За крок до конфронтації.

Заслужений вчитель України, засновник групи аналітиків "Галицький аналітичний центр"
                               За крок до конфронтації

 

Отже сталося: польський сейм одноголосно проголосував визнати події на Волині 1943р. геноцидом поляків, який вчинили українські націоналісти. Цей недружній акт польських парламентаріїв, в часі посилення московської агресії проти України, насправді означає підтримку Путіна щодо нашої держави і посилить пропагандистський шабаш у Москві проти українців. Це рішення немає ніякої юридичної сили, бо незалежної України тоді не було, але це рішення засвідчуєте, що українці мусять опиратися на власні сили і сподіватися на щирі взаємини у зовнішній політиці з Польщею, на жаль уже не доведеться.

Польський сейм не врахував того, що практично кожний український президент закликав до спільного порозуміння, а нинішній президент України став на коліно перед пам’ятником жертвам волинської трагедії. Не допомогло! Рішення прийнято! Московська експансія в Україну одурманила уми  польських високих представників влади і за цим рішенням проглядається імперіалістичне марення поляків щодо Галичини і Волині, а насамперед, щодо Львова, який ,можливо , зможе повернутися в лоно Речі Посполитої. Ні представники вищої польської влади, ні прості польські обивателі ще не звільнилися від думок, що Україна є незалежною державою і світ нині інший,  ніж у 1919р. коли  польські загарбники вторглися на територію новопроголошеної ЗУНР і силою задушили молоду державу галицьких українців.

Я не буду описувати волинських подій літа 1943р. Про це ми писали десятки разів, зрештою написано десятки книг, сотні статтей, сказано у сотнях виступів вчених, краєзнавців та державних діячів про причини волинської трагедії. Здавалося б, і були перші кроки назустріч і примирення, але виявилося, що все це була дипломатично-показова бутафорія. Сумнозвісні події на Волині поляки визнають тільки однобоко: винуваті українці,  а  ОУН та УПА є злочинними організаціями, що вбивали поляків, тобто йде абсолютне повторення того, що лунає з поза стін Кремля. І абсолютно нічого про те, що всі польські тогочасні організації причетні до масового вбивства українців у 30-40рр. ХХ ст. Армія Крайова і її вояки - національні герої Польщі; УПА- бандити і сокирники, якісь марсіяни, що ні з того почали вбивати поляків. Але, як відомо, без стратегічних і тактичних причин боротьби не буває. АК і УПА боролися за відродження своїх незалежних держав, але УПА висувала гасло незалежної України на її етнічних територіях, а АК висувала стратегічний лозунг відродження РП «від можа і до можа»., включаючи до її складу українські, білоруські та литовські етнічні землі. УПА боролася проти фашистів, більшовицьких партизанів і польських збройних формувань тільки на власній території і аж ніяк на етнічній польській.

 території і це має принципове значення. Може фашисти, більшовики чи  АК, БХ, АЛ  мали у своїх програмах незалежність України? Ніхто! Всі вони вкупі поборювали саму ідею незалежності України. І польські фольксдойчі разом з фашистами воювали проти УПА,  АК часто з радянськими партизанами, не кажучи про АЛ, спільно поборювали УПА. Може не так, не шановні мною парламентарії. І ще. Чому від 1919 і по 1939рр. в українців зродилася ненависть до поляків, що проживали на українських землях? Як так могло статися , що за 20 років протистояння набрало таких гострих форм? Ніхто, і в тому числі поляки, не простягнули нам руку, щоб вибороти власну державу. І так було на протязі багатьох років і століть. Пригадаймо, як видатний польський композитор і глава польської делегації  та міністр закордонних справ Польщі  І. Падеревський грав на скрипці перед Радою Амбасадорів, обманював впливових членів делегацій, щоб здобути Східну Галичину та Західну Волинь. Йому це вдалося! Ніхто не врахував того, яку ціну заплатили галичани, щоб здобути собі незалежність. Як політик- він був наш ворог, хоч нині у Львові недолугі  львів’яни чи не щороку, очевидно що за польські гроші, помпезно відзначають пам’ять композитора. Ми теж мали славного композитора і диригента ще й до того священика - Остапа Нижанківського, якого у травні 1919р. розстріляли поляки.

Поцікавмося змістом документів, які нині є доступними для кожного дослідника, і в тому числі тими, що нині зберігаються у  ДАЛО,  Ще  до 1943р. на українських землях Закерзоння, польське підпілля масово вбивало українців. Тобто поляки створили важку і безвихідну ситуацію на ЗУЗ, і в тому числі і на Волині. Дрібненьку політику повели польські парламентарії, не бачачи загрози з боку Росії. В нашій спільній історії вже був такий період, коли польський парламент  провалив у 1658р., укладену гетьманом Виговським і польським королем Гадяцьку угоду. Москва тоді щасливо потирала руки і готувала стрибок на Правобережну Україну, щоб через якихось сто років повністю знищити Польщу. Путін, панове парламентарії, у вас прощення просити не буде, хоч Росія,  лише у ХХ ст. знищила понад 1 млн. поляків. Не попросив прощення за Катинь-1 і не попросить за Катинь-2. Не заперечуємо, що поляки понесли великі втрати від рук українців в протистоянні кін.30-поч.- 40-их років ХХ ст., але ви не попросили пробачення за с. Сагринь, де поляки вирізали 850 українців, за  с. Павликому, де поляки вбили 365 українців, де поділися села та їх жителі: Піскоровичі, Верховина, Бахів, Бересть, Малковичі, Завадка Морохівська, Ласків, Гораєць, Ліски, Терка, Шиховичі, Березка. Тільки на Грубешівщині зруйновано 52 села і вбито 4 тисячі українців. Чомусь цієї трагедії польський сейм не обговорював.

…Путін купив правих в Європі і зробив їх своїми союзниками проти демократії та проти України. Тепер він отримав в союзники і недалеких ,за політичним світоглядом, польських парламентаріїв. При тій ситуації, ми українці мусимо розраховувати на власні сили і попередити польських шовіністів, та так званих кресов’яків, щоб не гострили зуби на Галичину і Львів, бо по зубах можна і дістати і щоб потім довго не згадували Наливайка, Жмайла, Павлюка, Острянина, Хмельницького, Дорошенка чи Залізняка з Гонтою. Задумайтеся, панове.

 


КОМЕНТАРІ

Завантаження...
RedTram