
  ДЕРЖАВУ НА ЕКСПЛУАТАЦІЇ ІНШИХ НАРОДІВ І ЧЕРЕЗ НИХ ПОЧНЕТЬСЯ ДРУГА СІТОВА ВІЙНА
 • пан Ковальський10 липня 2017 14:18 Відповісти IP:  109.248.198.--- АТОж, майдануте гидно, що я тобі скажу? ОДНЕ : що ти є сморід, бруд, лайно.
 • Т.Д.10 липня 2017 23:20 Відповісти IP:  159.224.167.--- Ги-ги..,"пан кавальскій". Ган.дон ти кацапський,який навіть зі словником не може правильно перевести українські слова,та користуватись ними.
 • Назар10 липня 2017 16:27 Відповісти IP:  77.123.170.--- УВАГА! Путлєрівський троль!!!

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Завантаження...
RedTram