Осучаснення пенсій хто може сподіватись на надбавку у понад 1000 гривень
09 08 2017 10:09

«Осучаснення» пенсій: хто може сподіватись на надбавку у понад 1000 гривень

Верховна Рада України вже цієї осені розгляне урядовий проект пенсійної реформи, згідно із якою пенсіонерам перерахують розміри виплат за новою формулою.

Розмір середньої зарплати, який враховується при розрахунку виплат, збільшать майже в три рази, але при цьому знизять коефіцієнт оцінки стажу. Як кажуть експерти, ті українці, які ще не вийшли на заслужений відпочинок, після реформи будуть отримувати менше, а ось діючі пенсіонери можуть «розбагатіти», пише «Сегодня».

Якщо пенсійну реформу приймуть у другому читанні і в цілому, вже в жовтні українців чекає «осучаснення» пенсій. Всього надбавку отримають 5,6 мільйона пенсіонерів. Понад мільйон з них «розбагатіють» більше ніж на 1000 гривень. Більшість українців на «заслуженому відпочинку» (близько 1,9 мільйона осіб) отримають надбавку від 500 до 1000 гривень.

Кому і наскільки підвищать виплати:

– підвищення до 200 гривень – 1,3 мільйона пенсіонерів

– від 200 до 500 гривень – 1,2 мільйона

– від 500 до 1000 гривень – 1,9 мільйона

– більше 1000 гривень – 1,1 мільйона

Як пояснили в Міністерстві соціальної політики, великі прибавки отримають в першу чергу українці, які вийшли на пенсію до 2007 року, при цьому мали високу зарплату і значно більше 30 років стажу. Українцям пенсії індексують на рівень від мінімальної пенсії. Наприклад, якщо мінімальна пенсія – 1000 гривень і соцстандарти індексують на 10%, то і тим, у кого пенсія 2000 гривень, і тим, хто отримуєте 1000 доларів, додадуть по 100 гривень. В результаті з кожним роком розрив між «великими» і мінімальними пенсіями скорочується.

Надбавку більше 500 гривень після «осучаснення» може отримати українець, який вийшов на пенсію раніше 2007 року, мав зарплату як мінімум в два рази вище середньої по країні. Наприклад, пенсіонер, який вийшов на заслужений відпочинок у 2007 році, заробляв в три рази більше середньої зарплати і відпрацював 40 років, зараз може отримувати приблизно 2780 гривень, а після «осучаснення» – більш 4500. Тобто такий пенсіонер отримає надбавку приблизно в 1700 гривень.

Щоправда, таких українців не так вже й багато. Зараз зарплату в три рази більше середньої, за даними Держстату, отримують програмісти, працівники авіаційного транспорту та менеджери вищої та середньої ланки.

Але навіть із 40 роками стажу і середньою зарплатою українець, який вийшов на пенсію до 2007 року, після «осучаснення» може отримати надбавку за все в 20 гривень. А якщо у цього українця є 45 років стажу, збільшення становитиме 205 гривень. Варто зазначити, що розрахунки проведені без урахування надбавки до пенсії за понаднормовий стаж.

«Залишається близько трьох мільйонів пенсіонерів, які в жовтні взагалі не отримають жодної надбавки. Перш за все це люди, які вийшли на пенсію в останні три-чотири роки: в 2014-му, 2015-му, 2016 м та 2017 років роках. У них зарплатна база ще не так сильно застаріла, а якщо перераховувати зі зниженням оцінки одного року стажу, страхова частина їх пенсії вийде навіть нижче, ніж є зараз. Їм, звичайно, не зменшать загальний розмір пенсії, але й додаткових грошей в результаті осучаснення вони не отримають. До того ж у нових пенсіонерів основний розмір пенсії, як правило, більшою за прожитковий мінімум, тобто перегляд мінімальної пенсії їм теж нічого не дасть», – розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко.

У перспективі найближчих декількох років Кабінет міністрів планує запустити обов'язковий накопичувальний рівень. Відповідно до чинного закону, повинні працювати три рівня: солідарний (працює зараз), обов'язковий накопичувальний і добровільний накопичувальний. Останній рівень – приватні пенсійні фонди. У них взяли участь приблизно 800 тисяч українців. Всього в країні 26 мільйонів працездатних, які потенційно можуть «відкладати на пенсію».

Як впевнена пенсійний експерт Галина Третьякова, тільки солідарний рівень не може забезпечити українцям високі пенсії. Єдиний спосіб забезпечити гідну старість – запустити накопичувальний рівень. Тоді українцям доведеться 22% від своєї зарплати віддавати в солідарну пенсію (на виплати чинним пенсіонерам) і ще певний відсоток від зарплати відкладати на свій особистий рахунок. Скористатися зібраними коштами можна буде після досягнення пенсійного віку. Таким чином, українці зможуть отримувати відразу дві пенсії – з солідарного і накопичувального рівнів.

У Міністерстві соціальної політики кажуть: впровадити накопичувальний рівень можуть тільки після того, як дефіцит Пенсійного фонду буде повністю ліквідовано. У минулому році він досяг 145 мільярдів гривень, а в цьому році, згідно з бюджетом фонду, буде на рівні 141 мільярда.

 

«Вголос»