Переможці конкурсу журналістських розслідувань імені Василя Сергієнка отримали свої нагороди (ФОТО)

6 жовтня у Києві відбулося нагородження найкращих журналістів-розслідувачів, які взяли участь у конкурсі на отримання премії імені Василя Сергієнка. Як повідомив співорганізатор конкурсу Олександр Аронець, конкурс викликав величезний інтерес серед київських та регіональних журналістів, які спеціалізуються на розслідуваннях. В оргкомітет заходу було подано майже триста робіт. Участь в проекті взяли журналісти з усіх регіонів країни. І це при тому, що конкурс проводиться уперше!

 

«Я подивився всі 282 роботи. Значна кількість з них мала наслідком реальний позитивний результат для суспільства: від зупинення незаконних забудов, незаконного видобутку піску, зупинки торгівлі наркотиками, до порушення кримінальних справ, відставок різноманітних чиновників, ба навіть – відставки мера міста Українка, що сталося завдяки розслідуванням учасників конкурсу. Журналісти своєю роботою змінюють життя, впливають на владу, журналісти-розслідувачі є справжня четверта влада», – переконаний Олександр Аронець.

До складу Експертної ради конкурсу увійшли авторитетні журналісти та науковці: публіцист Віталій Портников, телеведуча Соня Кошкіна, професори Сергій Квіт, Микита Василенко та Валерій Іванов, зубри журналістики Володимир Мостовий та Наталія Лигачова, Юрій Бондар, Дмитро Лиховій, Михайло Шаманов, Ростислав Мартинюк та представники регіональних ЗМІ Тетяна Воронцова та Юрій Грицик.

Член експертної ради, яка оцінювала роботи конкурсантів, відомий публіцист Віталій Портников зазначив, що журналістика розслідувань відіграє дуже важливу роль у житті суспільства.

«Той факт, що у нас існує журналістське розслідування, його представники змагаються за премії, для мене є твердженням того, що ми на правильному шляху. І що у нас в журналістиці досить сильною є небайдужість… Справжнє розслідування – це розслідування злочинів. Злочинів, учасники яких готові розправлятися з журналістами по всьому світу. В сучасній журналістиці не можна бути байдужим, стороннім спостерігачем. І це не імітація діяльності за допомогою постів у Фейсбуці. Сучасна журналістика – це завжди вчинок», – підкреслив публіцист.

За його словами, журналістика не може зосереджуватися тільки у Києві, на Печерських пагорбах. А має розвиватися в регіонах. І саме регіональні журналісти, такі, як Василь Сергієнко, повинні бути знаними та шанованими у своїх регіонах.

За словами ведучого церемонії нагородження відомого журналіста Дмитра Тузова, одним з завдань конкурсу є звернути увагу на питання захисту журналістів. «Люди, які планують злочин проти журналістів-розслідувачів, повинні розуміти, що вони не залишаться безкарними. Буде такий суспільний резонанс, що їх ніщо і ніхто не захистить, вони будуть обов'язково покарані», – зазначив Дмитро Тузов.

Як заявив Олександр Аронець, успіх цьогорічного конкурсу дає надію, що започаткований черкаськими журналістами проект продовжиться і наступного року, і в ньому приймуть участь ще більше журналістів-розслідувачів з усіх регіонів країні.

В рамках заходу відбувся прем'єрний показ документального фільму, присвяченого обставинам загибелі Василя Сергієнка.

«Затримані виконавці вбивства Сергієнка, затриманий організатор. Всі вони не мали жодних стосунків до Сергієнка, ніколи не знали один одного і ніколи не перетинались. І не мали жодних мотивів. Але всі затримані злочинці пов'язані з однією людиною – депутатом Геннадієм Бобовим. Вони працювали в його компанії та навіть керували службою охорони екс-регіонала. Як бачимо, у Верховній Раді сидить Лозинський-2, і ми не можемо залишати його безкарним», – зазначив Аронець.

За ініціативи вдови Василя Сергієнка, Валентини Сергієнко, учасники конкурсу – журналісти розслідувачі, члени експертної ради конкурсу та гості заходу підписали відкритого листа Генеральному прокурору України Юрію Луценку з вимогою позбавлення недоторканності народного депутата Геннадія Бобова для того, щоб слідство могло завершити розслідування вбивства героя Небесної сотні Василя Сергієнка.

«Юрію Віталійовичу! Ви неодноразово заявляли про пріоритетність розслідування злочинів проти Майдану! Закликаємо Вас завершити справу Сергієнка та притягнути до відповідальності не лише виконавців та організатора, але й замовника злочину! Звертаємо Вашу увагу, що зібрані численні докази вже дозволяють слідству назвати ім'я замовника. Потрібна лише політична воля, щоб це зробити! Ми сподіваємось, що Генеральна прокуратура має таку волю. Вимагаємо, щоби за результатами розслідування справи Сергієнка Генеральний прокурор направив у Верховну Раду подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, подання про надання згоди на затримання та подання на надання згоди на обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (арешту) стосовно народного депутата Бобова Геннадія Борисовича», – зазначається у зверненні.

