Сонце могло вкрасти планету, - вчені

Астрономи знайшли нові докази того, що загадкова і поки не виявлена ​​«планета ікс» на околицях Сонячної системи могла сформуватися в іншій зоряній системі.

Про це вчені розповіли на щорічній конференції Американського астрономічного товариства в Грейпвайні, передає РІА «Новости».

«Цілком можливо, що «планета ікс» є утікачкою, захопленою тяжінням Сонця. Залежно від того, як відбулася їхня зустріч, «планета ікс» могла або просто зайняти своє місце на околицях Сонячної системи, або ж викинути одну або кілька планет з неї для розчищення «життєвого простору», - розповідає Джеймс Веспер (James Vesper) з університету штату Нью-Мексико в Лас-Крусес (США).

Таємниці дев'ятої планети

На початку січня 2016 планетологи Майкл Браун і Костянтин Батигін, оголосили про те, що їм вдалося обчислити положення загадкової «планети ікс» - дев'ятої планети Сонячної системи, віддаленої від Сонця на 41 мільярд кілометрів, яка важить у 10 разів більше, ніж Земля.

Завдяки величезній відстані до цієї планети - один оберт навколо Сонця «планета ікс», на думку вчених, робить за 15 тисяч років - ми поки не знаємо, де вона перебуває, і у нас немає ніяких доказів її існування, крім дивного руху багатьох карликових планет і астероїдів в поясі Койпера.

За останній рік вчені висловили кілька гіпотез, які пояснюють те, як така велика планета виявилася на великій відстані від Сонця і чому вона обертається за стабільною і досить незвичайною, сильно витягнутою орбітою. Наприклад, Браун припустив, що «планета ікс» спочатку жила десь між орбітами Сатурна і Нептуна і була викинута на околиці Сонячної системи в перші епохи її життя.

Зі свого боку, Батигін і шведський планетолог Олександр Мастілл вважають, що цей газовий гігант міг бути «вкрадений» Сонцем в іншої зірки. Веспер і його колега Пол Мейсон (Paul Mason) показали, що ця ідея дійсно має право на життя, прорахувавши наслідки подібного «рандеву» за допомогою комп'ютерної моделі.

Слон в космічній крамниці

Мейсон і Веспер прорахували 156 різних варіантів зустрічі Сонця і екзопланети розміром з Юпітер, Нептун або типову «супер-землю», змінюючи швидкості і траєкторії руху планети і те, в яке місце Сонячної системи вона потрапляє.

Ці розрахунки свідчать, що вірогідність подібної зустрічі і успішного захоплення планети Сонцем не настільки мала, як передбачали Батигін і Мастілл – у 40% випадків швидкість руху майбутньої «планети ікс» буде досить низькою для того, щоб тяжіння світила могло «загальмувати» її і перетворити у свого супутника. Цей процес може тривати як чисто, без наслідків для інших «жителів» Сонячної системи, так і зумовлювати «катапультування» однієї або декількох планет.

Якщо «планета ікс» дійсно є своєрідним космічним «прибульцем», то тоді, як свідчать розрахунки Веспера і Мейсона, вона не може бути більшою від Нептуна - газовий гігант розміром з Юпітер спровокував би повну перебудову Сонячної системи, чого, очевидно, не відбулося. Це сталося б навіть в тому випадку, якщо цей «Юпітер» просто пролетів через неї, що показує, що Сонце ніколи не зустрічалося з «швидкими» планетами, більшими від Нептуна.

Звичайно, перевірка цієї теорії стане можливою тільки після того, як астрономи знайдуть «планету ікс», отримають її фотографії і вирахують її точну орбіту. Поки астрономам залишається лише спекулювати і підбирати теорії, які найкраще пояснюють те, чому карликові планети в поясі Койпера обертаються на нез'ясованих орбітах.

 


ЗА ТЕМОЮ
КОМЕНТАРІ

Завантаження...
RedTram