78 років тому у Західній Україні розпочався «Золотий вересень»

1 вересня 1939 р. Гітлер напав на Польщу і цим самим почав Другу світову війну. Вже 17 вересня Червона армія перетнула р. Збруч і розпочала окупацію західноукраїнських земель, які до цього були окуповані Польщею. В радянській історії цей місяць охрестили «Золотим вереснем».

Низький рівень культури «визволителів» став предметом насмішок та численних анекдотів. Згадуючи події 39-го, львів’яни розповідали про те: як офіцерські дружини вибралися на виставу в Оперний театр у нічних сорочках; як «гості» зі сходу варили їжу в нічних горщиках, гадаючи, що це – каструлі; як раковини клозетів у квартирах використовували в якості умивальників…

Фото із реконструкції входу Червоної армії у Львів

Червоноармійців місцеві жителі сприймали, як варварську навалу.  Радянська окупація Західної України тривала до червня 1941 р. За цей час з цих земель було депортовано близько мільйона українців, тобто постраждав кожен десятий. Радянська окупація супроводжувалася і масовими розстрілами українців, значна частина яких була вбита у тюрмах, зокрема у львівській тюрмі на Лонцького. 

Активно протистояла більшовицькій навалі Організація українських націоналістів.

 


ЗА ТЕМОЮ
КОМЕНТАРІ

Завантаження...
RedTram