Українці у світі

Заслужений вчитель України, засновник групи аналітиків "Галицький аналітичний центр"

Ще з сивої давнини українці займали значне місце в історії інших країн. Одночасно своїм героїзмом, талантом і працею вони примножували честь своїй Батьківщині.

Правитель Риму Одоакр (Отко) точно походив із русинських земель. Б. Хмельницький, в одному із  своїх послань згадав про нашого героя і апелював до своїх козаків брати приклад з його подвигів. В 493 р. він загинів від рук Теодоріха. На жаль, історія 4-8 віків ще слабо вивчена і чомусь активно замовчується, бо ще несе на собі більшовику заборону. Вже у цих віках слов’яни почали займати гідне місце в історії.

За часів Київської Русі та Галицько - Волинської держави десятки українських принців та принцес одружувалися та виходили заміж за багатьох синів і дочок тодішніх володарів країн Європи та Азії.

Доброніга Володимирівна, Анна Ярославівна, принцеса Едігна, залишили помітний слід у нашій та зарубіжній історії. Десятки українських принцес стали дружинами польських, угорських, чеських,візантійських, французьких, шотландських, шведських та німецьких принців та королів. Були вони дружинами половецьких і грузинських владарів. Святою була проголошена принцеса Едігна, дочка Анни Ярославівни і онука Ярослава Мудрого. Вона не погодилася вийти заміж за нелюба і втекла з Франції, намагаючись дійти  до вимріяної Русі, але дійшла лише до Баварії і там залишилася, щоб вести праведне життя і допомагати нужденним. Там її і оголошено святою.

Мамою чотирьох шотландських королів була Маргарита Шотландська, що була дочкою Агати, а та дочкою чи сестрою Ярослава Мудрого. Теж вела праведне життя(русинка ж !) і Папа Римський Інокентій ІУ прилучив її до лику святих.

Як і Ярослава Мудрого, короля Данила теж можна назвати» «тестем всієї Європи», бо всі його сини і дочки  були одружені на чужинцях королівської крові

В Рогатині стоїть величний пам’ятник Насті Лісовській чи Роксолані. Саме під цим іменем вона відома в середньовічній Європі. Хроніки цього періоду підкреслюють значний вплив султани Роксолани, чи Хассекі, чи Хуррем на грізного султана Сулеймана Грізного.

Земляк великого гетьмана Петра Конашевича Сагайдачного-Юрій Кульчицький своїм подвигом, в часі облоги турками Відня,допоміг своєю сміливістю врятувати Європу.  А ще познайомив ту ж Європу з кавою. То ж недаремно, у Львові  Ю. Кульчицький увіковічений у бронзі, поряд з мішком кави. Є погруддя героя і на одному з будинків австрійської столиці. А ще уславив Європу та рідну Галичину Юрій Дрогобич - Котермак. Відомий середньовічний вчений, ректор першого в Європі університету, професор Краківського університету. Був він і учителем славнозвісного вченого-астронома Ніколая Коперника і…парохом у Зимній Воді, що біля Львова. Ю.Дрогобич є автором знаменитої праці »Прогностична оцінка 1483року».

Де тільки не добиралися українці? В Латинській Америці, на початку 17ст., у голландській армії воювали козаки - брати Арцишевські. Один з них став генералом і командував армією та брав участь у заснуванні міста Ріу-де-Жанейро. А вже пізніше Іван Минута став полковником армії С. Болівара і ще один українець шляхтич Михайло Скибицький став інженер –полковником. Певний час жив у Львові, але пізніше був заарештований поляками і виданий Москві, де і загинув у тамтешній тюрмі.

Польовим маршалом Франції, генералом, командувачем французькою армією став щирий український патріот, син гетьмана на вигнанні Пилипа Орлика-Григір Орлик. Перебуваючи в еміграції, він довгі роки допомагав батькові боротися проти московських окупантів. В даному із боїв маршал Орлик був смертельно поранений і вмирав в будинку німецького поета Гете. За заслуги перед Францією та королем дістав титул графа і був нагороджений найвищими французькими нагородами.

Відважно бився в американській армії бригадний генерал Іван Турчин(Турчинов). Звання генерала йому присвоїв президент А. Лінкольн, з яким дружив І. Турчин. У США його іменем названо парк в Тенессі.

Уже в двадцятому столітті ще один українець – Іван Даценко, Герой Радянського Союзу, бойовій пілот, що двічі втікав з німецького полону і з радянського ГУЛАГу, а опинившись у США, став вождем ірокезів. До речі І. Даценка, як пілота, німці збили у небі над Львовом. Про його життєвий подвиг кінорежисер Михайло Іллієнко зняв художній фільм.

 В 1772р. Галичина була захоплена Австрією. І тут,  на військовій службі у Габсбургів, десятки українців дослужилися до високих постів. Головним лікарем всього австрійського флоту  став українець Ярослав Окуневський- Кавалер Лицарського Хреста . І ще один українець- галичанин Марцель Лаврівський дослужився до найвищого військового звання імперії Габсбургів-фельдмаршала Він походив з відомої  галицької родини, які були композиторами і співаками в Україні та в еміграції. Зокрема, близьким родичем фельдмаршала був Зенон Лаврівський- композитор,  диригент і керівник дивізійного хору «Бурлака».

