Чат з Орестом Шейкою

Орест Шейка - голова постійної комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, духовного відродження та ЗМІ Львівської обласної ради

Андрій ВолошинПане Оресте, коли громаді Львова буде повернено український Народний дім? Що Ви для цього робите?

Питання Народних домів стосується області в цілому. На сьогодні нагальною для вирішення є проблема їх функціонування, оскільки багато з них перебувають в аварійному стані. У зимовий період постає питання, як їх опалити. Що стосується Львова — тут має бути чітка позиція громади. І ми маємо чітко знати, що у Народному домі буде відбуватися. Так само, як і з кінотеатром «Львів», який перебуває у комунальній власності ЛОР — ми маємо чітко визначитись, що там має бути.

МаксимДоброго дня п.Оресте ! Коротеньке питання по суті : будучи директором власного видавництва Ви "не перетягуєте ковдру" на свій бік, коли ідеться про книговидання ?

ПатріотЯким чином буде формуватися програма підтримки вітчизняного книговидання? Хто буде здійснювати відбір пропозицій? Чи буде залучена до відбору пропозицій громадська експертна рада? Чи буде програма реалізовуватись методом державних закупівель? Яким чином будуть визначатися пріоритети закупівель?

Справа в тому, що, займаючись 20 років видавничою і поліграфічною діяльністю, я для себе був певний, що добре видавництво може триматися на ногах і робити якісну продукцію. Ми ніколи не орієнтувалися на серйозні замовлення від обласної ради. Коли зараз я переглянув нашу програму підтримки книговидань, в мене виникло одне питання: якої якості ці видання. От, ми хотіли відправити в Москву в бібліотеки книги. Коли мені принесли книги, схвалені облрадою за останній рік, то я зрозумів, що наша пропозиція буде занадто примітивна. У Львові є Форум видавців, це є форум, який є одним з найкращих подій в культурно-мистецькому житті Львова, і якщо б ми вибрали 20 книг, які взяли нагороди на Форумів видавців, то зрозуміли б, що вони були варті того, щоб бути презентовані в найкращих світових бібліотеках. Два мистецькі альбоми видавництва «Гердан» отримали найвищі нагороди Форуму за останні роки. Тому я знаю, що таке добре видання. Експертну раду чи журі, які будуть визначати книги, які можуть бути підтримані, буде кардинально поміняно. Ми повинні підтримати не ті книги, за які просять підтримати, бо їх ніхто не купує, а ті українські, львівські видання, які дійсно досягли доброго рівня і варті того, щоб бути в бібліотеках Львівщини і презентувати Львівщину. В нас планується широка програма співпраці з Форумом видавців у Львові. Зокрема у рамках проголошеного Року Маркіяна Шашкевича, і ми будемо використовувати те краще, що має львівську адресу.

ігорПане Оресте, на початку лютого Ви заявили про намір винести на розгляд сесії ЛОР питання збереження культурно-історичної спадщини. Як просувається втілення Вашого наміру?

Щодо цього питання скажу, що наша позиція є дуже чіткою, максимально професійною і вона буде втілена. Ще в грудні, з початком діяльності Львівської облради, ми звертались в управління охорони культурної спадщини зі спробою будувати спільні кроки у цій ділянці. Однак, зустрілись з бюрократичними відмовками та відписками. Але, за цей час завдяки ЗМІ, було активно піднесене питання забудови на вул. Федорова 23-28. Нами була створена робоча група експертів під керівництвом професора Бевза, яка дала висновки з цього питання, які ви можете побачити на сайті ЛОР. В п'ятницю в Києві в Мінкультури відбулось засідання науково-методичної ради. Проект готелю, який зараз будується на Федорова, був одноголосно відхилений Радою і усім було запропоновано повернутись у правове поле щодо охорони історичної спадщини. Ці проблеми не мають лише одного боку. В мене була дискусія з моїм колегою декілька місяців назад, який говорив, що археологи задля знаходження «декількох черепків» готові зупинити весь процес будівництва. Але повернемось до ситуації на Федорова-Сербській. Саме археологи представили управлінню охорони культурної спадщини залишки системи водовідведення, які збереглися з минулих століть. Але на це навіть не звернули увагу. Сьогодні стало гостро питання, щоб пам’ятки архітектури - будинки на Сербській 3,5,7, в аварійному стані і можуть завалитись в будь-який момент. Підкопані фундаменти на Сербській,3 заповнені водою на глибину 1,5-2 метри. Це додаткове підтвердження того, що нефаховий підхід до будівництва порушив систему водовідведення і підземні води здатні зруйнувати цілу частину середньовічного кварталу. На жаль, на все це дали дозволи - і управління охорони історичної спадщини, і ЛМР. І це питання про які зазначалось, що вони вимагають відповідальності, зокрема, кримінальної. Львів потребує відбудови втрачених кварталів, розиміщення у них готелів чи інших закладів, але ця відбудова повинна сприяти збереженню обличчя міста, а не його втраті. А нефахові дії чиновників не можуть приводити до знищення памяток архітектури, а можливо, навіть, до людських жертв. Завтра це питання буде розглядатись на сесії ЛОР.

