Нові правила Євробачення створюють пастки для учасників – експерт

Європейська мовна спілка з огляду на цьогорічну «справу Самойлової» при проведенні конкурсу в Києві внесла зміни у регламент «Євробачення». Однак нові правила містять неполітичні пастки для учасників.

Про це повідомляє DW.

Європейська мовна спілка (EBU) практично одночасно з оголошенням дати та місця проведення «Євробачення-2018» оприлюднила зміни до регламенту пісенного конкурсу. Після повідомлення про те, що перший та другий півфінали 63-го пісенного конкурсу відбудуться 8 та 10 травня, а фінал - 12 травня 2018 року у столиці Португалії – Лісабоні, EBU наприкінці липня поінформувала медіакомпанії про суттєві зміни у регламенті «Євробачення». Йдеться про пункти, які зобов'язують країни-господарки забезпечити допуск до конкурсу усіх учасників і упереджують перетворення пісенного змагання на політичну акцію.

«Найбільш неприємною подією на «Євробаченні» цього року був недопуск українською владою російської учасниці на територію країни-організаторки», – наголошується у прес-релізі, поширеному EBU 1 серпня.

У зв'язку з цим в регламенті конкурсу з'явився пункт 1.1.4 «Non-political event», у якому чітко зазначено, що «Євробачення» не є політичним заходом». На усі медіакмпанії, які беруть у ньому участь, покладається відповідальність за те, що учасники їхніх делегацій та команд вживатимуть усіх заходів для забезпечення того, що «Євробачення» у жодному випадку не політизується та/чи не інструменталізується. Окремо наголошується на забороні будь-якої комерційної та політичної реклами як під час проведення шоу, так і на усіх офіційних майданчиках конкурсу - від церемонії відкриття до роботи прес-центру. Порушення цих вимог може призвести до дискваліфікації країни-господарки.

Крім того, окремим пунктом передбачено, що «обраний для участі артист та інші члени делегації не повинні мати передумов до того, щоб влада країни, яка приймає конкурс, відмовила їм у в'їзді відповідно до національного законодавства».

Один з провідних німецьких експертів з питань «Євробачення» Ірвінґ Вольтер (Irving Wolther) назвав нові правила «юридичною гарантією для EBU», але рекомендував не перебільшувати їхнього значення. «Це - гарантія запровадження жорстких санкцій у тому випадку, коли проведенню шоу щось загрожуватиме, як це сталося цього року. Адже ситуація із забороною в'їзду до України Самойлової була безпрецедентною, і запровадження санкцій ретроспективно було непростим рішенням», – пояснив Вольтер у розмові з виданням. 

Те, що EBU запровадила нові правила радше з метою «самовиправдання», підтверджує й інший німецький експерт з «Євробачення» Ян Феддерсен (Jan Feddersen). «Нові  правила насправді не мають практичної ваги. Адже ще до проведення «Євробачення» у Києві, діяло правило, що цей конкурс не є політичним заходом. Що стосується політичних впливів взагалі, то їх не можна уникнути, вони є незалежними від того, які правила встановлює EBU», - переконаний Феддерсен.

У розмові з DW він пояснив, що на час визначення України як господарки «Євробачення-2017» про політичну нестабільність у ній знали й у EBU в Женеві, і у Москві, і у Києві. «Нові правила, якби вони були ухвалені раніше, нічого б у цій ситуації не змінили (…) Від такого випадку, який стався з Самойловою, не можна застрахуватися. Змінами, які внесені до регламенту, EBU ніби виправдовує себе і свої дії. Насправді ж усі тішаться з того, що наступного року конкурс відбудеться у Португалії - політично стабільній країні, куди кожен може приїхати, де не діють очевидні обмеження для в'їзду».

Утім, якщо у Португалії, з політичної точки зору передбачувано все має відбутися спокійно, то щодо інших аспектів країни-учасниці юридично мають напружитися. Відтепер кожен мовник, який відправляє учасника на «Євробачення», фактично несе відповідальність за те, що усі члени делегації в минулому не вчиняли злочинів чи будь-яких правопорушень, які можуть призвести до заборони в'їзду до країни-господарки конкурсу.

За словами Вольтера, цей параграф може стати пасткою і в іншому аспекті, наприклад у країнах, де існує заборона на в'їзд ВІЛ-інфікованих осіб. «Якщо країною-господаркою стане, наприклад, Росія, до якої не можуть в'їжджати ВІЛ-інфіковані особи, то, по суті, мовники повинні перевіряти наявність ВІЛ в учасників своїх делегацій. А законодавство Німеччини це прямо забороняє», – пояснив Вольтер.

«Також можна припустити й проблему з відправленням до тієї ж Росії артиста, який є гомосексуалом. Адже виступ такої співачки, як Кончіта Вурст, там могли б розглядати як пропаганду гомосексуалізму, що в Росії заборонено», – додав Вольтер.

 

 


ЗА ТЕМОЮ
КОМЕНТАРІ

Завантаження...
RedTram