У Варшаві Військовий окружний суд видав європейський ордер на арешт екс-судді Військового районного суду Стефана Міхніка.

Про це повідомили у слідчому відділі Інституту національної пам’яті Польщі, передає “Польське радіо”.

Стефана Міхніка підозрюють у вчиненні 30 злочинів, зокрема у винесенні незаконних смертних вироків проти солдатів польського підпілля.

Інформацію про видачу Європейського ордера на арешт проти Стефана Міхніка представив у Варшаві міністр юстиції та генеральний прокурор Збіґнєв Зьобро та директор Головної комісії з переслідування злочинів проти польського народу, заступник генерального прокурора Анджей Позорський.

Стефана Міхніка підозрюють у вчиненні 1952-го та 1953 року у Варшаві 30 злочинів періоду комуністичного режиму, що мають ознаки злочинів проти людства.

За словами прокуратури ІНП у Варшаві, яка веде розслідування, ці злочини полягали, зокрема, у винесенні незаконних вироків особам, котрі виступали за суверенне існування Польської держави, зокрема, кур’єра Польського корпусу під командуванням генерала Владислава Андерса й одного зі солдатів Спілки збройної боротьби (ZWZ), “Армії крайової” й об’єднання «Свобода та незалежність». У прокуратурі ІНП зауважили, що відповідні звинувачення Стефану Міхніку ще не висунули.

Як сказав прокурор Анджей Позорський, під час провадження зібрали доказовий матеріал, що дає підстави вважати, що суддя Стефан Міхнік, «виносячи вироки під час розгляду кримінальних справ, керувався, в основному, ідеологічними міркуваннями, прагнучи фізичної ліквідації людей, котрих тодішня влада вважала політичними супротивниками».

Зараз 89-річний Стефан Міхінік, зведений брат Адама Міхніка, польського громадсько-політичного діяча, журналіста, видавця, дисидента та політв’язня часів ПНР, живе у Швеції. За словами слідчих із ІНП, щонайменше від 2008 року він уникає будь-яких контактів із представникам польської системи правосуддя, польськими дипломатами, а також ігнорує кореспонденцію, пов’язану з польським розслідуванням.

Військовий окружний суд у Варшаві ще раніше видав Європейський ордер на арешт Стефана Міхніка, однак щодо м’якших звинувачень. Реалізувати те клопотання було неможливо, оскільки у листопаді 2010 року Районний суд у місті Уппсала (Швеція) визнав, що злочини, в яких звинувачують підозрюваного, згідно зі шведським законодавством, вичерпали термін давності, а розшукуваний є громадянином Швеції. Тому клопотання про передачу Стефана Міхніка органам польської судової системи відхилили.