ІванЯкі головні завдання стоять перед фракцією ФЗ у облраді??

Політика в Україні вже має досить чітко виражені свої засоби. Це, в першу чергу, критика опонентів, пошук ворогів і спроба сказати іншим, що вони повинні робити. «Фронт змін» пропонує принципово інший підхід, це — спільні дії для того, щоб змінювати ситуацію на краще і впливати на процеси в житті міста і області вже сьогодні. Власними думками і власною працею.

ігорПане Оресте, у Вашій компетенції є питання роздержавлення державних та комунальних ЗМІ. На якій стадії перебуває цей процес зараз в нашій області

Сьогодні ми досить серйозно вникаємо в ситуацію пов’язану з Львівським телебаченням. КП «Львів-ТБ», яке створене Львівською облрадою, і зобовязане висвітлювати політику ЛОР, на жаль, не виконує цих функцій. В першу чергу тому, що години ефіру — з 6 до 8 ранку і з 14 до 16 години. Тобто, це є час, у який переважна більшість громадян не має можливості дивитись телевізор. Адже успіх телебачення визначає не тільки якість програм, а й час ефіру. Тому це питання мусить бути вирішене. Крім цього ми проводимо чіткий аналіз коштів на всю діяльність телебачення, зокрема видатки на обладнання, трансляції, а також використання коштів. Завдяки цьому, уже минула сесія транслювалась без оренди додаткового обладання безпосередньо з обласної ради. Це хай і невеликий крок, але він є першим позитивним. В цьому питанні хочу зазначити також ще один важливий момент, який десь об’єднує можливість передачі інформації та видавничу діяльність. Ми працюємо над створенням спільного сайту з Інститутом Українознавства імені Крип’якевича для розміщення на ньому історичних досліджень та спогадів, з якими до нас звертаються багато видавництв та громадських організацій. Таким чином, ми зможемо надати можливість доступу до історичної правди широкій громадськості незалежно від місця проживання і зекономимо значні кошти на друк видань, формат і тиражі яких є незручними для подальшого розповсюдження. Що я маю на увазі: видання тиражом від 500 до 1000 примірників розповсюджуються серед знайомих та по бібліотеках, і наприклад, людина з Луганська не матиме до них доступу. Також розміщення в Інтернеті дасть наукову реакцію на видання. Знаходження будь якої інформації в електроному вигляді є набагато простішим. І коли йдеться про проведення бібліотек в електронний формат, то цей процес потрібно розвивати зараз. Це не виключає існування друкованих пам’ятних видань.

володимирЗа останні роки були спроби передати замки Львівщини у приватні руки. Які плюси та мінуси цієї приватизації, і чи має вона перспективу?

Такий підхід, як передача замків чи інших пам’яток, які держава не має сили підтримувати, в приватні руки є досить поширеним в світі. Питання лише полягає в тому, щоб це не означало загибель цієї пам’ятки, а, навпаки, її життя. Я думаю, що не дуже складно опрацювати такі документи і договори, згідно з якими це все буде можливе. Їх просто треба перекласти з французької мови чи з італійської. Але мені здається, що в тому випадку, що стосується Старосільського замку чи палацу в Тартакові, такі документи не опрацьовувались. Принаймні я про це не чув. І такі рішення були прийняті без відома Львівської обласної ради, що категорично не допустимо.

