Волею випадку мені вдалося побувати на такому заході, який стосувався об`єднання громад у Бродівському районі. Враження залишилися гнітючі.

Оптимістичним голосом перший заступник голови ОДА розповідає про перспективи об`єднання громад в районі, після чого надає слово керівникові Офісу реформ та голові Бродівської РДА. Чиновники ледь не на пальцях розказують про реформи. На їхній погляд об’єднаних громад в районі має бути лише п`ять. Після держслужбовців мали би навперебій виступати голови місцевих рад.

Охочих небагато. Виглядає так, що більшість із них залякані. Кожне зайве вимовлене слово може коштувати громаді певної субвенції з обласного бюджету. Втім, на задніх стільцях голови тихенько обурюються і шепочуться. Поки відкрито зголошується один голова, який викладає план об`єднання своєї громади. 

Після нього намагаюся виступити як представник громадськості та експертного середовища. Роблю зауваження, що інформаційних матеріалів на нараду не підготовлено та й ніде немає інформації про цей захід. Та й чому він називається нарадою під керівництвом першого заступника голови облдержадміністрації, якщо Закон України гласить про добровільне об`єднання громад. Потім критикую сам процес децентралізації.

 Адже облдержадміністрація насправді не володіє місцевою проблематикою. Ще у січні 2016 року зареєстрований проект рішення депутата обласної ради Олега Панькевича щодо формування консолідованого бюджету області. Пригадуєте, як гостро стояла та й і стоїть проблема наповнення місцевих бюджетів та фінансування галузей охорони здоров`я, культури та освіти в районах. Без винятку на кожній сесії обласної ради порушуються ці питання. Проект рішення про консолідований бюджет, не зважаючи на протест ініціатора рішення, трансформується у питання виконання бюджету області за 2015 рік. Депутатська більшість під тиском ОДА помпезно ухвалює Стратегію області, хоча остання як вирішувати проблеми соціально-економічного розвитку територій не знає. Фінансовий ресурс по території розподіляється вкрай нерівномірно, дуже часто за політичними ознаками. Конкурс на кошти від ДФРР показує, що адміністрація не хоче впливати на процеси територіального розвитку, при цьому губиться істинне значення децентралізації – спроможність громад. 

Тому пропоную на розгляд присутніх тезу до обговорення, що об`єднання громад повинно відбуватися лише тоді, коли проблеми місцевого значення будуть розв`язані виконавчою владою, що схоже за принципом передачі об’єктів ЖКГ з балансу на баланс – після капітального ремонту.

На мій виступ перший заступник голови ОДА говорить, аби я «свою думку залишив при собі». І починає далі хизуватися своїм інтелектом перед головами сільрад. «Хто з Вас знає, що таке лапароскопічна 3-d стійка?», – звертається він до присутніх, коли говорить про запровадження госпітальних округів в районі. 

Деякі сміливі сільські голови все ж долучаються до дискусії і говорять про те, що для реальної спроможності громад необхідно повернути податок на доходи фізичних осіб. Оскільки акцизний податок доступний не усім сільрадам.

 Експерт, що реалізовував проекти USAID, Ярослав Панас зазначає, що на нараді постійно лунає теза про перспективність, але чи є насправді перспектива в територіальних громад. «Скільки би ми не об’єднували дефіцитних бюджетів, профіцитний бюджет ми не отримаємо!», – зазначає він.

На завершення присутні очільники органів місцевого самоврядування все ж боязко, але висловлюють свої побажання щодо їхнього варіанту об`єднання громади.І тут вершиною некоректності модератора наради стає доручення головам територіальних громад розробити свої варіанти Перспективного плану об`єднання, але які би стосувалися всього району.

P.S. Після наради підходжу до голови однієї із сільрад, аби обговорити захід. Проте той поспішає на автобус. Виявляється, більшість голів адміністрація підвезла «школяриком». Нічого не нагадує?