 

 

Родина, з якої походив Маркіян Шашкевич, теж дала кількох військовиків і з них – генерала австрійської армії.

Двадцяте століття стало для українців ще однією спробою здобути незалежність. На жаль, ця спроба закінчилася трагічно. Національно-визвольні змагання зазнали невдачі і українські держави були знищені окупантами,а територія була загарбана більшовиками, Польщею, Румунією, Чехословаччиною, Угорщиною та фашистською Німеччиною. Для українців почався Великий Ісход. І мільйони їх  покинули Батьківщину.

Молода українка з Волині стає принцесою, а потім королевою  Сіаму. Закарпатець Іриней Фендь спочатку став американським генералом, а потім, одружившись з китайкою, переїхав на її історичну Батьківщину. В гомінданівському Китаї І.Фендь  під іменем Фен Юсянь став першим генералом, маршалом і врешті міністром оборони Китаю. На жаль, його життя трагічно обірвалося і є думка, що не без допомоги більшовиків.

Світової слави, як вчений, зажив професор Іван Полюй.  Саме він відкрив першим рентгенівські промені, винайдення яких приписали Рентгену. Крім того, І. Полюй був ректором Вільного українського університету. Він ще й, разом з П. Кулішем ,здійснив переклад Біблії на українську мову. Вчений отримав найвищі нагороди від австрійського уряду. Його син-Ганс Полюй (мати-німкеня), герой УГА, уже воюючи на боці Німеччини, отримав найвищу нагороду ІІІ Рейху-Залізний Хрест і заодно врятував десятки євреїв від загибелі.

Родина Шептицьких, що була напів українською, дала Польщі відомого генерала і героя цієї країни - Станіслава Шептицького. На жаль, він стояв на шовіністичних позиціях і  ніколи не робив спроби стати на захист української Галичини. Недавно поляки організували широкі заходи по вшануванню його пам’яті за заслуги перед Річчю Посполитою.

Генерал українського роду Павло Шандрук героїчно обороняв  зі своїм з’єднанням столицю Польщі –Варшаву і був нагороджений найвищим польським військовим орденом Віртутті Мілітарі, а вже в кінці війни генерал очолив Українську Національну Армію, до якої увійшла і Дивізія «Галичина».

Ще один українець-Роберт Олійник, ас Люфтваффе, отримав найвищі нагороди за збитих ним 48 літаків.

Американці українського походження Пітер Дмитрук, Ніколас Орешко,  Ніколас Міньо за мужність, проявлену в боях з фашистами, отримали всі найвищі нагороди США, а Михайло Опаренко воював у складі 216 бомбардувальної ескадрильї Війська Польського, потім бився за Францію, а далі була Англія і за мужність пілот-українець був нагороджений найвищими орденами всіх цих країн.

Роман (Рамон) Гнатишин зайняв найвищий пост в Канаді, ставши Генерал-Губернатором цієї високорозвинутої країни. Взагалі у США, Канаді, Бразилії, Аргентині та в далекій Австралії багато українців стали сенаторами, конгресменами, генералами,  вченими та єпископами багатьох конфесій. Генерал – лейтенант Микола Кравців, провідний військовий спеціаліст, відзначився в боях у В’єтнамі, командував багатьма підрозділами і з’єднаннями армії США. Нагадаймо, що генерал Кравців є сином письменника і великого українського патріота - Богдана Кравціва.

Вся Америка, Канада, країни Європи і …Україна заслуховувалася піснями у виконанні українки-Квітки Цісик. На жаль, передчасна смерть обірвала її успішну мистецьку кар’єру. Митці,  художники, скульптори - Орест Слупчинський, Едвард Козак, Михайло Черешньовський, Іванна Мащак та інші

стали репрезентантами України у світі. Десятки  поетів та письменників стали широко відомими в діаспорі. Це:Євген Маланюк, Улас Самчук, Богдан Бора,   Микола Верес, Віра Вовк, Богдан Кравців. Оксана Лятуринська, Василь Барка, Леонід Полтава, Остап Грицай та інші.

Прем’єр- міністром Франції в уряді президента Міттерана був українець П’єр Береговуа(Береговий) у 1992-1993рр. Дуже любив свою Хмельниччину. На жаль, при невияснених обставинах, покінчив життя самогубством.

Багато українців у діаспорі стали видатними вченими: Олекса Горбач, Юрій Шевельов, Володимир Кубійович, Василь Лончина, Марія Пшеп’юрська,  Орест Субтельний та багато  інших. На жаль, у малій статті неможливо назвати всіх видатних українців у світі. Маємо знати їх і гордитися їхніми заслугами.
 

 

 


КОМЕНТАРІ

Загрузка...

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Завантаження...
RedTram
http://joxi.ru/82Q4PW8IjpQ3Lm