Перший тривожний дзвоник прозвучав, коли керівництво обласної ради відмовилося, як це було раніше, розглядати бюджетні запити обласних установ на засіданні бюджетної комісії. Як правило, таке ознайомлення депутатів з бюджетними запитами давало розуміння, звідки бралися цифри у бюджеті на ту чи іншу стрічку.

 

 Наступна ганебна річ відбулася, коли керівництво обласної ради вирішило приймати обласний бюджет з порушенням закону про доступ до публічної інформації (оприлюднення упродовж 20-денного терміну). Депутатська більшість придумала «ноу-хау», як обійти у цьому випадку законодавство – через норму позачергової сесії.

 

 Хоча це не витримує жодної критики, оскільки у законі «Про місцеве самоврядування» не має чітко прописано про термін скликання позачергових сесій. Такі питання відносяться до компетенції самої обласної ради та її Регламенту. До того ж у порядок денний напхали цілий ряд інших питань, що ставить під сумнів доцільність скликання саме позачергової сесії.

 

Порушення закону керівництво обласної ради вирішує компенсувати імітацією бурхливої діяльності. За кілька днів до бюджетної сесії відбуваються так звані слухання на комісіях облради. Щоправда, мало хто з депутатів на них ходить. Ширмою для лобіювання «захцянок» стають громадські слухання обласного бюджету, на яких тотальну більшість учасників становлять депутати облради та чиновники Львівської ОДА.

 

Вирішальна битва відбувається на бюджетній комісії, яка триває 6,5 годин.На самій бюджетній комісії стає зрозумілим, що «хотєлкі» не всіх депутатів враховані, бо минулого року все відбувалося у спокійнішому ритмі.Бюджетна комісія відбувається практично на виснаження.

 

До розгляду проекту обласного бюджету доходять аж о 17.30 (комісія розпочалася о 14.00). Практично із журналістів мало хто залишається. Атмосфера вкрай напружена. Депутати намагаються то збільшити дохідну частину обласного бюджету, то поділити перехідні залишки, то збільшити фінансування обласних програм, то погодити обласний бюджет лише в частині захищених статей. На комісії виокремлюється опозиція до проектуобласного бюджету в особі «Свободи» (у жорсткому клінчі з владою), Батьківщини ( «європейська опозиція») та Самопомочі (гнучка владо-опозиція).

 

 Врешті, о 20.30 бюджетна комісія закінчується з цілим рядом зауважень до проекту обласного бюджету. Департаменту фінансів дається доручення за ніч внести зміни до проекту бюджету. Вночі ж у Верховній Раді несподівано ухвалюється Державний бюджет, що теж вносить корективи в обласний бюджет в частині міжбюджетних трансфертів.

 

І ось на ранок лише перед початком сесії обласної ради депутатам роздають уточнений проект бюджету області з новими цифрами. Очевидно, що вивчити головний фінансовий документ області за кілька хвилин – нереально. На цьому пригоди не закінчуються – під час сесії обласної ради система голосування двічі не спрацьовує. Голова облради Олександр Ганущин оголошує перерву, а згодом жартома чи всерйоз додає, що у разі чого будуть голосувати і руками.

 

Прийняти бюджет не терпиться – депутатська більшість знімає з порядку денного депутатську розминку. Відтак залишається менше на критику обласного бюджету. Пропозиція в обговоренні надати можливість виступати депутатам по 5 хвилин теж не голосується.

 

Опозиція активно критикує обласний бюджет. Депутат фракції «Свобода» Олег Панькевич зазначає, що бюджет-2017 антисоціальний, бо збільшення видатків на соцзахист передбачено лише на 5 %, водночас на апарат облради та управління майном спільної власності – на 44%, то де ж та справедливість. Депутат Михайло Нискогуз від імені «Свободи» закликає голосувати за бюджет лише в частині захищених видатків, аби не було затримок з виплатою зарплат, а видатки на обласні програми пропонує затвердити після детального обговорення уже наступного року.

 

Депутат від БПП Володимир Саган натомість закликає голосувати за бюджет, бо живемо в умовах війни (хоча що до цього має обласний бюджет, незрозуміло). Фракція «Самопоміч» демонстративно покидає сесію і приєднується до сесії Львівської міськради, бо у Садового знову проблеми зі сміттям.

 

Загалом стає зрозуміло, що «хотєлкі» навіть незадоволених депутатів уже задоволені, бо на відміну від бюджетної комісії – на сесії від «буйних» депутатів випромінюється тишина та спокій. Зрештою, відбувається голосування – 51 «за».

 

В обласній раді знову створена нова більшість. За бюджет голосували: БПП, Громадянська позиція, Народний контроль, Народний Рух, Радикальна партія, УКРОП, Батьківщина (тепер зрозуміло, що «європейська опозиція» – означає бути з владою).

 

Свобода не голосує за обласний бюджет. Самопоміч, як зазначалося раніше, покинула сесію.