Через цьогорічне зростання мінімальної заробітної плати удвічі додало 2-2,5 процентних пункти до інфляції поточного року, а підвищення пенсій з жовтня прибавить ще 0,3-0,6 п.п., повідомила прес-служба НБУ «Українським новинам».

У січні Нацбанк погіршив прогноз інфляції з 8% до 9,1% через ріст мінімальної зарплати до 3 200 гривень. В НБУ зазначають, що ріст зарплат мав удвічі більший тиск на інфляцію, ніж очікувалося.

«За нашими фінальними оцінками, подвоєння мінімальної заробітної плати додало біля 2-2,5 п.п. до показника інфляції у 2017 році. Найбільш відчутний вплив підвищення мінімальної зарплати відбувся через підвищення собівартості послуг. Це пов'язане з тим, що в дійсності роботодавці не стільки підвищували «справжні» заробітні плати, скільки виводили їх з тіні», – повідомили у фінрегуляторі.

«Водночас вплив подвоєння мінімальної заробітної плати було незначним на інфляцію з боку споживчого попиту. Однак, загалом, високі темпи росту заробітної плати (за останнім даними, у серпні ріст середньої номінальної зарплати в річному вимірі становив 37%, реальної – 17%) сприяли прискоренню приватного споживання», – повідомили в НБУ.

Разом з тим, проведена пенсійна реформа також стимулюватиме приватне споживання й формуватиме додатковий інфляційний тиск.

Нацбанк вважає, що такий ефект буде незначним, адже ефекти на бюджет від збільшення видатків на пенсії будуть компенсовані за іншими статтями (дефіцит бюджету зберігається менш ніж 2,5% ВВП у 2017 і 2018 роках).

«Хоча відповідний ріст середніх пенсій припадає на IV квартал 2017 року, очікуване підвищення споживчого попиту внаслідок цього буде мати ефект уже у 2018 році. За оцінками НБУ, підвищення пенсій призведе до помірного тиску на рівень споживчих цін (додатково 0.3-0.6 п.п. у літню споживчу інфляцію у 2018 році)», – прокоментував Національний банк.

 

«Вголос»