В Україні Водохреще має свої звичаї і традиції. Свято Хрещення було встановлено на згадку про хрещення Ісуса Христа в річці Йордан. Згідно з Євангелієм, тридцятирічний Ісус прийшов із Назарета, і Іоанн Хреститель його охрестив. Коли Спаситель вийшов з води, над ним розкрилися небеса, з'явився Дух Божий і голос вимовив слова: «Ти Син Мій Улюблений, в тобі моє благословення», пише ua.today.

Як і Різдво, і Старий Новий рік, Хрещення Господнє починають святкувати напередодні ввечері, а саме – 18 січня. У цей вечір люди проводять Водохресний святвечір, який також називають голодним Святвечором.

Традиції Водохрещенського Святвечора

18 січня українці називають «голодною кутею». Вся справа в тому, що весь цей день віруючі люди нічого не їдять – постять, пише «Обозреватель».

Сідають вечеряти ввечері, коли вже засяє вечірня зоря. А на вечерю подають тільки пісні страви – смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху – хліб, «щоб хліб родився».

Після вечері діти проганяють кутю: вибігають з дому і палицями б'ють знадвору в ріг хати, примовляючи:

«Тікай, кутя, Із покуття, А узвар – іди на базар, Паляніці, позбавляє на полиці, А «Дідух» – на теплий дух, Щоб покинути кожух».

Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям – щедрувати. Щедрувальники носять з собою оберемок ліщини, щоб на знак подяки вручити господареві гілочку.

У цей вечір виконують всі ті обряди, що і на «багату кутю» в Різдво – звуть мороз, чорні бурі, сірого вовка; але все це вже не так урочисто, як на Святий Вечір.

Свячена вода

Освячена в церкві – «вечірня вода» – вважається святішою, ніж з Хрещення, вона «відганяє всяке зло». Вважається, що така вода не псується, а якщо її заморозити, – на поверхні з'явиться зображення хреста.

Що не можна робити в цей день

За народними повір'ями, в цей день варто запалити рано лампу, щоб кури добре неслися, до того ж не можна голосно кликати птицю, щоб злі сусіди не почули і не наврочили.

З давніх часів вірили, що на це свято тварини говорять людською мовою, але підслуховувати ці розмови у жодному разі не можна, тому що за таке Бог покарати може.