Про це під час сесії Львівської міської ради заявив депутат Тарас Чолій, повідомляє кореспондент «Вголосу».

«Впродовж кільканадцяти днів ми знову спостерігаємо чергове загостренння польсько-українських стосунків, які з польського боку ґрунтуються на вже усталених стереотипах на кшталт «Волинської різні», «звірства» ОУН та УПА, «східних кресів» з особливим акцентом на Львові як «польському місті». Одним з яскравих індикаторів цієї ситуації є поведінка польського міністра закордонних справ Вітольда Ващиковського, який, грубо нехтуючи дипломатичним протоколом, допустив кілька резонансних заяв. Так, 5 листопада 2017 року під час поїздки до Львова Вітольд Ващиковський демонстративно відмовився заходити до музею «Тюрма на Лонцького», через те, що йому не сподобалася табличка на вході, на якій поруч із радянською та нацистською згадується польська окупація у 1918 році», – пояснив депутат.

Тарас Чолій зазначив, що після цього візиту Ващиковський дав кілька інтерв'ю, в яких заявив, що Україна «використовує» Варшаву і «не хоче діалогу», а каменем спотикання є не лише історичні питання, але й «до певної міри» освіта та повернення польській громаді в Україні костелів та парафіяльних будинків.

«На тлі таких недружніх заяв, ви, міський голово, разом з народним депутатом Іриною Подоляк  мали у Генконсульстві Польщі закулісну зустріч з паном Ващиковським, суть якої громаді Льовова, попри ваші пояснення у «Фейсбуці», залишається незрозумілою й викликає чимало питань. Чи не внаслідок цієї розмови пан Ващиковський в інтерв'ю «Польському радіо» висловив прикметну думку, що на «локальному рівні», тобто в переговорах з місцевими посадовцями, «справи йдуть своїм ходом, і вони вирішуються», непорозуміння розпочинаються «десь на центральному рівні», – сказав депутат ЛМР.

На тлі останніх подій депутат запитав у мера: «Чиє місто Львів?». Але відповіді від Садового депутати так і не почули, оскільки він був відсутнім.

«Ми не вимагаємо від вас особистих пояснень, ми вимагаємо від вас як міського голови Львова дати чіткі відповіді на наступні питання і вжити усіх необхідних заходів:

На яких підставах на території ЛКП «Музей «Личаківський цвинтар», а саме на так званому «цвинтарі орлят», всупереч затвердженій проектній документації та вимогам ухвал Львівської міської ради, монумент «5-м невідомим, що загинули на Парсенківці» оздоблений мечем-щербецем? Нагадуємо, Вам,  що меч-щербець є виразним імперським символом в стосунку до історії українського народу й, вочевидь, скерований на розпалення міжнаціональної ненависті та ворожнечі.

На яких підставах на «цвинтар орлят» без погодження з Державною міжвідомчою комісією в справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни й політичних репресій та депутатів Львівської міської ради у невідомий спосіб переміщено двох кам'яних левів, які мали первісний напис «Завжди вірні тобі, Польща». І як Ви пояснити офіційне повідомлення з цього приводу Міністерства культури та національної спадщини Польщі від 17.12.2015 р.: «внаслідок багаторічних старань польській стороні вдалося здобути підтримку від влади Львова і завдяки співпраці з українською стороною левів удалося повернути на їхнє історичне місце», – додав Тарас Чолій. 

 

«Вголос»