Коли Константинопольський патріархат офіційно оголосить рішення щодо надання томосу про визнання автокефалії Української православної церкви, це змінить речі, які існували в православ’ї з кінця XVII століття.

Про це заявив професор історії України Гарвардського університету Сергій Плохій, — пише Укрінформ.

“У християнській Церкві загалом, коли відбуваються такі події, вони мають значення, яке вимірюється не роками, не десятиліттями, а століттями та тисячоліттями. Коли, наприклад, була створена Греко-католицька церква наприкінці XVI століття, її намагалися знищити, але вона відродилася. Тобто ці речі мають дуже глибоку історію”, — зауважив науковець.

Те саме, за його словами, відбувається зараз із рішенням про надання Україні томосу. “Київ формально в очах світового православ’я буде окремою церквою від Московського патріархату. Тобто, змінюється ситуація, яка де-факто існувала фактично з кінця XVII століття. Отже, це (надання томосу. — Ред.) є надзвичайно важливим кроком”, — наголосив професор Гарвардського університету.

Він нагадав цілеспрямована боротьба Української православної церкви за отримання автокефалії розпочалася 1921 року.

Проте з оголошенням томосу питання не буде вичерпано остаточно. “У нас є фактично дві незалежні Церкви — автокефальна православна і Київський патріархат, але поки що без міжнародного визнання. Томос якраз і надає це визнання, відкриває дорогу до цього”, — пояснив учений.

Решта, за його словами, має бути зроблене українськими Церквами — вони повинні об’єднатися. “Українські Церкви тепер мають показати, що вони можуть об’єднатися, що вони гідні тієї довіри, яка надається їм світовим православ’ям в особі Константинопольського патріархату”, — наголосив професор Плохій.