Андрій Степанович, чи оподатковується спадщина, отримана онучкою від дідуся, громадянина іноземної держави  ?

При отриманні будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента, незалежно від їх ступеня споріднення зі спадкодавцем, такий дохід оподатковується за ставкою 18% ПДФО та 1,5 % військового збору. Оскільки згідно з п.174.3 ст.174 ПКУ особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину, то нотаріус видає спадкоємцю-нерезиденту свідоцтво про право на спадщину лише за наявності документа про сплату таким спадкоємцем податку з вартості об’єкта спадщини.

Чи включаються в цьому році до сум податкової знижки витрати за навчання на військовій кафедрі?

Навчання на військовій кафедрі – це додаткова послуга навчального закладу, що не є обов’язковою у процесі безпосереднього навчання за обраним фахом, і оплачується окремо від плати за навчання згідно з укладеним з вузом договором на навчання за певним фахом, тому включення таких витрат до податкової знижки чинним законодавством не передбачено.

Для отримання податкової знижки за навчання достатньо подати тільки декларацію про доходи?

Фізична особа, яка має право скористатися податковою знижкою щодо суми коштів, сплачених за навчання, на вимогу контролюючого органу, крім декларації про майновий стан і доходи, надає: відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери; договір з навчальним закладом; довідку про отримані у звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї першого ступеня споріднення); тощо. Для прискорення проведення контролюючим органом розрахунку сум, що підлягають поверненню з бюджету, і забезпечення правильності визначення зазначених сум доцільно надавати до контролюючого органу копії зазначених документів.

Навчання в інтернатурі вищого фармацевтичного навчального закладу. Чи є право на податкову знижку?

Суми коштів, сплачені платником податку на користь вищих медичних і фармацевтичних закладів освіти для компенсації вартості навчання такого платника податку, іншого члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у інтернатурі, при додержанні всіх норм статті 166 Податкового кодексу України, можуть прийматися у розрахунок податкової знижки такого платника податку за звітний рік.

Чи потрібно декларувати дохід, отриманий від надання в оренду власного легкового автомобіля далекому родичу?

У разі надання громадянами у 2017 році власного рухомого майна в оренду (суборенду) особі, яка не є податковим агентом, фізичні особи зобов’язані надати податкову декларацію про майновий стан і доходи до територіальних органів фіскальної служби за місцем свого проживання та задекларувати отримані доходи. Кожний об’єкт рухомого майна відображається громадянином у декларації окремо із зазначенням у відповідних графах номера категорії об’єктів; марки, моделі, характеристики рухомого майна; року випуску; відмітки про надання майна в оренду (суборенду).

Якщо дружина працювала та навчалась, платила за навчання до січня 2018 року включно. Надалі оплата навчання за рахунок доходів чоловіка. Як у такому випадку отримати податкову знижку? Кому, дружині чи чоловіку, краще буде подавати декларацію?

Податкову знижку в 2018 можна отримати за 2017 рік, коли дружина оплачувала навчання. З метою використання права на компенсацію вартості навчання непрацюючого члена сім’ї першого ступеня споріднення (дружини) чоловік може включити до податкової знижки на навчання лише суми коштів, сплата яких фактично підтверджена відповідним розрахунковим документом (квитанції, касові ордери, чеки тощо), в якому зазначено, що платіж за навчання здійснено безпосередньо особою, яка звертається за податковим кредитом. Отже, на наступний рік, декларацію про доходи та документи може подавати чоловік.

Якщо студенту більше 23 років, він навчається і працює. Він має право на податкову знижку за навчання?

Відповідно до Податкового кодексу України податкову знижку може отримати громадянин України з офіційно підтвердженим доходом, який оплачує середню спеціальну або вищу освіту за себе або члена сім’ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік/дружина, діти). Умови обмеження віку для отримання платником податку податкової знижки у Кодексі немає.

Декларацію для отримання знижки за навчання за минулий рік обов’язково треба подати до 1 травня?

Відповідно до норм Податкового кодексу України громадяни, які зобов’язані задекларувати доходи, отримані у 2017 році, подають декларацію про майновий стан і доходи до 2 травня 2018 року. При цьому, громадяни, які мають право на податкову знижку, можуть скористатися цим правом протягом року тобто термін подання декларації до 31 грудня 2018 року (при відсутності обов’язку подання такої декларації).

Подається декларація про доходи, якщо отримано дохід від продажу одного легкового автомобіля один раз на рік?

Якщо фізична особа отримала дохід від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, то такий дохід відповідно до п.173.2 ст.173 Податкового кодексу України не оподатковується, тобто у фізичної особи не виникає обов’язку щодо сплати податку. Подавати річну декларацію про майновий стан і доходи у такому випадку не потрібно.

Куди подавати декларацію про доходи для отримання податкової знижки громадянину, який переселений з тимчасово окупованої території?

Платник податку, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний, або має право подати декларацію з метою реалізації права на податкову знижку, повинен подати Декларацію за податковою адресою (за місцем реєстрації). Статтею 45 Податкового Кодексу України встановлено, що податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. При цьому платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.