У ці травневі дні Україна знову згадуватиме події Другої світової війни. Для того, щоб не відтворювати минуле у сьогоденні, не бути носіями радянських міфів і подивитись на події 71-річної давності з українського погляду – пропоную кілька тез на те, що обговорюватиметься у ці дні:

 

{C}         8 чи 9 травня?

8 травня о 22:43 за центральноєвропейським часом (9 травня о 00:43 за московським) було ратифіковано Акт про капітуляцію Німеччини. Радянська пропаганда використала цю різницю у часі і почала святкувати 9 травня для того, щоб відмежуватись від інших держав Антигітлерівської коаліції у питанні внеску кожної у перемогу над нацизмом. Таким чином Сталін намагався піднести свою роль у перемозі над Гітлером.

 

{C}         Чи закінчилась війна для Червоної армії 8 травня?

8 травня Друга світова війна закінчилась у Європі, однак не для інших частин світу. У серпні-вересні 1945 р. тривала радянсько-японська війна, у якій, у складі Червоної армії, брала і значна частина українців. Акт про капітуляцію Японії 2 вересня 1945 року від імені СРСР підписав українець, генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко.

 

{C}         Чи закінчилась війна для українців 2 вересня?

Єдиним військовим формуванням часів Другої світової війни, яке відкрито воювало за незалежність України була Українська Повстанська Армія. Останній бій її бійців проти радянських спецслужб відбувся 14 квітням 1960 р. (Тернопільська обл.)

Останній упівець Ілля Оберишин вийшов з підпілля 3 грудня 1991р.

 

{C}  Чому українці воювали за Німеччину і як нам до цього ставитись?

Українці не були винятком у питанні боротьби на стороні Третього Рейху проти Радянського Союзу – маленька Латвія мала 2 дивізії, 4 – угорці, 3 – голландці, по одній – естонці, хорвати, білоруси, французи, іспанці. В російській армії Власова воювало 200 тис, у Дивізії «Галичина» – 20 тис. Були різні причини формування цих дивізій, одна із них – не бажання «жить при товарище Сталине». В українському випадку цього досвіду було більш ніж достатньо.

Варто зазначити, що і ані Нюрнберзький процес 1945-46 рр, ані Канадська державна комісія Дешена 1985-86 рр., яка безпосередньо займалась справою Дивізії «Галичина» – не виявили жодної причетності дивізійників до вбивства мирного населення.

Як нам ставитись до дивізійників? Як до українців, які так само, як і українців у складі Червоної армії, опинились у рамках долі, бо не маючи своєї держави, за різними обставинами – воювали за інші.

 

{C}         Росія перемогла б Німеччину без України?

В Червоній армії за весь період війни воювало близько 35 млн солдат, з них – 6-7 млн українців; 120 тис українців воювало у складі армії Польща 1939-41 рр., в УПА за різними підрахунками – більше 100 тис, армія США – 80 тис, британські війська – 80 тис, французькі – 6 тис.

Втрати Китаю у Другій світовій – 15 млн людей, Росії – 14 млн, України – 8-10 млн, Польщі – 6 млн, Югославії – 1,1 млн, Франції – 550 тис, Великої Британії – 450 тис, США – 420 тис.

 

{C}         Чи святкувати нам 9 травня?

Хіба як день, коли міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман у 1950 р. запропонував тези («Декларація Шумана»), які згодом лягли в основу обєднаної Європи. В цей день європейці святкують День Європи (затверджено Європейським Союзом у 1985 р).

Тих, хто загинув у Другій світовій – згадаймо 8 травня. 9 травня 1945 р. – це день перемоги одного окупанта над іншим. А те, до чого призводить культивування цього свята – ми вже маємо на прикладі Криму та східних областей, коли російським військам вистачило всього-на-всього одягнути георгіївські стрічки і всі перенеслись у 1941 р.