Із Днем Збройних сил України військових вже привітали вищі чини держави. 

«Вітаю мужніх захисників нашої Батьківщини», – написав Президент Петро Порошенко своєму «Facebook» і опублікував відео.

«З Днем Збройних сил України! Сили, наснаги, міцного здоров'я кожному нашому Герою», – зазначив прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

«Пишаюся Збройними силами України, які у важкий для країни і для себе час, показавши мужність, професіоналізм і вміння, зібралися в міцний кулак для того, щоб дати гідний удар агресору, який перетнув наші кордони і завдав нам удар у спину. Нам є чим пишатись сьогодні! Ми створили армію, яка здатна захистити свою країну! Дякую усім військовослужбовцям за самовідданість і професіоналізм, за величезну працю і самопожертву! З Днем Збройних Сил України», – написав міністр оборони України Степан Полторак.

День української армії – історія свята

Професійне свято українських військовослужбовців з'явилося в 1993 році після затвердження Верховною Радою відповідної постанови. З цією датою пов'язана дуже важлива подія в історії ЗСУ. Після проголошення незалежності України почалася підготовка нормативно-правової бази для створення Національних Збройних сил. Саме 6 грудня 1991 Верховна Рада затвердила два значущих закони – «Про оборону України» та «Про Збройні сили України». В той же день в залі Парламенту генерал-полковником і міністром оборони К.П. Морозовим був зачитаний текст Військової присяги, пише Styler.

Також у 1991 році була затверджена Концепція оборони і створення ЗСУ, згідно з якою в майбутньому Україна повинна була стати військово-нейтральною, позаблоковою і без'ядерною державою. Відповідно до положень даної Концепції, почалося формування нової армії, а через два роки в українських військових з'явилося власне професійне свято 6 грудня – День Збройних сил України.

Етапи розвитку української армії

Після розпаду СРСР, ядерний потенціал України посідав третє місце в світі, а військові сили були одними з найпотужніших в Європі. Однак в Декларації про державний суверенітет, прийнятій в 1990 році Верховною Радою, був затверджений принцип без'ядерності. Отримавши гарантії національної безпеки, фінансову компенсацію і можливість контролю за процесом разукомлектації, Україна пройшла шлях ядерного роззброєння і до 1996 року повністю відмовилася від цього типу зброї. Всі типи ракет і ядерні боєголовки, що знаходилися на озброєнні ЗСУ, були разукомлектовани і вивезені в РФ.

Формування національної армії супроводжувалося реорганізацією збройних сил колишньої радянської республіки, створенням нових структур і органів управління. Сучасні Збройні сили України складаються з трьох типів військ: сухопутні, повітряні сили, військово-морські сили. Управління військами здійснює Генеральний штаб. Крім цього, до ЗСУ відносяться внутрішні війська, держприкордонслужба, оперативно-рятувальна служба (ДСНС). Сучасна армія України пройшла тривалий шлях розвитку, що включає етапи оптимізації, скорочення військового складу, розформування територіальних управлінь. Незважаючи на складнощі становлення ЗСУ, наші війська успішно брали участь в міжнародних миротворчих операціях на Балканському півострові, в Іраку.

У 2012 році були створені Високомобільні десантні війська для захисту нацбезпеки і оперативного реагування на зовнішні військові загрози державі. У 2013 році фінансування національного оборонного сектора було суттєво скорочено, що не дозволило покрити ресурсні потреби ЗСУ, тривало скорочення штату і оптимізація органів управління. Навесні 2014-го війська були приведені в повну бойову готовність, в березні було оголошено мобілізацію, а на територіях Донецької та Луганської областей почалася антитерористична операція. Українська армія виявилася непідготовленою до агресивних військових дій з боку Росії. Велику допомогу ЗСУ надавали добровольчі батальйони і волонтери.

Події 2014 року показали гостру необхідність зміцнення обороноздатності нашої країни та проведення реформ, і цей рік став переломним в історії української армії. Протягом 2015 року ЗСУ відновили свою боєздатність, набули досвіду, був істотно збільшений парк військової техніки. Україна відмовилася від позаблокового статусу і оголосила про свої наміри вступу до НАТО. У 2015 році була затверджена програма «Україна – 2020» і оновлена ​​редакція Стратегічного оборонного бюлетеня України. Згідно з даними документами, була розроблена нова оборонна політика, що має на увазі збільшення фінансування оборонної сфери країни, реформування і функціональну оптимізацію всіх підрозділів ЗСУ, а також приведення української армії у відповідність стандартам НАТО до 2020 року.

 

«Вголос»