Переможцями конкурсу стали відомі журналісти місцевих та загальноукраїнських видань, а також блогери та громадські активісти.

СПИСОК ПЕРЕМОЖЦІВ ТА ФІНАЛІСТІВ

Номінація: Найкраще розслідування в Інтернет-ЗМІ

Переможець:

–          Валерія Єгошина, «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу UA:Перший), робота: “Київ: Спадок у руїнах”

Фіналісти:

–          Максим Савчук, «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу UA:Перший), робота “Києво-Печерська лавра: перебудова”

–          Денис Казанський, сайт: “Четвертая власть”, робота: “Контрабанда металобрухту з України в Росію. Як це працює через офшор в ОРДЛО”

–          Володимир Даценко, проект: “Zалізниця без корупції”, робота: «Як народний депутат Лаврик українців “взував” і з росіянами торгував»

–          Павло Новик, проект: “Наші Гроші”, робота: “Кооперативна схема Кернеса-Добкіна”

Номінація: Найкраще розслідування в місцевих Інтернет-ЗМІ

Переможець:

–          Олена Чернишова, проект: “Ні корупції”, робота: “Маленький бізнес в онкодиспансері, або як в Одесі хворі двічі платять за ліки”

Фіналісти:

–          Ольга Фоменко, сайт: “БюроUA”, робота: «Було вашим – стало нашим»: як в Дніпрі провернули напівзаконний переділ ринку парковок”

–          Володимир Хапчук, сайт: “ЗАРАЗ.ІНФО”, робота: “Чи існує боротьба з корупцією в Лисичанську?”

–          Юлія Костюк, проект: “Наші гроші. Львів”, робота: “Велика родина Львівобленерго”

Номінація: Найкраще розслідування у друкованому ЗМІ

Переможець:

–          Олег Перетяка, газета: “Дзеркало тижня”, робота: “Оренда у військовому відомстві: корупція чи шахрайство”

Фіналісти:

–          Іван Верстюк, журнал: “Новое время”, робота: “Служба беззаконня України. Як і чому СБУ почала тиснути на бізнес заради особистої вигоди”

–          Катерина Шаповал, журнал: “Новое время”, робота: “На блакитному газу”

–          Інна Павлова, газета: “Факти”, робота “Відмовившись від пропозиції Клименко, Павло Шеремет, мабуть, когось розчарував …”

Номінація: Найкраще розслідування серед місцевих друкованих ЗМІ

Переможець:

–          Євгеній Гапич, газета: “Вільне.ПРЕСА”, робота: “Сміттєві” війни: фільтрат – коломиянам, мільйони – бізнесменам”

Фіналісти:

–          Тарас Боросовський, газета “20 хвилин Житомир”, робота: “Незадекларований маєток та родинний бізнес житомирського голови СБУ”

–          Денис Миронов, газета: “Наша Дружковка”, робота: “Міські перевезення в цифрах або як придбати LEXUS в украй важкому фінансовому становищі”

–          Тетяна Філіппова, газета “Рідне Прибужжя”, робота: “Снігурівська лікарня: обережно – головлікар … кусається”

Номінація: Найкраще ТБ-розслідування

Переможець:

–          Дарина Отченашенко, телеканал ICTV, робота: “Зеки-раби”

Фіналісти:

–          Валерія Єгошина, «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу UA:Перший), робота: “Управління захисту власних інтересів”

–          Катерина Лихогляд, телеканал ZIK,  робота: “Хмельницький Майдан: Розслідування, яке згоріло”

–          Максим Опанасенко, проект: “Слідство.Інфо”, робота: “Свята земля”

–          Мар’яна Сич, телеканал “ZIK”, робота: “Дозволений наркотик”

Номінація: Найкраще ТБ-розслідування. Місцеві ЗМІ

Переможець:

Олександр Мамай, Наталія Мальцева, програма: «Стоп корупції», 5 канал, робота: Корупційні схеми незаконного видобутку піску у Київський області: «Золоті піски», «Піщані війни»

Фіналісти:

–          Ярослав Чепурний, Олег Оганов, “Миколаївський центр журналістських розслідувань, “Слідство.Інфо”, робота: “Кіборги проти прокурорів”

–          Ігор Ізотов, телеканал «ЛТАВА», робота: “Як правильно розпилювати гранти для ВПО”

–          Тетяна Філіппова, “Миколаївський центр журналістських розслідувань, “Слідство.Інфо”, робота: “Атака клонів”

