Відповідний висновок зробили детективи приватного агентства Kroll після forensic-аудиту банку, який охоплював 10 років діяльності банку, інформує прес-служба НБУ.

У повідомленні йдеться, що кредитні кошти були використані для придбання активів та фінансування бізнесу в Україні та за кордоном на користь екс-акціонерів та груп афілійованих з ними осіб.

Механізми, які використовувалися для маскування джерел та реального призначення кредитів, мають характерні риси скоординованої схеми відмивання грошових коштів.

Аудитори вважають, що численні ознаки свідчать про спроби приховати справжнє призначення коштів від регуляторів та інших стейкхолдерів.

Центральним елементом організованої махінації з кредитним портфелем та виведенням коштів була тіньова банківська структура всередині ПАТ «Приватбанк». Ця секретна структура забезпечувала проведення платежів та сприяла руху коштів за сотнями кредитних договорів на мільярди доларів США в інтересах осіб, пов'язаних з колишніми акціонерами, та групами афілійованих з ними осіб.

До цієї тіньової банківської структури були залучені сотні працівників «Приватбанку».

Тіньова банківська структура керувала корпоративним кредитним портфелем пов'язаних осіб. Під її контролем надавали нові кредити, які зазвичай використовували для погашення основної суми та відсотків за існуючими кредитами пов'язаних осіб (циклічне перекредитування). Банк залучав кошти українських та закордонних вкладників для підтримки схеми циклічного перекредитування.

Зазначають також, що «Приватбанк» неодноразово надавав неправдиву інформацію щодо свого фінансового стану, що могло бути досягнуто через систематичну фальсифікацію фінансової звітності колишнім менеджментом банку.

До націоналізації у грудні 2016 року понад 95% корпоративного кредитного портфеля було надано сторонам, пов'язаним з колишніми акціонерами та групами афілійованих з ними осіб.

Наприкінці 2016 року 75% кредитного портфеля було консолідовано у кредити 36 позичальникам, пов'язаним з колишніми акціонерами.

Більшість із них не погашаються та є протермінованими, що спричинило збитки банку щонайменше на 5,5 млрд доларів.

Вказують, що розслідування Kroll відповідає зобов'язанням України перед МВФ, передбаченим у Меморандумі, «проведення економічного розслідування операцій ПАТ «Приватбанк» для визначення, чи мали місце правопорушення або погана банківська практика у період до його націоналізації».

Як відомо, компанія Kroll заснована 1972-го, штаб-квартира розташована у Нью-Йорку.

Нагадаємо, 19 грудня 2017 року Високий Суд Англії видав наказ про всесвітній арешт активів Коломойського і Боголюбова, а також шести компаній, які, ймовірно, їм належать або ними контролюються. Раніше «Приватбанк» звернувся до лондонського суду з метою повернути виведені кошти і погасити невиконані зобов'язання банку щодо рефінансування.

Банк звернувся до Високого суду з проханням на період розгляду справи, до винесення рішення, накласти арешт на майно, яке належить колишнім власникам банку, завбільшки 3 млрд доларів. Відповідний перелік активів було надано суддям в рамках слухань про прийняття рішень щодо забезпечувальних заходів.

Ще 21 грудня 2016 року «Приватбанк» перейшов у державну власність. Поки проходять близько чотирьох сотень українських судів, що мають стосунок до націоналізації банку.

Геннадій Боголюбов вимагав в уряду України компенсувати йому втрату частки в «Приваті», а Ігор Коломойський у суді оскаржив визнання банку неплатоспроможним і саму націоналізацію.

 

«Вголос»