Про це повідомляє Радіо Свобода.

«Бесіди із прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом, головою НАК «Нафтогаз України» Андрієм Коболєвим та міністром енергетики Росії Олександром Новаком були присвячені стурбованості Києва рівнем тиску газу, що постачається з Росії, транзиту газу у ЄС, а також рішенню Стокгольмського арбітражу», – йдеться у повідомленні.

Керівництво «Нафтогазу» поінформувало віце-президента Єврокомісії, що нинішня ситуація перебуває під контролем, зокрема завдяки спеціальним заходам уряду, а «Нафтогаз» укладає контракти на постачання додаткових обсягів газу з Польщі.

Зі свого боку, російський міністр енергетики Олександр Новак запевнив, що транзит газу до країн-членів ЄС залишається надійним, і що йому нічого не загрожує. Що стосується рішення Стокгольмського арбітражу, то Новак повідомив, що «Газпром», як і раніше, має намір розірвати свої контракти з «Нафтогазом», однак ця процедура може зайняти деякий час.

В цьому контексті Єврокомісія в особі Мароша Шефчовіча закликала обидві сторони долучитися до пошуку прийнятного вирішення цієї проблеми.

Шефчовіч запевнив, що Єврокомісія готова взяти участь і бути посередником в тристоронньому процесі врегулювання ситуації, що раніше було ефективним в подоланні розбіжностей між сторонами. Через складність і чутливість цього питання Єврокомісія продовжить вивчення можливості такого процесу на двосторонній основі.

Було поінформовано також, що Єврокомісія залучила для моніторингу та надання допомоги у врегулюванні ситуації Європейську мережу операторів газотранспортних систем.

Як писав «Вголос», 2 березня Єврокомісія висловила готовність стати посередником у конфлікті між Газпромом та Нафтогазом.

Сьогодні «Газпром» заявив про початок процедури розірвання контрактів на постачання і транзит газу з НАК «Нафтогаз України». після відмови російського ПАТ «Газпром» здійснювати поставки газу в Україну. 

Нагадаємо, що 28 лютого стало відомо, що Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги «Нафтогазу» щодо компенсації за недопоставлені «Газпромом» обсяги газу для транзиту. 

За рішенням Стокгольмського арбітражу, «Нафтогаз» домігся компенсації у сумі 4,63 млрд доларів за недопоставку «Газпромом» погоджених обсягів газу для транзиту. За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі «Газпром» має сплатити 2,56 млрд доларів на користь «Нафтогазу».

Як відомо, Україна 2 березня скоротила споживання газу на 14%. НАК «Нафтогаз України» вирішив терміново купувати газ у польської компанії «PGNiG».

3 березня президент Петро Порошенко повідомив, що ситуацію з газопостачанням в країні стабілізовано.