Про це в інтерв'ю «Вголосу» розповів Глава Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко.

«Українська кіноспадщина — надзвичайно потужна. Узагалі, мало хто знає, що процес кінозйомки був винайдений саме в Україні і перший кінопоказ був в Україні — за кілька років до того, як це у Парижі на бульварі Капуцинів зробили брати Люм'єр. У нас це зробив одеський інженер Йосип Тимченко у кінці XIX століття. Досі зберігся його кіноапарат, але він, на жаль, є у Москві. 

Як відомо, один з Люм'єрів був бізнесменом, інший — інженером. Тож таке поєднання дозволило їхньому винаходу мати широкий комерційний успіх. Тимченко не був настільки підприємливим, але саме він став першопрохідцем. 

Згодом саме в Одесі була створена перша кіностудія на теренах колишньої Російської імперії. І першою тодішньою зіркою кінематографу була українка (!) Віра Холодна. 

Треба зазначити, що відтоді наша кінематографія постійно існувала не завдяки, а всупереч державній владі. Немає, напевно, у нас жодного режисера, який не пройшов би крізь заборони, усунення від кіно, іноді навіть позбавлення волі. Саме оце протистояння і привело до форми, в якій почало розвиватися українське кіно, зокрема й політичне кіно. 

Отому нинішнє українське кіно раптово опинилося в іншій системі координат. Воно почало говорити про важливі етапи української історії і сьогодення, не вдаючись до умовностей і прихованих змістів», – зазначив Іллєнко.

 

«Вголос»