8 лютого 2017 року відбулося засідання бюджетної комісії облради, де було заслухано 5 із запланованих 20 звітів про виконання обласних програм.

Варто відзначити про деякі позитиви в роботі бюджетної комісії – тепер комісія не сидить до пізнього вечора. Хоча, можливо, це було пов`язано з тим, що на комісії не було питання прямого розпилу бюджетних коштів.

А негативи все ж таки залишаються. Члени комісії несвідомо чи навмисно неправильно розставляють акценти у розгляді питань порядку денного. Скажімо, проект програми вуличного освітлення на 10 млн грн розглядали ледь не годину з великою кількості пропозицій, а от звіт щодо виконання програми ремонту доріг на 280 млн грн – заледве 10 хв. без питань і пропозицій.

Перейдімо до звіту про виконання у 2016 році однієї з найцікавіших, на наш погляд, обласних програм – підвищення конкурентноспроможності. Загальні враження про програму такі: задум – хороший, планування та реалізація – нульові.

Отже, почнімо з того, що із самого початку звіту директор департаменту економіки дещо ввів в оману членів комісії щодо фінансування цієї програми, оскільки на 2016 рік було заплановано не 1,8 млн грн, а 4 млн грн. У жовтні 2016 року 2,2 млн грн внаслідок провального виконання одного із заходів програми були перекинуті на інші статті видатків. Отже, програму було виконано у 2016 році всього-навсього на 27 відсотків!!!

Тепер конкретно щодо заходів.

1. Мікрокредитування бізнесу – програмою було передбачено 2,6 млн грн., використано лише 500 тис. грн. Окрім того, що департамент не справився із освоєнням коштів, чомусь мікрокредитування зведено в програмі лише до чотирьох напрямків: деревообробки, харчової переробки, меблевого та матрасного виробництв.

На нашу думку, мікрокредитування є річ потрібна, оскільки кредити в комерційних банках для підприємців є вкрай дорогі. Але "дарувати" кошти обласного бюджету деяким банкам є теж неправильно, бо власне, програмою передбачено компенсацію частини відсотків за кредитами. Відтак, кошти в обласний бюджет не повертаються.

Натомість ефективнішим і раціональнішим видається механізм пільгового кредитування, передбачений, до речі, чинною обласною програмою з АПК, а також Програмою підтримки підприємницьких ініціатив учасників АТО, (розробленою ГО "Громада та ініціатива" разом з іншими експертами). За цим механізмом позичальник повинен повертати кошти в обласний бюджет під 5 % річних.

2. Індустріальні парки – передбачено 300 тис. грн. на Яворівський та Новороздільський парки, використано 150 тис. грн. Свого часу індустріальні парки вважалися ледь не панацеєю зі створення точок економічного зростання. На Львівщині, на жаль, складається враження, що індустріальні парки будуть будуватися десятиліттями, а місцева влада буде постійно тягнути кошти з обласного бюджету на цю потребу. Обласна державна адміністрація в програмі соціально-економічного розвитку ставила собі за мету створення у 2016 році трьох індустріальних парків, що врешті-решт перетворилося на фарс.

3. Підтримка регіонального та інноваційного розвитку – передбачено 250 тис. грн. За ці кошти були проведені аналітичні дослідження: незайнятого населення, діяльності суб`єктів малого підприємництва, ділової активності промислових підприємств та створено каталог інноваційних проектів.

У звіті департаменту так і не розшифровано, скільки конкретно коштувало те чи інше дослідження, хто визначав такі теми для дослідження, хто конкретно виконував дослідження і де результати дослідження можуть бути застосовані. ГО "Громада та ініціатива" не знайшла на веб-сайті Львівської ОДА згадані дослідження в електронному варіанті.

На наш погляд, на сьогодні давати м`які кошти аж у сумі 250 тис. грн з обласного бюджету на дослідження є вкрай не по-господарськи. Що цікаво, виконавцями заходу є науково-дослідні структури, які і так повинні займатися такою діяльності без підтримки обласного бюджету. Можливо, варто було би апелювати до державного бюджету фінансувати наукові економічні дослідження.

4. Міжнародний економічний форум – передбачено 500 тис. грн. Позитивом є те, що на проведення форуму було залучено 400 тис. грн. У звіті департаменту з невідомих причин не деталізовано витрати на забезпечення заходу. ГО "Громада та ініціатива" уже раніше повідомляла, що назва форуму "Львівщина-фабрика Європи" була вибрана для заходу, м`яко кажучи, невдало.

Також чомусь за кошти обласного бюджету попіарився Президент України, адже форум нібито проводився під його патронатом. Але з Адміністрації Президента на захід було використано трохи більше 5 тис. грн. На нашу думку, витрати на проведення форуму у сумі 500 тис. грн є надмірними для обласного бюджету і необхідно розглядати зменшення суми з умовою залучення комерційних спонсорів, як це робить, для прикладу Форум книговидавців.