„Непрості дилеми  сьогодення” від Мирослава Мартиновича заслуговують  на якнайширше  коло читачів. https://zbruc.eu/node/64847{C}

   Загрози і виклики сьогодення окреслені. Їх тепер уже буде значно легше  розпізнати.  Ця стаття переконливо розставляє акценти. Беззаперечно, що розмірковування над дилемами сьогодення обов’язково породять і ідеї. Ідеї здатні об’єднувати. Навколо ідей творяться ціннісні платформи суспільних перемін – парадигми.  Але самими лише ідеями, якими яскравими вони б не були,  перемін не здійснити. Потрібен чин – система  впровадження ідей – послідовність зв’язків, дій, заходів – які українське суспільство здатне осягнути і прийняти.  Без чину найяскравіша ідея залишається  мрією, перезріває, а за тим наступає розчарування. На полі розчарувань можна сіяти все, що кому заманеться.  Це благодатний грунт для популізму і демагогії.

   Якщо ідея і чин не відповідатимуть запиту суспільства, то воно  їх  не сприйме.  Суспільний запит – підказка для формування ідеї і чину. Всі роки політичної незалежності, хоча відносної, та все ж незалежності, не була здобута економічна незалежність, в першу чергу незалежність особи, сім’ї, родини  від держави. Саме це найбільше гнітить суспільство – це новітня форма економічного рабства, що забезпечується про-соціалістичною  ідеологією, котрої Україні не вдалося позбутися до сьогодні.  Як відомо, зі злиденних рабів погані будівничі.  Вони не здатні свідомо будувати економічно незалежну державу, тим самим уступають шлях олігархічним кланам. Цим же пояснюються невдачі будь-якої з розпочатих реформ. Як самі реформатори, так і ті, кого вони приводять, походять або зі злиденного суспільства, або з олігархічних кланів. Але найбільшим викликом є те, що політична незалежність не може існувати  без економічної. Процес втрати Україною територій, а відтак незалежності, уже запущений, і не так важливо чиїми руками він буде здійснюватись: Московії, Брюсселя, чи самих українців.

З. Бокійчук