Профанація Львівської ОДА у питанні працевлаштування учасників АТО

Заступник голови ГО «Громада та ініціатива»
Нещодавно ГО «Громада та ініціатива» отримала відповідь Львівської ОДА стосовно зініційованої громадськими організаціями програми підтримки підприємницьких ініціатив демобілізованих та звільнених військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції. Нижче коментар голови ГО "Громада та ініціатива" Віталія Піддубчака.

"Висновок невтішний: облдержадміністрація не бажає працювати на вирішення проблем демобілізованих військовослужбовців. Чиновникам набагато комфортніше обмежуватися відписками та пишатися мізерними результатами.

Так ось, у листі йдеться, що демобілізовані військовослужбовці, які бажають відкрити власну справу, мають можливість брати участь у чинній Програмі підвищення конкурентоспроможності Львівської області, а також скористатися послугами Львівського обласного центру зайнятості.

Така пропозиція Львівської ОДА не витримує критики. Тепер пояснимо детальніше .

Щодо Програми конкурентноспроможності.

На наш погляд, механізм, який запропонований у зазначеній програмі, а саме – часткового компенсування відсотків за кредитами, наданими комерційними фінансовими установами, є малоефективним для реалізації.

По перше – приватні фінансові установи не надають кредитів під організацію стартапів. По друге – кредити, що надаються приватними фінансовими установами, є дуже дорогими, а це не сприяє рентабельності бізнес-проекту. По третє – зазначений механізм не передбачає повернення витрачених коштів до обласного бюджету. Яскравим підтвердженням малоефективності реалізації зазначеного механізму є провал у 2016 році Програми підвищення конкурентоспроможності Львівської області в частині кредитування малого бізнесу.

Також, відповідно до програми підвищення конкурентоспроможності Львівської області кредити надаються суб’єктам малого бізнесу лише у межах кількох видів діяльності (обробка деревини, виробництво меблів, матрасів та харчових продуктів), що звужує можливості для обрання галузі діяльності бізнес-суб’єктами.

Щодо обласного центру зайнятості.

І справді, центри зайнятості надають можливість отримати одноразово допомогу з безробіття для відкриття власної справи. За 11 місяців 2016 року таким чином було надано допомогу 55 колишнім військовослужбовцям.

Але це теж не вирішує проблем стимулювання підприємницьких ініціатив учасників АТО. По-перше, така допомога надається лише у разі, коли безробітні не можуть бути працевлаштовані за сприяння центру зайнятості протягом місяця у зв`язку з відсутністю на ринку праці відповідної роботи. По-друге, зазначений обсяг допомоги дозволяє розраховувати лише на відкриття невеличкого бізнесу (стартапу). За нашими підрахунками, середньостатистичний учасник АТО зі стажем попередньої роботи 4-5 років зможе отримати лише 45-50 тисяч гривень.

Щодо Програма підтримки підприємницьких ініціатив учасників АТО.

Розробники програми запропонували кардинально інший механізм реалізації бізнес-ініціатив. Передбачається надання пільгового кредиту з відсотковою ставкою 5 % на реалізацію підприємницьких ідей, що були оформленні в бізнес-плані.

Сума пільгового кредиту для однієї конкурсної пропозиції не повинна перевищувати 200 тис. грн. Обов'язковою умовою участи в програмі є наявність власного фінансового ресурсу позичальника в розмірі не менше 20 відсотків від суми кредиту. Фінансування заходів програми здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету, а також з інших джерел, в тому числі через залучення міжнародної технічної допомоги.

На наш погляд, зазначений механізм, по перше – дає можливість взяти участь в програмі стартапам (для демобілізованих військовослужбовців це вкрай важливо, оскільки майже усі вони і є стартаперами). По друге – дешевизна кредиту забезпечить високу рентабельність бізнес-проекту. По третє – витрачені кошти в рамках програми будуть поступово повертатись в обласний бюджет. По-четверте, надання пільгового кредиту військовослужбовцям в рамках запропонованої нами програми не заперечує можливість додаткового отримання від центру зайнятості допомоги з безробіття на відкриття власної справи. По-п`яте, підприємницькі ініціативи учасників АТО не будуть обмежуватися жодними видами діяльності.

Акумульована сума - приблизно 250 тисяч гривень надасть новоспеченому підприємцю непогану фінансову подушку та можливість здійснювати виробництво.

Вважаємо, що механізм пільгового кредитування можна застосувати і до інших подібних обласних програм, зокрема до реалізації програми підвищення конкурентоспроможності Львівської області.

Нагадаємо, що Програму підтримки підприємницьких ініціатив демобілізованих та звільнених військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції, напрацювали ряд громадських організацій: ГО "Тренд", ГО "Громада та ініціатива", ГО "Яворина". Депутатську ініціативу щодо затвердження програми на сесії обласної ради зареєстрував голова депутатської групи "Міжфракційне обєднання бійців АТО у Львівській обласній раді" Михайло Нискогуз".

 

 


КОМЕНТАРІ

Завантаження...
RedTram