Через кілька років поляки знатимуть своїх жертв ІІ світової війни поіменно

Інститут національної пам’яті (ІНП) Польщі спільно з Фундацією «Карта» та Фундацією польсько-німецького поєднання працюють над підготовкою покажчика репресованих та замордованих під час ІІ світової війни поляків. «Є шанс, що через кілька років ми знатимемо всі прізвища польських жертв війни» – повідомив президент ІНП Януш Куртика, наголосивши при цьому, що, наприклад, французи завершили подібну роботу щодо своїх загиблих ще у 50-х роках ХХ століття.
 

Нині в ІНП працює спеціальна група, яка займається підрахунком людських втрат Польщі з 1939 року до кінця 40-х рр. ХХ ст. Результати її роботи представлено на спеціальній конференції присвяченій 70 річниці початку ІІ світової війни.

Найновіші дані ІНП відрізняються від попередніх даних щодо польських жертв ІІ світової війни, які назвали власті Польської народної республіки (ПНР) у 1947 році. Дані комуністичної статистики говорили про 6 мільйонів 28 тисяч загиблих в період фашистської окупації поляків. Натомість спецгрупа ІНП стверджує, що кількість людських жертв, яких зазнала Польща в результаті німецької окупації під час ІІ світової війни є нижчою і коливається в межах 5,47–5,67 мільйона громадян. При цьому історики ІНП зауважують, що до вищеназваної цифри слід додати ще щонайменше 150 тисяч осіб, які були знищені «Совєтами» з 1939 до початку 50-х років ХХ століття, коли мали місце останні депортації. Отже, сумарна кількість польських людських втрат під німецькою і радянською окупацією становитиме від 5,62 до 5,82 мільйона польських громадян польської, єврейської та інших національностей.

Якщо додати невідому на сьогодні кількість польських громадян української та білоруської національностей, то могло б виявитись, що 6 мільйонів були цифрою парадоксально близькою до правди – говорить директор Бюро публічної освіти ІНП Лукаш Камінський. При цьому пан Л. Камінський наголошує, що ця цифра стосувалась би не лише жертв німецької окупації, як це представлялось польській громадськості властями ПНР, а жертв обох окупаційних режимів – німецького і радянського.

 


КОМЕНТАРІ

Завантаження...
RedTram