Після отримання томосу в Україні не буде “державної церкви”, заявив президент України Петро Порошенко  14 жовтня під час виступу на Софійській площі.

Про це інформує Українська правда.

“У нас не було, немає і не буде “державної церкви”. І в освячену томосом православну церкву ніхто  нікого не “запрошуватиме” силоміць. Це питання вільного вибору кожного віруючого. … Я гарантую, що не буде жодного тиску, буде збережено право своєї дороги до бога кожного українця, що влада поважатиме вибір тих, хто вирішить залишитися у тій церковній структурі, яка зберігає єдність з РПЦ. Це їх вибір, і його треба поважати”, – зазначив президент.

Порошенко при цьому додав, що “так само гарантує”, захист державою прав тих священників та вірян церкви московського патріархату, які “добровільно вирішать з-під Москви, щоб разом з іншими православними творити єдину православну помісну церкву”.

“Спільна розбудова незалежної церкви не може бути підставою для розбрату і протистояння, насильства. Як тільки побачите людей, які закликають “взяти” Києво-Печерську лавру, храм чи монастир – знайте, то московська агентура! Не дозволимо Кремлю розпалити релігійну війну всередині держави”, – наголосив глава держави.

Петро Порошенко також додав, що участь у Соборі, після якого обраний предстоятель української помісної церкви отримає томос, візьме також група єпископів церкви московського патріархату, “які між кремлівською зіркою і хрестом обрали хрест, а між Україною і РФ – обрали Україну”.

“Вселенський Патріархат остаточно проголосив незаконною московську анексію київської митрополії, здійснену ще наприкінці сімнадцятого століття. Ясно й недвозначно ним заявлено, що Російська Православна Церква не має канонічних прав щодо православної церкви в Україні, і наша УПЦ не має підпорядкування РПЦ, а Україна не була, не є і не буде канонічною територією російської церкви”, – заявив Порошенко.

Також президент зазначив, що питання Томосу і автокефалії для української православної церкви “виходить далеко за межі церковного життя”. За словами глави держави, автокефалія є частиною “державницької проєвропейської та проукраїнської стратегії, яку ми послідовно втілюємо в життя протягом останніх 4 років”.

“І, наголошую, будемо впроваджувати й надалі. Це основа нашого власного шляху розвитку, розвитку України і розвитку української нації”, – підсумував Петро Порошенко.