Дослідження опубліковане в журналі GeoHealth.

Учені замислилися про вплив місячного наелектризованого пилу на організм ще після скарг астронавтів на самопочуття – вони кашляли і чхали через дрібні частинки раголіта, який прилипав до скафандрів з поверхні Місяця. 

Під час дослідження вчені змішали клітини мишей і людей зі штучно створеним місячним грунтом. Досить швидко клітини померли, або їх ДНК сильно змінилося.

Учені з'ясували, що місячний пил має реакційну здатність створювати вільні радикали. Ці молекули руйнують клітини в тілі людини і починається окислювальний процес, що викликає різні захворювання: 

«Ми встановили, що тривала робота на місячній базі може спровокувати у астронавтів серйозніші розлади, включаючи рак», – розповів професор Брюс Демпл, провідний автор дослідження.

Повідомляється, що місячний пил вбив 90% клітин в легеневій тканині людини швидше, ніж спостерігачі відреагували на зміни. Ще гірше довелося мишам, чиї нейрони після контактів з місячним пилом отримали незворотні пошкодження ДНК.

Учені порівняли вплив місячного пилу з силікозом – захворюванням, яке переважно розвивається у шахтарів, а також тих, хто дихає пилом від пилових бур або вивержень вулканів. Коли частинки осідають в легенях, вони можуть завдати серйозної шкоди організму людини, аж до мутації клітин.

На відміну від земного пилу, частинки з Місяця не піддаються впливу погоди або атмосфери. На супутнику Землі грунт сухий і потенційно заряджений електростатичною напругою. Через те, що протягом мільярдів років Місяць піддавався бомбардуванням метеоритів і мікрометеоритів, він розщепився на дуже маленькі частинки.

Учені планують продовжити дослідження, отримавши реальні зразки місячного ґрунту від NASA.

 

«Вголос»