МаріяВи - депутат облради і директор видавництва "Гердан". Чи означає це, що у видавництва «Гердан» цього року зявляться замовлення від облради? І ще одне: скажіть, будь ласка, які замовлення від облради мало ваше видавництво минулого року?

Кожен депутат йде в органи влади з певною своєю біографією, своїми знаннями, позиціями. І його завдання тих позицій дотримуватись. Відповідно, я не заперечую, що наші видання будуть запропоновані не стільки в програмі підтримки видань, а загально як участь в окремих проектах. Важливо, щоб наші позиції були найкращі. Дуже важливо, щоб з’явилися видання тих сильних видавництв інших, які є у Львові і на Львівщині, і які не отримували підтримки протягом багатьох років. Вони не потребують підтримки, але якщо ми хочемо, щоб читач йшов у бібліотеку і якщо хочемо, щоб наші видання представляли обличчя Галичини, то вони повинні бути найкращі. І це беззастережно.

Олег М.Архітектор Юрій Волощак писав, вас вірогідно заслали до у товариства Лева. Він не пише хто заслав - КГБ чи компартійні органи - але відомо, що ви на той час були інструктор міському комсомолу. Як ви можете прокоментувати цю інформацію?

Юрко Волощак один з засновників Товариства Лева і я його знаю з літа 1987 року. Це був час, коли важко було довіряти будь-кому і для мене немає нічого дивного, що хтось не довіряв мені. Але саме в цей час мене обрали першим головою Товариства Лева, а завдяки тому, що я працював заввідділом оборонної та спортивно-масової роботи Львівського комсомолу, я зміг багато зробити, і Товариство Лева стало першою незалежною громадсько-політичною організацією України часів Перебудови. І за мою діяльність і діяльність Товариства Лева ніхто не може ні слова закинути.

РоманСвого часу на "Вголосі" писали, що керівництво Львівського ФЗ суціль складається з комсомольських діячів: Кубів - зав. оргвідділу Львівського ОК ВЛКСМ, ви - інструктор обкому, Хміль - член РК ВЛКСМ і т. ін. Це випадковість чи закономірність?

Фронт змін - це поєднання молодих і досвідчених людей. Середній рівень освіти - вища. Андрій Кирчів, який був членом товариства Лева, син професора Кирчіва, розповів мені істоірю, як УПА йшло через Карпати на захід, командир підійшов до його діда і сказав: «Нехай син поступає в комсомол, хай вчиться в інституті, поступає в партію – Україні потрібно буде своїх керівників. Зокрема, завдяки таким людям, які отримали досвід і знання, були при керівництві, нехай і партійному, і змогли зберегти українське в собі, Україна стала незалежною. А якщо б до них більше прислухалися, то на сьогодні була б набагато сильнішою держава.

РоманВ яких партіях Ви були до Фронту змін? Почніть, будь ласка, з КПРС , а то багато хто починає свою політичну біографію тільки з 1991 року...

Мою біографію можете повністю прочитати на сайті Щоденний Львів (біографія доступна за посиланням http://vgolos.com.ua/politic/person/678.html?show=&page=1. - прим. Вголосу), там про все це сказано. Крім КПРС, я ще був у партії Реформи і порядок, і асоціював надії на цю партію до моменту її об’єднання з НДП. Після цього партія практично розчинилась. "Фронт змін" створюється на здоровій основі і здатний аналізувати помилки попередників і свої власні, для того щоб вирости у справжню українську партію.

ПетроФронт Змін - це опозиція, чи кишенькова партія Януковича? Що Ви конкретно зробили для області за 3 місяці крім розмов?

Фронт Змін – це, можливо, перша світоглядна державницька партія, яка на сьогодні є опозиційною до існуючої влади. Як я вже казав, підходи можуть бути різні – можна прагнути зруйнувати старе, щоб завтра збудувати нове, але потрібно шукати можливості будувати нове вже сьогодні. Бо у нас немає часу. Навіть у наших дітей немає часу. Адже молодь ще за шкільними партами задумується – чи жити в Україні чи виїжджати з неї. Якщо ми не готові будувати Україну, ми не залишаємо для них вибору. З деяких попередніх відповідей ви можете збудувати собі думку, що роблю конкретно я і комісія з пиитань культури, в якій крім ФЗ є представники інших партій. Але ми працюємо практично щоденно і основне, що ми робимо – це аналіз ситуації і ввімкнення розуму в те, що робиться. Говорити довго, тож просто заходьте на сайти інтернет-видань, дивіться телепередачі і спробуйте знайти зміст в тому, що ми робимо. А ми будемо готові почути вашу думку і ваш зміст, якщо ви нам його запропонуєте.

