1)    Фактом є те що економіка в Україні продовжує згортатися. Беззаперечним доказом цьому слугує зменшення популяції українців в Україні. Відбувається це різними способами, але найбільш масовий характер носить трудова еміграція. Наполегливість, з якою пан президент обіцяє українцям безвізовий режим, але в той же час нехтує питанням реформ в економіці, наштовхує на думку, що чинна влада бачить порятунок економіки в заробітчанстві. Користуючись нагодою дозволю собі дати пораду цій владі: не шукати опори і порятунку по світах, а спробувати знайти її в своєму народі.    
2)    Головною причиною згортання є квазіринковість економіки. Наділі це означає, що навіть та, не значна частина істинно ринкових відносин, замикається на  ручне керування економікою держави в цілому.  Особливо це помітно в енергетичному секторі. Там же і до речі діють найбільш вагомі корупційні схеми.
3)    Ефективні механізми ринкового регулювання, що мали би забезпечувати суспільно–економічний розвиток підміняються перерозподілом не припустимо великої чистини доходів осіб через бюджет та різні фонди. В такий спосіб нищиться цінність свободи, яка вкрай необхідна для активної і ефективної  економічної діяльності і відповідальності за цю діяльність. В суспільстві починають домінувати патерналістські настрої, а творча ініціатива, на якій базується ринкова економіка, відсувається на задній план.
4)    В такий спосіб держава хоче відігравати ключову роль в економіці, домінувати над суспільством. В цьому закладене протиріччя, яке з погіршенням стану економіки все частіше буде приводити до протистояння між владою і суспільством. Не важко здогадатися що це приведе до колапсу держави. Біблійна мудрість каже: Яке царство встоїть коли само в собі розділиться?
5)    Е-декларування при-відкрило  „здобутки” всюдисущої корупції і викликало справедливу хвилю обурення в суспільстві. Але мало хто задумується над тим, що корупція має змішану, моральну і економічну природу, і тому так важко долається силую юридичного акту прямої дії.  Силові методи є значно ефективнішими в боротьбі з хабарництвом, як різновидом корупції, Але не настроюючи суспільство на правильну економічну взаємодію і не приділяючи належну увагу суспільній моралі, ми ризикуємо „перевести” корупцію на „вищий” більш „витончений” рівень, на якому довести факт дачі  хабара буде вкрай складно.
6)    Сподіватися на вирішення цих основних викликів що стоять сьогодні перед Україною за допомогою управління талантами, шовковим географічним положенням чи парками, в яких немає індустрії – безглуздо. Це як спроба міняти фасад даху коли сама будівля валиться. Потрібна суспільно-економічна реформа з глибокою трансформацією зв’язків між суспільними інститутами через реформацію пенсійного забезпечення, оподаткування,  соціального страхування.
7)    І як застереження:  Шлях до влади сьогоднішніх політиків і партій відрізняється від попередніх тим, що він окроплений кров’ю героїв. Тому так звана політична відповідальність, за дії чи бездіяльність, скоріш за все не зможе були такою ліберальною, як це було всі попередні рази.

             
                                06.11.16                    Зиновій Бокійчук