–          Ірина Скіць, телеканал “НТА”, робота: “Афера по-львівськи”

Номінація: Найкраще розслідування громадських активістів, блогерів

(Двоє переможців, оскільки набрали однакову кількість балів)

Переможець:

–          Олександр Волошин, проект “Хто купив Україну”

Переможець:

–          Євген Лісічкін, Робота: “Тендерний покер: Як у Кернеса грають з ProZorro”

Фіналісти:

–          Сергій Чагаров, робота: “Дерибан у Гатному: “Озерний гай” привчає інвесторів до септика на болоті”

–          Дмитро Сінченко, робота: “Хто і скільки бюджетних коштів «закатав в асфальт»? Передноворічні «схеми» кропивницьких комунальників”

–          Денис Жело, робота: “Корупція в “Укрзалізниці”

–          Сергій Сарафанюк, робота: “Як не платити кредиторам 1 млрд. гривень. Майстер-клас банкрутства Одеської ТЕЦ”

–          Мирослава Станкевич, робота: “Півмільярда на підготовку будівництва Канівської ГАЕС виграла фірма з підозрою у відмиванні грошей”

–          Ольга Нос, робота: “Майстер-клас із закупівель від тендерного комітету м. Українка. На тренінгах такому не навчать”

–          Григорій Козьма, робота: “Приватизувати Старосінну, або Як у одеської громади вкрасти майно в особливо великих розмірах.

Як одеська мерія фальсифікувала документи для виводу Старосінної площі з комунальної власності.”

–          Олександра Буленок, робота: “Совість” Гройсмана: як друзі прем’єра будують по-старому”

Дипломом «За вагомий внесок в розкриття вбивства героя Небесної сотні Василя Сергієнка» та сертифікатом від туристичної фірми «Феєрія мандрів» на відпочинок на морі нагороджений

–          Ігор Сичов, журналіст черкаського видання “Дзвін”

Ґран-прі від оргкомітету

–          Тетяна Заровня, робота: “Безкарність “Панди”, як дзеркало контрреволюції, що перемогла”

Організатори конкурсу висловили подяку за фінансову допомогу та допомогу у підготовці та проведенні конкурсу меценатам та партнерам:  Ігорю Кривецькому, Ользі Філатовій, Ігорю Захаренку, Миколі Княжицькому, генеральному іформаційному партнеру телеканалу «Еспресо», інформаційним партнерам «Детектор медіа», ІА «Вголос», «Дзвін», «Нова молодь Черкащини». Представник партнера проекту – відпочинкового комплексу — готелю Edem Resort & SPA Евеліна Трінчук подарувала фіналістам, які набрали високі бали в оцінюванні членами експертної ради сертифікати на відпочинок у їх закладі, який розташований поблизу Львова.  Керівник туристичної фірми “Феєрія мандрів” Ігор Захаренко подарував сертифікат на відпочинок на морі  журналісту черкаського видання “Дзвін” Ігорю Сичову, який своїми безстрашними матеріалами зробив вагомий внесок в розкриття вбивства героя Небесної сотні Василя Сергієнка. Також Ігор Захаренко нагородив сертифікатом на екскурсію у Варшаву наймолодшого учасника конкурсу, 16-річного блогера Сергія Чагарова, матеріали якого зупинили незаконну забудову в селищі Гатне поблизу Києва.

Довідково:

Василь Сергієнко – відомий черкаський журналіст, поет, соціолог, громадський діяч. 4 квітня 2014 року був викрадений з власного будинку у Корсунь-Шевченківському, наступного дня його тіло зі слідами катувань було знайдено у Виграївському лісі. У травні 2017 року в Києві було затримано підозрюваного в організації викрадення та вбивства журналіста Василя Сергієнка – В. Мельника, котрий працював начальником охорони народного депутата Геннадія Бобова. Місцеві активісти та журналісти вважають, що замовником убивства є саме Бобов, який міг у такий спосіб помститися за гострі журналістські розслідування Василя Сергієнка. Проте слідству на даний момент не вдалося довести причетність Бобова. Наразі тривають судові засідання, покарати замовників та виконавців вбивства вимагають місцеві депутати та журналісти.

Журналістську премію імені Василя Сергієнка було започатковано в середині липня цього року. Як зазначали ініціатори конкурсу, він має кілька місій. По-перше, об’єднати та згуртувати журналістську спільноту, по-друге – підтримати, захистити та підняти на новий якісний рівень розслідувальну журналістику в Україні; по-третє – підтримати регіональних журналістів, котрі змушені працювати в умовах залежності від місцевої влади. Також одна з місій конкурсу – вшанувати пам’ять та домогтися доведення до кінця розслідування вбивства Василя Сергієнка.

 


КОМЕНТАРІ

Завантаження...
RedTram