ЖурналістЯка позиція Фронту Змін щодо об"єднання з партіями Гриценка та Кириленка? Чи долучається до процесу переговорів Яценюк?

Я не є учасником переговорів про об’єднання з іншими партіями. Я розумію, що багато людей, які перебувають в політичному житті країни, можуть мати спільні погляди. Мені дуже жаль, що багато людей, яких так не вистачає в політичному житті України, не долучають до політики, вважаючи її недостойною для себе. Але тоді політика відбувається без них. І вони це зможуть відчути запізно. Однак я проти формального об’єднання партій. Йдеться про створення партії, яка об’єднує політиків, які думають про державу. І на сьогодні такою партією є «Фронт змін».

ДжекДобрий день, пане Оресте! Минулого року обласна влада віддала в концесію палац у Тартакові і Старосільський замок. Що хорошого за цей час зробили власники цих пам'яток архітектури?

ВасильПане Оресте, як би Ви оцінили професійний рівень публікацій у львівській пресі щодо політичної ситуації в регіоні? Чи змінився він за останні роки? В який бік?

Ще в далеких 80-х я, як голова Товариства Лева, говорив про те, що якщо у нас попереду може бути 70% спільної дороги, то нам потрібно йти тих 70%, а після того може виявитись, що у нас вже немає розбіжностей. Багато хто хоче починати з вияснення 30% розбіжностей, але тоді немає спільної дороги. ЗМІ досить часто знаходять найцікавішу можливість бути на позиції розбіжностей. Можливо, в цьому їхня функція, але частково. Що б я хотів? Щоб ЗМІ стояли на позиції пошуку причин, наслідків, і правди. Бо в іншому випадку, цей вислів - громадянське суспільство – буде звучати банально, а насправді це поняття надзвичайно глибоке.

neverПане Оресте, як Ви ставитеся до ініціативи ВО "Свобода" про відмову у звільненні УКУ від земельного податку? Чому депутати від ФЗ не висловили своєї позиції з даного питання?

Депутати від «Фронту змін» неодноразово висловлювали свої позиції з даного питання. І ми вважаємо, що це велике непорозуміння і це питання необхідно вирішити для підтримки Українського католицького університету як одного з найдостойніших університетів України.

ОлександрПане Оресте, напевно Вам відомо про викрадення 40 раритетів з фондів Національного музею ім. Шептицького у Львові. Яка ситуація з розслідуванням цього злочину? Чи розглядала це питання очолювана Вами депутатська комісія?

Це питання в першу чергу правоохоронних органів і воно стоїть великим знаком питання — чому воно до цього часу не вивчене і не розкрите. Крім того, наскільки я знаю, директор музею Ігор Кожан якнайбільше зацікавлений в розкритті цього питання, але чомусь правоохоронні органи малоактивні. Це не виключає, що є особи, які мають вплив на них для сповільнення або закриття розслідування.

ІринаЧи можливий конфлікт між фракціями ВО „Свобода” і ФЗ?

Ми всі є українцями і є патріотами України. В нас може бути різне бачення патріотизму і різні шляхи. Як я вже зазначав, ми хочемо будувати і в тих позиціях, в яких буде перспектива будівництва держави і успіх в України, і які будуть спільні з "Свободою" – у нас конфліктів не буде.

ПАТРІОТПане Оресте! Скажіть будь-ласка чи є перспектива розвитку комунальних підприємств,зокрема друкарень та видавництв? Чи їх очікує занепад та приватизація. наприклад Львівська обласна друкарня чи Перемишлянська, якої вже немає. та інші приватизовані. Хоча згідно закону приватизація заборонена. Чи буде проводитись приватизація чи обєднання надалі? Дякую.

ПатріотЧи відродити ви дома просвіти в селах та районах, яким чином? В даний момент вони або відсутні або вжахливому стані.